Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Cista horionskega pleteža pri novorojenčku

Cista horionskega pleteža pri novorojenčku

Pozdravljeni! Prosim za vaše strokovno mnenje o našem problemu. Prebrala sem kar nekaj odgovorov po spletu (tudi v sosednjem forumu ginekol.), vendar nisem našla primernega zase… Upam, da mi boste lahko svetovali.
Namreč na morfologiji v 21.t nosečnosti je ginekologinja pri otroku našla v glavici cisto (horionskega pleteža), veliko 8mm. Napotena sem bila tudi v porodnišnico, kjer so čez en teden namerili 5mm. Torej naj bi se manjšala. Rečeno je bilo, da večinoma zginejo do 28.t. Vendar je bila na kontroli v 29.t cista še vedno tu, velika 5mm. Zanima me, če bi ostala, ter bi se otroček z njo rodil, ali ima lahko zaradi tega težave ter kakšne? Ste se že srečali s takim primerom, kaj bi nam svetovali? Zelo sem zaskrbljena, saj so mi zagotavljali, da ciste povečini izginejo. Stres pa tudi ni najboljši dejavnik v nosečnosti. Še to, porod poteka normalno ali je to lahko razlog za cr?
Že v naprej najlepša hvala za vaš čas in odgovor ter lep pozdrav.

Ciste horioidnega pleteža (torej prepleta žilic v stranskih možganskih prekatih, kjer se tvori možganska tekočina – likvor) so v zgodnji nosečnosti zelo pogoste – pravzaprav cista niti ni pravi izraz, saj gre za prostorčke med žilicami, podobno kot so votlinice vidne v gosti spužvi (ali če hočete bolj “vsakodnevno”, v glavici cvetače, ki jo prerežete na pol). Praviloma z rastjo pleteža povsem izginejo, jih pa pogosto najdemo tudi pri donošenih zdravih novorojenčkih ob rutinskem UZ pregledu glavice.
Le v redkih primerih so te ciste povezane s kakšno genetsko nepravilnostjo (npr. trisomijo 21) – in jo najdemo kot slučajno ugotovitev pri plodu, ki ga obravnavajo ginekologi zaradi drugih prirojenih napak.
Takšne ciste nikakor ne vplivajo na potek ali način poroda.
Če bo cista še vedno vidna ob koncu nosečnosti, pa je (samo za pomirjenje staršev) možen UZ pregled glavice novorojenčka po rojstvu – zato lahko ob viziti za to nenevarno in za otroka neobremenjujočo preiskavo zaprosite pediatra.
Čim manj skrbi in stresov, lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close