Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Zahirani otroci

Zahirani otroci

Spoštovani.
Spontano sem rodila fantka s težo 2095, tri tedne prezgodaj. V npsečnosti sem zaradi pregrad v maternici jemala aspirin, drugih težav nisem imela. Deček je danes star 1 mesec in 14 dni ter ima že 3840g. Imam nekaj vprašanj glede zahiranih novorojenčkov, in sicer me zanima, ali imajo ti otroci kasneje pogosto kakršnekoli razvojne težave? Razmišljam o tem, da se v maternici niso mogli optimalno razviti, kar je vključevalo tudi razvoj možganov. Kakšne težave se pri njeh najpogosteje pojavljajo? Trenutno pri dečku opažam hipertonijo. Ne vem, kako močna je, vprašala pa bi vas, kako mu lahko pomagam pri tem? Naročena sva na pregled pri razvojni pediatrinji, vendar se kljub vsemu obračam na vas. Najlepša hvala za vaš odgovor.

Spoštovana,
pri pregradah v maternici (ali drugih nepravilnostih, ki motijo razvoj posteljice) sta prenizka porodna teža oz. prezgodnji porod res pogosta. Večinoma je obseg glave normalen, kar je najboljši dokaz, da se možganom ni godilo prav nič slabega. Narava namreč poskrbi, da se ob “premalo hrane in kisika” življenjsko pomembni organi (srce, možgani, nadledvičnici) nemoteno oskrbujejo, slabše se godi maščevju, mišicam, prebavilom…
Zvečana napetost mišic v tem obdobju ni nič neobičajnega – in se naj bi napetost misšic normalizirala v nekaj mesecih že brez kakšnih ukrepov. S pravilnim rokovanjem – handlingom – fizioterapijo pa bo šlo še hitreje…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Kot sem že enkrat tukaj napisala glede zahirančka( meni nič lep izraz),samo v tolažbo, moj starejši sin, je bil rojen ob roku z težo 2370g in 49 cm.Prav tako sem imela pregrado v maternici zato sem bila v bolnici kar 5 tednov pred porodom pod strogo kontrolo.Kat se tiče težav ni bilo nič kaj posebnega do enega leta sva hodila na fizioterapijo in shodil je pri 15 mesecih.Danes je star skoraj 20let in med boljšimi rokometaši.

kar nas ne ubije, nas naredi močnejše!

New Report

Close