Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Senzibilizacija anti-D in anti-C in vrednost bilirubina

Senzibilizacija anti-D in anti-C in vrednost bilirubina

Pozabljeni!

Po psihično mučnih 36 (4/7) tednih sem rodila zdravega fantka. Iz naslova je razvidno, da sem bila težave zaradi senzibilizacije anti D in anti C.
Zaenkrat ni govora o težavah s hemoglobinom (morem poudariti, da sem v nosečnosti imela dve intrauterini transfuziji ) ima pa sinko visoko vrednost bilirubina.
Foto terapijo smo pričeli prvi dan (dve lučki) pri vrednosti 302. Nato je padalo vse do 272. Sledil je pet urni premor s terapijo. Po ponovni uvedbi dveh lučk je naraslo na 340 in nato spet padlo na 287. Sedaj sva 4. Dan v porodnišnici in nadaljujemo z dvema lučkama.

A bi bili tako prijazni in mi razložili kajo vsa ta zadeva s povečanim bilirubinom poteka? Namreč mislila sem, da ko enkrat začne bilirubin padati ne bo več narasel. Kako ta razkroj mojih krvnih celic (tale moj anti D) vpliva na vsebnost bilirubina in ali bo vse dokler ne bodo dokončno odstranjevanje iz njegove krvi, poročale težave z bilirubinom?

Kaj me čaka v naslednjih tednih? Neonatalna? Kakšne terapije (epo)?

Upam, da sem zapisala vse relevantne podatke, če ne pa prosim napišite kaj sem pozabila Oz me lahko najdete v drugem nadstropju soba 1 A 🙂

Najlepša vam hvala za vaš čas in odgovore.

Lp,
Daniela

Vas sicer pridem jutri obiskat še v živo, ker pa je bilo vprašanje “javno”, vseeno na kratko odgovarjam.
Senzibilizacija se lahko po rojstvu res kaže z za starše “mučno” zlatenico, ki praviloma doseže vrh šele po nekaj (3-5) dneh. Vmesni padci so povezani tako z dnevnim nihanjem kot z učinkovitostjo obsevanja z modro lučjo – ki spremeni v vodi netopni, nekonjugirani bilirubin v foto obliko, ki je topna v vodi in jo lahko novorojenček izloči z urinom. Na žalost fotoizomere niso stabilne in se tiste, ki jih otrok ni uspel polulati, spet pretvorijo v vodi netopno obliko…
Kot kažejo izkušnje, vas čaka še kar nekaj dni “solarija” – in po odpustu tudi kakšna kontrola v naši ambulanti.
Glede spodbujanja tvorbe rdečih krvničk z eritropoetinom se bo odločal pediater glede na hitrost padanja hemoglobina. Pri C in D senzibilizaciji se bolj izjemoma odločamo za Eprex, možno pa je.
Pri vašem dojenčku pa hemoliza zaradi senzibilizacije verjetno niti ni edini razlog za zlatenico – prav tako pomembna je tudi nezrelost (36 tednov), ki je poleg nezrelosti jeter (ki pretvarjajo nekonjugirani bilirubin v konjugiranega, v vodi topnega) povezana tudi s slabšim hranjenjem in pridobivanjem teže – in je zato bilirubin še manj razredčen…
Vsekakor je najbolj pomembno, da ste prišli tako daleč z nosečnostjo in da je bil začetni hemoglobin odličen, kar vseeno kaže, da protitelesa niso tako agresivna, kot bi lahko bila… (zlasti ob “domnevnem” podatku o pravzaprav majhni količini krvi dane z intrauterino transfuzijo).
Na svidenje in srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za ta res ekspres odgovor.

Več pa jutri v živo.

Lp,
Daniela

New Report

Close