Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Zahiranček

Zahiranček

Spoštovani,

na vas se obračam s prošnjo za pojasnilo nekaterih pojmov, zelo vesela pa bom tudi vašega nasveta.
Pred petimi tedni sem 16 dni pred PDP rodila deklico z nizko porodno težo. V 33. tednu nosečnosti, sem imela zadnji uz, na katerem ni še nič kazalo na zastoj rasti, tako da nas je vse skupaj zelo presenetilo. Vzrok naj bi bil zagotovo v moji posteljici. Porod se je začel spontano, končal pa se je s carskim rezom zaradi patološkega ctg.
Deklica je merila 47 cm, tehtala je 2310 g, obseg glave je bil 31,5 cm.
Ob prebiranju različnih podatkov o zastoju rasti in njegovih posledicah, me zanima, ali gre v primeru naše punčke za simetrično ali nesimetrično zahiranost ter ali velja za majhno ali lahko za gestacijsko starost. Če prav razumem, se prognoze nekoliko razlikujejo glede na te oznake. Na njeni odpustici teh pojmov nisem zasledila.
Sedaj, pri natančno petih tednih deklica tehta 3700g, meri 53 cm, obseg glave je 36 cm.
Kje se trenutno nahaja glede na krivulje rasti?

Deklica je hranjena samo z mojim mlekom, vendar ni izključno dojena, saj si mleko tudi črpam in ji ga nato ponudim po steklenički. V zadnjem tednu se sicer vedno več doji – ob tem pa se mi pojavlja naslednja dilema: ko se doji, spije med 70 in 80 ml in vse večkrat zavrne “dodatek”, če pa dobi obrok po steklenički, popije več, med 100 in 120 ml – sklepam, da zato, ker se med obrokom manj utrudi. Pričakovala bi, da bo po dojenju hitreje lačna in da se bo zato pač bolj pogosto dojila, vendar se to večinoma na zgodi. V vsakem primeru se hrani na približno dve uri in pol. V moji želji, da bi čim hitreje napredovala, se mi ta razlika v količini ne zdi zanemarljiva. Kako naj torej ravnam? Vztrajam na dojenju ali naj nekaj časa predvsem črpam in jo hranim po steklenički? Mleka imam sicer več kot dovolj.

Vesela bom vsakega nasveta in pojasnila. Kljub dejstvu, da smo optimisti in da upamo, da bo z našo punčko vse v redu, me nekoliko vseeno skrbi.

Hvala in lep pozdrav!

Spoštovana,
glede na slovenske krivulje velikosti novorojenčkov je vaša deklica sodila med majhne za gestacijsko starost – simetrične “zahirančke”, a le za las, saj so njene mere prav na meji, na ti. 10. percentili za gestacijsko starost 37 tednov (dodatnih dnevov tu ne upoštevamo, kar pomeni, da se gleda dopolnjenih 37 tednov, pa čeprav je bila v resnici 37,7-tedenska).
Kadar je razlog zastoja rasti slabo delovanje posteljice (ki se pogosto prične šele v zadnjih tednih nosečnosti), normalne mere v 33. tednu niso nič neobičajnega.
Na slabšanje delovanja posteljice kaže tudi patološki CTG – plod je še znosno “živel” v slabih pogojih v maternici, dokler niso prišli popadki, ki so dodatno omejili pretok preko posteljice (ob krčih maternice se pretok zmanjša, kar se odraža predvsem v spremembi frekvenca plodovega srca).
Na odpustnici bi morala biti označena diagnoza P05.1 (po Mednarodni kllasifikaciji bolezni) in izpisana kot Majhen, simetričen. Seveda je možno, da ta diagnoza ni bila niti “obkrožena” – ker je pediater ob pregledu menil, da je manjša zaradi večje nezrelosti (za 36-tedensko bi bila znotraj ustreznih mer) ali pa je “pozabil” na formularju označiti to diagnozo.
Pri petih tednih je vaša hčerka že povsem “ujela” svoje vrstnike, ki so bili ob rojstvu primerno veliki in je v zlatem povprečju za starost – kar je dodatna potrditev, da je šlo za placentarno insuficienco in ne za kakšen drug, bolj zlovešč razlog zastoja rasti.
Glede na odlično pridobivanje teže, bi vztrajala pri izključnem dojenju – malo zato, ker je mleko neposredno iz dojke veliko bolj polnovredno kot izbrizgano (kjer že “pomrejo” zaščitne celice, večina maščob ostane na površini stekleničke – torej je mleko posneto, da o tveganjih onesnaženja s kakšnimi bakterijami niti ne pišem…), pa tudi zato, ker je bolj “komot”. Pri tem bi se ravnala izključno po željah dojenčice – ko je lačna, vam bo to jasno povedala. Torej kakšno zbujanje na 2, 3, 4… ure ne pride v poštev.
Še manj je nujno, da vsak podoj tehtate, merite. Ker lahko to postane obsedenost z grami in mililitri namesto uživancije ob dojenju. Glede na njene pridobljene g in cm se res lahko sprostite in začnete samo še uživati v materinstvu. Še zlasti, če so noči “tihe”.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni!

Pred osmimi tedni sem v 37/2 tednu rodila deklico, težko 2015 g (dopustna teža 1885 g), veliko 46 cm, obseg glave 32,5 cm. Porod je bil sprožen zaradi asimetricnega zastoja rasti (premajhen trebušček). V porodnišnici ni bilo nobenih težav, ki so tipične za zahirancke (ni bilo zlatenice, sladkor je bil ok, edino termoforcke je imela).Ob porodu mi je bilo povedano, da je bila posteljica majhna, kar naj bi tudi povzročilo zahiranost. Deklica sedaj dobro napreduje. Ob izključnem dojenju danes tehta že 3820 g in tudi sicer je dojenje steklo zelo hitro, brez težav. Ponoči je po nasvetu patronažne več ne zbujam, tako prespi v kosu že osem ur. Je to ok? S strani pediatrinje je bilo na prvem pregledu rečeno, da je vse ok in da zaenkrat ne bo napotena v razvojno ambulanto. Mene pa vseeno zanima, ali lahko to zahtevam, glede na okoliščine- zahiranost? Brala sem vaše odgovore, iz katerih izhaja tudi, da se v maternici mišicam godi slabše, saj vso hrano porabijo možgani, srce. Skrbi me, ker deklica na položaju na trebuhu le za zelo kratek čas dviguje glavico. Ob podiranju kupčka pa jo drži pokonci dlje časa. Sumim, da je hipotona, zato me zanima, ali lahko torej zahtevam pregled v razvojni ambulanti ne glede na mnenje pediatrinje, da to ni potrebno? Kako to, da takšni otroci niso napoteni v razvojno že avtomatično? Kakšne težave sicer lahko pričakujemo v prihodnosti zaradi zahiranosti? Za vse odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem! Lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Asimetričnim zahirančkom gre v primerjavi s simetričnimi praviloma “bolje” – hitreje ujamejo vrstnike, tako po teži kot v mejnikih razvoja. Zato ni “avtomatizma” pošiljanja teh dojenčkov v razvojne ambulante, ampak je “sito” pediater – če ta ugotovi kakšen odstop od normalnega, pa seveda usmeri dojenčka k razvojnem pediatru ter predlaga specialno fizioterapijo. Samo pripomba – hipotonija ni značilnost zahirančkov, ravno obratno – raje se preveč stegujejo in je to razlog za fizioterapijo. Drži, da posteljica bolj hrani vitalne organe in manj mišice, a to ne vpliva na njihovo kasnejšo funkcijo, saj je regenerativna sposobnost mišičnega tkiva v obdobju dojenčka odlična.

Glede na napisano, vama gre idealno – edina “siva cona” je vaš strah, ki je seveda opravičljiv zaradi stresov ob zastoju rasti v nosečnosti in ki bo le počasi izvenel. A vam ga bosta pregnali tako vaša pediatrinja, patronažna medicinska sestra – zlasti pa vaša malčica, ki bo v naslednjih tednih vsak dan poskrbela za nove razvojne dosežke. In vi jih boste zanesljivo vneto dokumentirali.

Lepo poletje želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close