Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija sesalni refleks nedonošenček

sesalni refleks nedonošenček

Pozdravljeni,

pred 12imi dnevi sem s CR rodila fantka, ki je dopolnil 33 tednov in 6 dni, in sicer zaradi asimetričnega zastoja v rasti (trebušček je zaostajal za več kot 4 tedne). Porodna teža je bila 1830 g, in je padla na 1720 g, vendar smo sedaj nazaj na 1890g. Dihalne stiske ni imel, od začetka je bil v topli posteljici. In kaj me skrbi? Njegovo hranjenje.

Res je, da napreduje v teži, vendar me skrbi, da še vedno ne sesa. Najino hranjenje pomeni iztiskanje mleka iz cuclja in vlivanja po grlu. NITI ENKRAT NE SESA, čeprav skrbim (in tudi sestre tu na oddelku), da je jeziček na pravem mestu in da je lega telesa prava. Nikoli se ne zbudi ali daje signala, da je lačen.

Skrbi me torej, ker ne sesa in ker se upira hranjenju po steklenički. Hraniva se na 3 ure, cca 35 mL (en obrok 30, en obrok 40, pretežno z mojim mlekom). Bo sesalni refleks še prišel? Zdaj se počasi približujeva že dopolnjenim 36. tednom….

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovana,
verjetno vaš fantič (ki je med čakanjem na moj odgovor že dopolnil skoraj 35 tednov gestacijske starosti) že dobro in lačno sesa. Bistveno za dobro sesanje je doseganje določene zrelosti (pri fantkih je to včasih še precej po 36. tednu (do termina štejemo starost v tednih, ki bi jih dosegli, če bi bili še v maminem trebuhu), pri tem prezgodnje rojstvo kot stres dozori samo pljuča, obtočila, sečila, prebavila, ne pa živčevja, ki je poglavitno za usklajevanje hranjenja). Pred to zrelostjo jih hranimo “na silo” (da torej dobesedno vlivamo mleko v usta, seveda pod pogojem, da novorojenček pri požiranju nima težav in je le prešibek za dobro sesanje) ali pa jih celo hranimo po cevki v želodček.
Vaš fantek torej ni nobena izjema – glede na podatek o mejni “zahiranosti” pa nižja teža pomeni tudi manj zalog špehka in predvsem manj mišic, ki pa so tudi nujne za fitnes ob sesanju.
Skratka, vaš dojenček ni prav nič izjemen – in potrebuje le malo časa in pomoči, da dozori.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close