Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Sepsa E.coli dojenček

Sepsa E.coli dojenček

Pozdravljeni,

na vas se obarčam z vprašanjem glede okužbe z E.coli, rodila sem v 32 tednu, težave so se začele takoj po rojstvu, po 24 urah je iz brisa sluhovoda porastla E.coli 8rezistentna na Ampicilin), deklica je bila zdravjena z antibiotiki. imela je tudi subependimalno krvavitev desno, ki je napredovala do intraventrikularne krvavitve 2 . stopnje, kasneje so deklici vstavili zunanjo ventrikularno drenažo. Po enem mesecu bolnišnice začetek februarja, smo prišli domov, stanje deklice je bilo odlično, do avgusta ko se ji je ponovno ponovil hidrocefalus in je bila vstavljena notranja drenaža. Deklica je vse to super prestala, na kar po dveh mesecih so jo zvečer položila v posteljico, čez tri ure se je zbudila in začela stokati in bruhati, urgentno smo bili pripeljani v Ljubljano na pediatrično kliniko, kri in likvor pozitivna na E.coli. Zvečer so ji odstranili drenažo in ji vstavili zunanjo drenažo ter uvedli antibiotično terapijo, zvečer so ponovno odvzeli likvor, ki pa je bil negativen. Mogoče še pomemben podatek, deklica je bila predhodno tudi prehlajena.

Zanima me vaše mnenje glede okužbe, je možno da se bo okužba oz. sepsa kronično pojavljala, kako lahko pride do takšne okužbe, namreč strah me je da se bo zadeva ponavljala, kar pa ne bo vredu za deklico, je mogoče da sem nosilka bakterije jaz pa sem njo ob oslabljenem imunskem sistemu zaradi prehlada okužila?
Je možnost okužbe tudi pri drugi nosečnosti?

Hvala za kakršnkoli odgovor.

Spoštovana,
čeprav ne vem prav veliko podatkov o poteku dosedanje bolezni pri vaši deklici, vam bom skušala vseeno dati nekaj pojasnil. Za kaj več, predvsem pa za dajanje obetov za prihodnost, pa morate vprašati pediatra (nevrologa?, infektologa?), ki je vodil zdravljenje.
E. coli je bakterija, ki poseljuje prebavila nosečnic (in na splošno otrok in odraslih) v kar velikem deležu. Pravzaprav niti ne gre za eno bakterijo, poznanih je ogromno podtipov, ki se razlikujejo tudi po občutljivosti na antibiotike, po izločanju strupov, pa tudi po teži bolezni, ki jo povzročajo. E. coli je tudi na 2. mestu med povzročitelji težke okužbe novorojenčka, zlasti nedonošenčka.
Pri teh okužbah (sepsa, meningitis) je vedno možno, da zdravljenje ni povsem izkoreninilo bakterije (antibiotik jo uniči le v tkivih, ki so dobro prekrvljena, kar pa določeni deli v osrednjem živčevju, zlasti pa prebavila, niso), tudi če je bil ciljano izbran antibiotik dan v visokem odmerku in dovolj dolgo. Zato smo vedno pozorni na ponovitve.
Pri otroku, ki ima zaradi zapletov krvavitve v možganske prekate motnjo v kroženju možganske tekočine – likvorja in zato potrebuje drenažo, so take okužbe še pogostejše, saj je drenaža tujek, ki omogoča bakteriji, da preživi skrita.
Prehlad ni nujno v vzročni povezavi s kasnejšo težko okužbo, možno pa je, da se je na ta način kazal pričetek težav, čeprav za bakterijsko okužbo ni značilen (pač pa stokanje, bruhanje, bledica, prenizka ali zelo visoka temperatura…).
Da bi vi bili “nosilka” bakterije je malo verjetno – večinoma je “rezervoar” za E. coli kar lasten prebavni sistem. Iz katerega se je ne da izkoreniniti, z antibiotiki bi le pobili še tiste maloštevilne dobre bakterije, ki preprečujejo prekomeren razrast E. coli (kar so probiotiki, v jogurtu ali kakšni Wayi, BioGai).
Ponovitev v naslednji nosečnosti? Možna, a malo verjetna.
Upam, da boste kmalu doma in da ne bo malčica imela nobenih posledic.
Če bo še kakšno vprašanje, na katerega bi vam lahko odgovorila, se pa spet bereva.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni.
Sem v 37.tednu nosecnosti. Odlocila sem se za bris noznice na streptokoka.. namesto tega, so v noznici odkrili porast e.coli. dobila sem antibioticno zascito z amoksiklavom (10dni). Skrbi me kako lahko to skoduje mojemu otroku ob rojstvu. Vem da je sedaj na varnem, vendar ob izpustu po porodnem kanalu….? Bo amoksiklav zadostoval? Ali naj po zakljucenem 10dnevnem zdravljenju zahtevam ponovni bris, mogoce se odvzem urina? Prosim za nasvet.

Hvala lp

nova
Uredništvo priporoča

Že večkrat napisano, a očitno premalo jasno:
– E. coli je bakterija, ki poseljuje prebavila večine ljudi;
– obstoja veliko podtipov, večina ni patogenih = ne povzroča bolezni;
– ker je vstop v nožnico blizu zadnjika, so lahko iste bakterije na obeh mestih – še zlasti v nosečnosti, ko se pH v nožnici zviša (nizek – kisel pH E. coli ne ustreza);
– zdravljenje z antibiotiki ne prepreči kolonizacije z E. coli, drži pa, da lahko zmanjša breme = število bakterij;
– večina novorojenčkov, ki se od mame (ali okolja) kolonizira z E. coli, nima nobene bolezni;
– redki res zbolijo s sepso ali celo meningitisom; žal zlasti kasne oblike bolezni antibiotik, dan nosečnici ali med porodom, ne prepreči in ne olajša;
– pri večini dojenčkov, ki so zboleli s sepso, gre za preplet več dejavnikov, zlasti kombinacije s prehodno prirojeno ali pridobljeno motnjo imunosti.
Ponovni bris nožnice ne bi dal nobene nove informacije.
Odvzem urina (pravilno, torej srednji curek) ter testiranje – Sanford pa lahko koristi tako vam kot novorojenčku, saj pozitiven vzorec nakazuje večjo invazivnost bakterije. Če je seveda sploh še aktualno, spet kasnim z odgovorom )-:
Srečno, vse dobro vam in “mladičku”,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close