Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija dojenček in odvajanje blata (ko je blato mehko)

dojenček in odvajanje blata (ko je blato mehko)

Pozdravljeni

Doma imamo 5 tednov starega sina, ki je prvo blato v bolnici odvajal večkrat dnevno brez problemov. Odkar sva prišla domov je to drugo rumenkasto blato odvajal samo še 2x brez pomoči (ob dnevu prihoda in dva dni kasneje), nato pa so se začele težave. Vedno pogosteje je polival, občasno tudi bruhnil. Nato se mu je pojavil soor, tudi jaz sem imela vnete bradavice. Osebna zdravnica je predpisala Daktarin, ki je pomagal. Pred drugim tednom starosti so se začeli krči. Največji problem pa je odvajanje blata. Brez pomoči praktično ne odvaja. Je polno dojen, po vsakem dojenju se pol ure zvija, kjub podiranju kupčka poliva tudi eno uro po dojenju oz. vsakič ko ga odložim. Malenkost boljše je zdaj ko ima dvignjeno vzglavje, še vedno pa tu in tam vseeno poliva. Podiramo kupčke med dojenjem, ima dvignjeno vzglavje. Zvija ga čez cel dan in noč, redko spi več kot maksimalno eno uro naenkrat, doji se na 2-3 uri – podnevi in ponoči. V vozičku spi boljše. Ko mu z vatirano palčko in mazilom za ritko pomagam pri odvajanju, pride ven ogromno blata in zraka v intervalih – to počnem ko vidim, da mu je že sila (napenja trebušček, hkrati stiska ritko in steguje noge ali pa brca z nogami). To počnem na 2-4 dni, odvisno od tega kako hudo je, pogosto ko je kriza grozno jamra, stoka, vmes tudi joče. Po odvajanju je še nekaj časa jokav, potem se umiri in je kaki dan boljše. Pediater je rekel naj še malo počakamo, da ima mogoče leno črevesje. Danes ponoči sem mu ponovno pomagala – spet kar nekaj blata in vetra, sedaj pa je že cel dan siten jokav, se napenja. Ko sem še enkrat probala je ponovno prišlo blato in vetrovi. Naj omenim, da je blato tekoče, tokrat je že čisto tekoče in postaja zelenkasto. Trenutno mu narašča temperatura (37,2).
Naj še omenim, da je v zadnjih 4ih tednih 15 mesecev starejša sestra iz vrtca prinesla viroze v obliki prehlada in črevesnih težav (rotavirus oz. nekaj podobnega). Smo začeli razmišljati o začasnem izpisu iz vrtca, ki ga sicer z veseljem obiskuje.
Moja vprašanja bi bila:
1. Ali mu s tem, ko mu na ta način pomagam lahko škodim? (Dolgoročno vem, da to ni rešitev, vendar masaže in telovadba ne pomagajo, blato ni trdo, on se pa res muči zraven.)
2. Ali mu lahko še kako drugače pomagam?
3. Od včeraj je postal tudi hripav (iz nosu mu ne teče, kiha pa vedno – vem da zaradi tega, ker mu pride tekočina gor). Kako naj vem, če gre le za posledice refluksa ali prehlad?
4. Je možno, da ima hemeroide ali kakšno drugo težavo, glede na to, da mu, ko je sila in mu vstavim palčko, začne blato takoj prihajati ven?
5. Je možno, da je od nas dobil rotavirus (imeli smo ga vsi doma), pa tega ne vem, ker vedno poliva, blato pa tudi ko je tekoče ne prihaja ven?
6. Kako naj vem, da ne gre za alergijo na mleko, jajca,…? Starejša hči je v petem mesecu zatekla in bruhala, ko je tretjič dobila Novalac. Zaradi suma na alergijo sem bila potem na dieti, ona je dobila mleko za alergike.

Za vsak nasvet in pomoč bom zelo hvaležna.

Lp

Mama T

Draga mamaT,
“zaprtje” je kar pogosta težavica dojenih otrok – v narekovajih zato, ker pravo zaprtje pomeni, da dojenček odvaja ne le poredko, ampak je blato lahko tudi bolj posušeno, trdo; težavica pa zato, ker se večinoma reši sama od sebe, zlasti ko začne dojenček jesti gosto hrano.
Prvo vprašanje je, ali pri vas dojenček dobi dovolj mleka – kar je zelo enostavno preverljivo, saj je od tega odvisno pridobivanje gramov. Če je to odlično, lahko odgovor odkljukate kot DA.
Naslednje vprašanje je, na koliko časa bi odvajal, če ga vi ne bi spodbujali z različnimi posegi. Če je odgovor na 2-4 dni, potem ne vidim velike potrebe po dreganju v ritko, ampak se splača počakati, da sam začuti potrebo po kakanju. Krčkov in zvijanja zato ne bo nič več.
Izpis sorojenke iz vrtca? Neodvisno od težav s prebavo bi moral biti odgovor DA. Vrtičkarji so znani kot “zlati prinašalci” virusov v sezoni okužb dihal. In dojenčki do starosti 3 meseca so najbolj občutljivi za težak potek, celo s potrebo po sprejemu v bolnišnico in zdravljenjem z respiratorjem.
No, to so moji prebliski ob branju prvega dela vašega pisanja.
Sedaj pa odgovori na vaša vprašanja:
1. Z brkljanjem po ritki mu lahko bolj škodite kot koristite – tujek (vatirana palčka, termometer) vedno povzroči vsaj mini poškodbe sluznice, tudi vazelina na njem ni čisto kemično inertna, da o možnem vnosu mikrobov od zunaj niti ne pišem.
2. Pomagate lahko z odlično hidracijo (materino mleko je ravno prav, če ga je seveda dovolj; kadar pa je dojenček pregret ali ima celo vročino, je dobrodošel dodatek tekočine, predvsem v obliki vode).
3. Ali je šlo za prehlad, ob moji zamudi z odgovorom itak že veste. Ob prehladu sicer tekočina iz noska teče neodvisno od hranjenja, večinoma se stopnjuje s suhim kašljem. Pri refluksu je “izcedek” iz noska bolj gost, zaradi draženja z delno prebavljenim mlekom.
4. Hemoroidi so v tej starosti izjemno redki – poleg tega bi jih tudi videli (kot “rožica” sluznice okrog zadnjične odprtine, ki je vijolične barve in ob draženju hitro zakrvavi).
5. Seveda je možno, da je dobil od drugih družinskih članov okužbo z rotavirusom, ki pa se bi kazala povsem dugače, precej bolj alarmantno, z bolezenskim bruhanjem, odklanjanjem pitja, tekočo drisko.
6. Prave alergije na sestavine mleka (zlasti na beljakovine) so bistveno bolj redke kot je postavljena diagnoza. Je pa seveda za nas pediatre najenostavneje, če mami predpišeš dieto ali hranjenje s posebnim nadomestkom mleka. Na ta način “pridobiš” vsaj dva tedna, ko lahko kakšna težavica itak mine tudi sama od sebe.

Naj povzamem: po večkratnem branju vašega sporočila se mi zdi, da je pri vašem dojenčku vse normalno – zvija ga tako, kot ostalih 80% nesrečnih dojenčkov moškega spola, odvaja nič bolj redko kot vsaj polovica – a ima bolj zaskrbljeno mamo, ki se je osredotočila prav na njegov trebušček oziroma kakanje.
In zato morda ne bo odveč pregled pri gastroenterologu na Pediatrični kliniki – da pomiri vas in izključi kakšno res redko nepravilnost prebavil, ki se lahko kaže tudi z zaprtjem.
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

hvala za izčrpen odgovor. Po tistem dnevu, ko me je res zaskrbelo za našega malčka, sem se odločila, da bom počakala, da vidim kako bo z odvajanjem brez posegov. In kot ste že zapisali, res krčkov ni kaj manj, je pa nekoliko manj polivanja prva dva dneva po odvajanju. V zadnjih treh tednih se je odvajanje skrajšalo na 1-3 dni (pred tem je bilo tudi teden dni). O zaprtju pa ne bi mogla govoriti, ker je blato vedno bilo čisto tekoče. Se pravi, da se je stanje izboljšalo samo od sebe, morda so pripomogle redne kopeli v kombinaciji z masažo trebuščka in telovadbo.
Glede količine mleka je tedenski porast v tem času precej padel, na kar sem ga dva dneva pogosteje pristavljala in je spet višji – in zadosten (okrog 130g/teden).
Krčki pa še kar vztrajajo. Skrbelo me je predvsem zato, ker so najhujši po podoju, prisotni pa po vsakem podoju. Nekoliko sem se vmes že pomirila, vaše strokovno mnenje pa me sedaj še dodatno pomirja. V vmesnem času sem bila deležna 100 in enega nasveta glede dodajanja tekočine, čajev in raznoraznih kapljic. Nekaj smo jih vmes probali (Coliprev, Waya LGG, Antiflat, Vetrovne kapljice), ampak težko rečem, da so katerekoli res pomagale. Očitno bomo pač morali počakati, da težave minejo same od sebe. Voda pa tudi ne vem, če je potrebna- dojim res na 1,5 -2,5 ure, teža pa narašča nekako po povprečnih vrednostih.
Sestrica pa je vmes bila nekaj dni v vrtcu, sedaj pa smo se odločili da bo decembra in januarja doma. Po tem bomo videli naprej.
Torej, najlepša hvala za pomoč in pomiritev živčkov zaskrbljenih mamic.

Lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Hvala za sporočilo – še vedno sem mnenja, da je najbolj učinkovit dr. Čas (poleg dr. Gruberja seveda :-)). In vedno je najbolj učinkovito zdravilo tisto zadnje…
Vsaj pri trebušnih krčih gre običajno na ta način.
Srečno 2017,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close