Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Norice in novorojenček

Norice in novorojenček

Spoštovani,

doma imamo dobra 2 tedna starega dojenčka, starejši otrok (2leti) pa normalno hodi v vrtec. Danes sem na oglasni deski zasledila, da so imeli primer noric. Ker jih še ni prebolel je verjetno velika verjetnost, da jih dobi, če ne tokrat pa v naslednji rundi. Sama sem jih že prebolela, dojenčka pa polno dojim.
Zanima me naslednje – ali je smiselno starejšega otroka vzeti iz vrtca glede na to, da se bodo izbruhi noric gotovo še ponavljali? Ali je res, da dojeni dojenčki redko zbolijo za noricami, saj naj bi bili zaščiteni z materinimi protitelesi? In kaj če zboli, je pri njih potek lahko hujši? Na kaj moram biti pozorna?

Hvala za Vaš čas,

Miki Miška

Draga Miki Miška,
če imate doma zelo mladega dojenčka (kar pomeni mlajšega od 6 mesecev), je zelo koristno, da starejši sorojenec ostane vsaj prvih nekaj mesecev doma. Pa ne zaradi možnosti prenosa noric, bolj zaradi tveganja za prenos virusnih okužb dihal, ki pri dojenčkih te starosti potekajo bistveno težje kot kasneje: namesto nedolžnega prehlada dobijo bronhiolitis, lahko celo z dihalno stisko, ki zahteva zdravljenje v bolnišnici, pa tudi pusti astmi podobne posledice vsaj do šolske starosti.
Kar se tiče noric, res velja, da dojenčka matere, ki je prebolela norice, prve mesece (a ne dlje kot do 6 meseca) ščitijo njena protitelesa, tako tista, ki jih je v zadnjih 3 mesecih nosečnosti dobil preko posteljice kot tista v njenem mleku. Dojenček sicer lahko dobi norice, a je njihov potek bistveno lažji kot kadar koli kasneje v življenju.
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close