Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Nedonosenka

Nedonosenka

Pozdravljena.
Obracam se na Vas ker imam par uprasanj in ze v naprej se Vam opravicujem ker je malo bol na dolgo napisano. 🙂 Skratka imam nedonosenko rojeno v 29. tednu 17.1. Ob rojstvu je imela 40cm in tezka je bila 1060g ze prvi dan popoudan je dihala sama nato so ji dodajali malo kisika v inkubator od 20.1. pa je zacela dihat brez dodajanja. Imel jo je dr. Kriznar. Sedaj ima 3 tedne in 1220g. Bile smo v Ljubljani na intenzivni nato ste naju v ponedeljek premestili v Sempeter zaradi prostorske stiske. V ponedeljek ponoci je bilo vse v redu, vceraj ponoci pa hcerkica ni zaspala in je neprestano jokala do pol 3h zjutraj potem se je umirila. Sestre so zelo malo pri njej in takrat ko jo “rihtajo” se nic ne pogovarjajo z njo je nic ne “cartajo” tako kot je bila navajena v Ljubljani. Tudi kengurujckanja tukaj ni. Ali je mogoce da je jokala zaradi podozivljanja ker je noben ne “pocarta” in zaradi spremembe? Jaz sicer hodim h njej kolikor se pac da. Pa tudi ko jo previjajo morem it ven iz sobe v Ljubljani pa sem lahko gledala kako jo previjajo. Razlike med Ljubljano in Sempetrom so zeloo velike. In smo na oddelku kjer so otroci bolni, jaz sem v posebni sobi in tudi ona je v drugi sobi vendar ko hodim po hodniku me skrbi da se cega nebi nalezla in prenesla nanjo. Hranijo jo z mojim mlekom po sondi ki jo ima skozi nosek (25ml na obrok) vendar mislim da bi ji ga lahko povecali? Vceraj je sestra videla da odpira ustka in ji je probala dati po cuclju pojedla je 10ml. Sedaj me pa zanima glede na njeno tezo 1220g ali bi ji morali povecati obrok ker od uceraj do danes se je poredila za samo 10g ponavadi se je poredila za 20 do 30g. V Ljubljani mi je sestra povedala formulo ki jo uporabljate za izracun hranjenja glede na njihovo tezo vendar sem jo pozabila in je nism nikjer zasledila. V ponedeljek je z nama z resilcem sla dr. Drenova pa je nisem dobro razumela ko je rekla da bomo morale nazaj v Ljubljano na pregled ob izpustivi iz Sempetra ali kaj prej? Ze v naprej hvala za odgovore. In se se enkrat opravicujem ker je na dolgo napisano vendar bolj zaupam Vam kot sestram v Sempetru.
Lep pozdrav in srecno
Julija in Sofija 🙂

Dragi Sofija in Julija,
res mi je bilo kar tesno pri srcu, ko sem brala vaše sporočilo. Če drži samo nekaj od tega, kar ste zapisali, potem imamo o razmerah v manjših porodnišnicah (glede “vzreje” rastočih nedonošenčkov) napačne informacije. Tu mislim predvsem na to, da niste AKTIVNO vključeni v nego in hranjenje Sofije in da ne smete kengurujčkati – oboje je namreč pomembno tako za malčico kot za vas. Bomo skušali malo povprašati, kaj je razlog za spremembo v njihovem odnosu, včasih ni bilo tako…
Kar se tiče okužb, bakterij in virusov kar mrgoli tudi v porodnišnici, ne le na otroških oddelkih bolnišnic. Zato ogroženost Sofije tam, kjer je, ni nič večja, kot je bila pri nas. Nujno je pač le razkuževanje rok, ki pri nas meji na obsedenost, drugje pa ….
Zakaj je Sofija prvo noč jokala, težko presodim. Zanesljivo pa ni “žalovala” za Ljubljano, prej bi si mislila, da ji je bilo prevroče, ko so jo dali v nov inkubator…
Odlično, da so ji dali piti tudi po cuclju – čeprav je v njeni starosti to bolj za pomiritev kot za pridobivanje teže. In bo še nekaj časa bolj izjema kot pravilo.
Večinoma preračunavamo vnos hrane na dejansko težo – in to 160 – 170 ml/kilogram teže v enem dnevu, kar potem razdelimo s številom obrokov, ki jih je v Sofijini starosti 8 (na 3 ure). Količina mleka, ki jo je dobila, je torej čisto prava.
Pri nas je predviden pregled šele v starosti 1 leta, pa še to glede na pričakovani datum rojstva. In bolj z namenom, da preverimo, kako vam gre, kako ste zrasli, kako se Sofija razvija… Sicer vso skrb zanjo prevzame pediater v najbližjem zdravstvenem domu.
Spremljala pa vas je dr. Marta Treven 🙂
Upam, da boste kmalu pridobili zaupanje v medicinske sestre in zdravnike v Šempetru – trenutno ste verjetno res še navezani na nas, ki smo bili Sofijin “prvi dom”. A bo hitro rasla, njene težave se bodo spremenile v “težavice” in izginile… In verjamem, da boste kaj kmalu doma – in poslali pozdrav in kakšno fotografijo Sofije iz vaše neokrnjene narave.
Srečno – če pa si želite še kakšnega pogovora, razlage, pa kar pogumno pokličite na intenzivno po telefonu!

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepsa hvala za Vaso skrb in vse odgovore. Sofija lepo napreduje, upam da bova kmalu doma. Slikico pa sigurno dobite ko bomo malo zrasle, ko bo vec soncka in kaksna stopinja vec. 🙂 Lep pozdrav Vam in celotni ekipi na intenzivni negi 🙂
Sofija in Julija 🙂

New Report

Close