Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija jok na fizioterapiji

jok na fizioterapiji

Pozdravljeni,

na vas se obračam, ker ne vem kaj bi naredila glede fizioterapije za mojega nedonošenčka. Star je 5 mesecev, korigirano 3. Njegova diagnoza je asimetričnost in hipotonija, zdravnica v razvojni pa pravi, da so to majhne težave. Fizioterapijo obiskujeva že 6 tednov približno 2x tedensko. Težava je v tem, da moj sin na vsaki terapiji bolj histerično joka, običajno zdaj začne z jokom že pri prvi vaji (na prvih urah je pričel z jokom šele po 15 minutah), na koncu je že čisto vijolišen v obraz. Na zadnji uri sva zaradi histeričnega joka (vmes sem ga 3x pomirila v naročju) zdržala 17 minut, potem pa je fizioterapevtka rekla, da ni več smisla. Naj povem, da se fizioterapevtka zelo trudi in da doma pri izvajanju vaj ne joka ali samo malo potoži. Tak histeričen jok gotovo ni dober zanj, prekiniti s fizioterapijo pa tudi ne upam. Spominjam se, da ste nam na predavanjih v porodnišnici rekli, da naj ne pustimo otroka jokati in doma ga res nikoli ne pustim jokati, zato mi je fizioterapiji še hujše, ko joka tako, da postane vijoličen v obraz. Fizioterapevtka je omenila, da joka mogoče tudi zato, ker se je že naučil povezovati, da če zajoka ni potrebno telovaditi. Doma je sicer dobrovoljen otrok, ki se veliko smeji. Ali naj prosim za drugo fizioterapevtko ali kaj mi lahko svetujete, da naredim?

Glede na pogovore s starši imam občutek, da vsaj polovica dojenčkov na fizioterapijah joka – mnogi od njih so prav histerični že, ko stopijo samo skozi vrata. Razlogi so lahko mnogi – zanesljivo je eden od njih, da dojenčki prav čutijo strah, nelagodje, tesnobo mame, ki se boji njihovega joka. Ta dejavnik lahko izključite, če pošljete na fizioterapijo z dojenčkom očka 🙂 Druga možnost je, da mu “ni všeč” fizioterapevtka ali prostor, v katerem se izvajajo vaje. V tem primeru je možnost ali menjava okolja (v dogovoru s fizioterapevtko) ali celo fizioterapevta (če bi se s tem strinjali “izvajalci”).
Seveda obstaja velika verjetnost, da ga bo histerija prej ali slej minila – v tem primeru pomaga samo potrpljenje. In vedenje, da mu ne bo nič hudega, če se bo še vedno tako branil fizioterapije – pomembno je, da vaje, ki vam jih pokažejo, ponavljate doma, kjer je mali kričač bolj zadovoljen.
Skratka – minilo bo, le vi se čim manj pustite “spraviti ob živce”.

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljena mama1a!
Če se lahko jaz navežem na to temo bi vam tudi jaz povedala svojo izkušnjo.
Ko je moj sinček začel obiskovati fizioterapijo je bil star 5 mesecev (korigirano 3). Na začetku cca 1 mesec je bilo vse ok, je zelo lepo sodeloval po 1 mescu je pa “telovadba” začela biti naporna tako za otroka kot tudi zame. Naporna mislim tako, da ko sva hodila na fizioterapijo (1x na teden) je otrok 45 minut jokal in jokal. Nikakor ni želel sodelovati… Po treh mescih vztrajanja z fizioterapevtko (ki sem ji neizmerno hvaležna) je otrok sam od sebe kar naenkrat začel sodelovati. Nisem mogla verjeti, da se mu je kar naenkrat odprlo in sodeloval 45 minut brez joka… potrebno je veliko volje in potrpljenja.
Ko je že razvojna pediatrinja želela odnehati je naša fizioterapevtka še vedno vztrajala….
Pozanimaj se in vprašaj fizioterapevtko, če bi lahko prišla na dom kajti tudi ta opcija obstaja. Mogoče otroku ni všeč okolje oz. prostor.
Od srca ti želim, da bo tvoj sonček čim hitreje začel sodelovati. Veliko sreče!

New Report

Close