Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija mejno višji ščitnični hormoni pri dvoletniku

mejno višji ščitnični hormoni pri dvoletniku

Pozdravljeni,
vem,da omenjena tema ne spada v vas forum,ampak sem se že na Vas obrnila,ko je bil sin se dojenček in sem vam bila nadvse hvaležna za vaše vzpodbudne besede in strokovnost. Lepo vas prosim za vaše mnenje glede krvnih izvidov za našega dvoletnika in sicer S-TSH=4,26,
S-T3=6,85, S-T4=15,64. Ali lahko kako s prehrano vplivamo, da bodo vrednosti v mejah normale? Naj omenim še,da imamo težave tudi z številnimi alergijami.
Že v naprej najlepša hvala za odgovor in vas dragoceni čas.
Lp

Spoštovana,
vrednosti ščitničnih hormonov, ki jih navajate, so povsem normalne za fantovo starost (npr. po tabeli so meje v starosti 1-5 let za TSH 0,80 – 6,26, za prosti T3 4,25 – 7,61, prosti T4 pa 10,45 – 22,35).
(S prehrano sicer ne bi mogli vplivati na raven ščitničnih hormonov, če bi bile vrednosti prenizke ali previsoke. Takšno zdravljenje bi sodilo v domeno specialista pediatra endokrinologa…)
Alergije pa nimajo nobene povezave s ščitnico – in upam, da bodo minile. Po izkušnjah pa to zna trajati dlje, vsaj do šole…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
najlepša hvala za odgovor. Ste nas zelo pomirili,saj je na izvidu pisalo,da gre za mejno povišan ščitnični hormon. Vprašala bi vas se za eno stvar,in sicer na izvidu piše, da so opravili lab. preiskave citiram:,”v katerih je prisotna precej eozinofilija” K-eozinofilni-a=1,83 in K-eozinofilni Lkci=14. Ko sem malo brskala po netu sem zasledila,da na povisanje lahko vplivajo alergije,lahko pa so prisotni tudi paraziti. Pred enim letom so bile vrednosti bistveno nižje (K-eozinofilni a 1,12 in eoz. Lkci8). Zdaj pa je še bolj povišano, kljub temu,da se držimo stroge diete. Ali je takšno povišanje nevarno. Glist zaenkrat še nisem opazila v blatu,vendar pa otrok vse na toliko časa toži, da ga boli trebuh. Blato je bilo v sklopu preiskav tudi pregledano in naj ne bi bilo parazitov.Ampak se mi poraja vprašanje, kaj pa če nisem blato odvzela na pravem mestu. Bi bilo smiselno se enkrat prositi za pregled blata?
Najlepša hvala za vaš trud in čas, ki nam ga posvečate.
Želim vam lepe prihajajoče praznike in obilo lepih trenutkov. Hvala.
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Eozinofilni granulociti so lahko povečani zaradi veliko razlogov, od katerih jih je malo bolezenskih. Tako so povečani v “rekonvalescenci” po okužbah (pri tem so celo dober znak), pa tudi ob raznih alergijah ali parazitih. Praviloma niti ne vemo, kaj bi z njimi – in rezultat tega je kar nekaj dodatnih (včasih povsem nepotrebnih in nekoristnih) preiskav.
Parazitov v blatu jaz ne bi iskala (zadnje čase se ve, da je kakšna glistica v otroštvu zelo koristna pri pripravi imunskega sistema na normalno delovanje – in da je bila pretirana obsedenost s čistočo in varovanjem otrok pred okužbami lahko celo razlog za napačno dozorevanje imunskega sistema, ki je bilo povezano z imunskimi boleznimi in alergijami v odrasli dobi :-)), prav tako bi skušala odmisliti vse možne alergije in prenehala iskati recepte za kuhanje povsem brez alergenov. Razen v redkih izjemah dokazane, prave hude alergije na določena hraniva (v ospredju so jajca in razni oreščki) stroga dieta ne daje prav učinkovitih rezultatov. Je pa zoprnija za malčke in kuharice.
Otroke v predšolski dobi kar pogosto “boli trebušček” – pa ni nujno, da se dogaja nekaj v njem. Lahko so celo samo zelo utrujeni, neprespani, ali pa se kuha kakšna viroza… Pogosto je razlog tudi nezrelost oživčenja črevesja, ki ob pripravi na kakanje prekomerno krči mišično steno črevesja.
Torej kar mirno kri in glavo, kuhajte pa čim bolj raznoliko, svežo hrano, prednost dajte lahkemu mesu (perutnina, teletina), domači sezonski zelenjavi (torej brez konzervansov in e-jev) ter sadju. Za žejo voda ali nesladkan čaj, ne sadni sokovi ali gazirane pijače…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
hvala za tako izčrpen in pomirjajoč odgovor. Saj vem, da ko bolj kompliciramo, hujše je. Zato probam ne komplicirat. Glede alergij, pa imamo potrjeno na sojo, arašide (visoko-razred 5), jajce (beljak), naknadno se na perutnino, flekce dobiva tudi po spinaci,brokoliju-vendar se na to ni bil testiran.Moramo pa se izogibati citrusom,konzervansom,
morskim sadežem. Upam samo,da bo čez čas sojo,jajce,perutnino prerasel. Arašidi pa so itak razred zase.
Iz srca se enkrat najlepša hvala za vaš odgovor in dragoceni čas.
Lp

S presejalnim testiranjem naj bi diagnosticirali več kot 95% prirojenih hipotiroz. “Zgrešimo” tiste, ki imajo svoj razlog v premajhnem izločanju nadzornega hormona – zato tudi ni porasta TSH, ki ga iščemo s presejalnim testom iz kaplje posušene krvi na filter papirju in tiste, ki imajo le mejno pomanjkanje hormonov in vrednost TSH ni nad pragom za ponovni odvzem oz. določitev T3 in T4 iz seruma.
Kaj je bil razlog, da se že v obdobju novorojenčka ni ugotovilo “prirojene” hipotiroze, lahko le ugibam. Glede na napisano se mi zdi najbolje verjetna možnost, da je šlo le za mejno zvišanje TSH in mejno prenizek T4 ob normalnem T3, saj je ščitnica s povečanjem skušala pomanjkanje “sama” urediti. Ali pa sploh ne gre za pravo prirojeno, ampak za pridobljeno, morda celo prehodno motnjo v delovanju ščitnice.
S težavami v razvoju se kažejo predvsem prave hipotiroze, kjer so vrednosti TSH nad 200 I.E./L in koncentracije T3/T4 nezaznavne. Pri vaši deklici tega ni bilo – zato bi skušala strah potlačiti na stran in ga spremeniti le v bolj poostreno opazovanje.
Vsekakor pa se morate o vsem, kar vas skrbi, pogovoriti z endokrinologom, ki vodi vašo deklico in najbolj pozna njeno “zgodbo” ter izmerjene vrednosti.
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close