Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Lupinica naj ne nadomesca vozicka

Lupinica naj ne nadomesca vozicka

Spostovana dr. Cerar!

Imam 5 tednov starega dojencka, pa danes nisem spala- ne ker me je zbujal (tudi to..:)), pac pa ker sem vceraj prebrala, da se lupinico kot nadomestek za kosaro odsvetuje.
Namrec, prav vse dni od rojstva ga imam za uro dve, najdlje mislim da 3 ure v kosu v lupinici.
Enostavno nisem vedela…saj ljudje recejo, nisem pa vedela, da na to temo obstajajo prav raziskave. Na PubMed sem nasla tudi tisto z vasim soavtorstvom, ki govori prav o tem- da je saturacija pri dojenckh v lupinicah slabsa.
Zdaj sem zaskrbljena, da nisem svojemu novorojenemu otroku naredila velike skode, ko sem ga tako po neumnosti izpostavljala slabsi staruciji in hipoxiji? Nikoli vec!
Zal mi je za mojo neprevidnost, ker se zdaj zrem in ze cel dan visim na internetu in iscem sorodne clanke…

Za mnenje vam bom hvalezna. Prav tako upam, da ta post prebere se kaksna mamica in se striktno drzi pravila, da je lupinica le za prevoz.

Hvala,
AnitA

Draga Anita,
naša raziskava je res nesporno dokazala, da lupinica ni namenjena drugemu, kot zagotavljanju varnosti med prevozom, saj so imeli zdravi donošeni novorojenčki ob “ždenju” v lupinici, ki je bilo daljše kot 1 uro, kar precej padcev nasičenosti krvi s kisikom. Česar nismo ugotovili ob testiranju v navadni, bolnišnični posteljici ali v posebni avtomobilski varnostni posteljici (ki pa je tako draga in tako okorna, da se v Sloveniji ni “prijela”). Pred to raziskavo se je za slabšo oskrbo s kisikom zaradi oteženega dihanja v polsedečem položaju vedelo le pri nedonošenčkih…

Vseeno pa to ne pomeni, da je to novorojenčke življenjsko ogrožalo, saj je bilo otrok s pomembnimi padci saturacije hemoglobina (=nasičenosti krvi s kisikom) manj kot 5%, pri celotni skupini je bila razlika v nasičenosti krvi s kisikom skoraj 3% (kar je bilo statistično pomembno, “za razvoj” pa predvsem pri tistih, ki že sicer niso bili “idealni” v smislu oskrbe s kisikom).

Zato verjamem, da dremanje vašega 5-tedenskega dojenčka v lupinici ni pustilo nobene škode – kot tudi ne koristi. Zato v bodoče – vsaj do 3. meseca – uporabljajte lupinico le kot varnostni pripomoček med vožnjo (kjer tresenje in gibanje avtomobila preprečujeta, da bi dojenček pregloboko zaspal) ali pa kot pripomoček v času, ko je buden in si ga prinesete v svojo bližino, ko kaj delate. Spi pa naj v svoji posteljici, najbolje na hrbtu.

Ko berem vaše zaskrbljeno sporočilo, mi je res žal, da v Sloveniji ni bilo pravega odziva na rezultate raziskave – oziroma bistveno manj, kot sem zasledila v ZDA.

Srečno, čim bolj miren spanec,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

Sem mamica 8 dni starega novorojenčka in me je vsega zelo strah, predvsem pa se krivim za napake, ki sem jih storila v prvih dneh po rojstvu otročka in vas vljudno prosim za mnenje, kaj storiti. Ko sem 4 dni starega dojenčka peljala na pregled zaradi suma na poslabšanje zlatenice, sem ga v lupinici nosila cca. 100 metrov na precej neroden način, tako da se je lupinica precej tresla oziroma zadevala ob mojo nogo. Nisem bila pozorna, kaj se dogaja med tem z dojenčkovo glavico, sedaj pa sem zasledila kako nevarni so prvih tednih za otrokove možgane tresljaji oziroma nihanje glavice, zato vas vljudno prosim za mnenje, ali je ob tem lahko prišlo do poškodbe možgan in kako bi se to pokazalo. Dojenček pogosto zavija z očmi, ko začenja dremati, to se mu zgodi tudi med dojenjem, ko zaspi na dojki. Je to znak možganske poškodbe? Druga napaka, ki sem jo storila, je prav tako povezana z dojenčkovo glavico, in sicer sem še v porodnišnici po tem ko sem končala podoj in želela prižgati luč na telefonu, da ga pogledam, dojenčka z robom telefona zadela v levi vrh glavice. Dojenček se ni prebudil, ni zajokal, sedaj pa me skrbi, kako nevaren je tak udarec za tako mladega dojenčka (2 dni). Je smiselno, da dojenčka naročim na kakšne UZ preiskave glave? Naredila bi vse, da popravim, kar se da.

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena Teddythecat še enkrat,
svojemu dojenčku niste z ničemer, kar opisujete, škodovala. V lupinici so dojenčki kar dobro zaščiteni in ker so ležišča oblazinjena, ne gre za kakšne hude pospeške, pojemka ali udarce. In svarimo le pred tem, da bi pustili novorojenčke v njej spati – v globokem spancu se namreč nezreli dojenčki (do 2., 3. meseca) “zložijo” v dve gubi, glavica jim zleze na prsni koš – in se lahko začno neopazno dušiti. Prekomerno tresenje pa je kot škodljivo opisano pri tistih (poročila izvirajo predvsem iz ZDA, pri nas takšnih “norih staršev” nimamo), ki so jih starši v lupinicah ali nahrbtnikih vozili z gorskim kolesom po brezpotjih, za svoj šport.
Tudi vaša nerodnost s telefonom mu ne bo škodila, bolj vaše ukvarjanje z njim (=mobitelom) in brkljanje po spletu, namesto da bi se v času, ko vaše dete spi, spočili in naspali.
Zavijanje z očmi pa ni pogosto le pri novorojenčkih, tudi večji otroci (in odrasli) v času dremeža vrtijo/mo zrkla, le da nas pri tem nihče ne opazuje tako pozorno, kot vi vašega “mladička”.
Lepo se imejte,
In seveda UZ glave ni prav nič potreben.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepše se vam zahvaljujem za vse odgovore, vljudno pa bi vas prosila še za eno pojasnilo, saj sva v velikih skrbeh, da sva najinemu sinčku naredila škodo z nepravilnim dvigovanjem oziroma nošenjem, sva v groznih skrbeh. Na urah pedokinetike so nama prikazali dvig dojenčka s podlage tako, da se ga prime z obema rokama okrog trupa in dvigne s podlage bočno brez opore glavice in se ga v tem položaju prisloni z ritko na svoj trebuh- glavica mu v tem položaju visi naprej. Najin dojenček je glavico v tem položaju imel velikrat nekoliko dvignjeno, mu je pa vmes tudi omahnila naprej, torej nekako tako kot omahne pri podiranju kupčka čez ramo oziroma morda še malo bolj naprej, saj pod brado ni imel opore. Zelo naju skrbi, da sva mu s tem škodovala, saj sem prebrala, da so nihanja glavice zanj škodljiva. Ne razumem, kako so lahko takšna priporočila na pedokinetiki, če gre za škodljivo ravnanje. Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor že vnaprej

Prilagam še link na slikico položaja, glede katerega smo v skrbeh.

https://zastarse.si/delavnice/odgovorno-starsevstvo/premikanje-dojencka-joj-kaj-pa-glava/

Danes je vse večja ponudba bolj ali manj strokovnih navodil (mnoga spominjajo na “bodi sam svoj mojster”) že na vsakem področju, tudi v medicini, tudi na področju fizioterapije pri dojenčku. Čeprav nisem dovolj “izobražena”, da bi z njihovega vidika ocenila poslano, pa po mojih izkušnjah in znanju pediatra takšno rokovanje otroku ni škodljivo.
Prav tako je moje mnenje, da se veliko preveč pozornosti in časa namenja ogledovanju, študiju, posnemanju prikazov na medmrežju – in premalo lastnim starševskim občutkom, kaj je prav in kaj narobe. In kar je tudi slaba stran interneta: najbolj si zapomnite najbolj strašljive zaplete in jih nehote prenesete v svoje strahove.
Drži, hitra, odsekana nihanja glavice, ki se jih dojenček ne more ubraniti, so lahko tudi škodljiva – a tu ne gre za pospeške in pojemke ob rokovanju z njim, ampak bolj za ekstreme, ki jih “normalni” starši nikoli ne bi izvajali. In kolikor razberem iz vaših vprašanj in opisov, sodite ne le med normalne, ampak super skrbne in nežne starše.
Srečno, uživajte pomlad, ki prihaja in – ostanite zdravi.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close