Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija možganska krvavitev

možganska krvavitev

Pozdravljeni!
Iščem in ne najdem zanima me moja punčka je imela hudo možgansko krvavitev 4.stopnja. Hodimo v razvojno ambulanto k nevrofizoterapevtki zanimajo me posledice,ki so možne pri tej krvavitvi. Namreč naju je fizoterapevtka kar prestrašila do zdaj naj bi bilo vse vredu..
Ampak vseeno na spletu je 1000 stvari..

Hvala in LP

Možganska krvavitev 4. stopnje (stopnjevanje po Papilejevi) pomeni krvavitev v možganovino, torej izven meja stranskega možganskega prekata. Večinoma je povzročena s puščanjem krvi iz možganskih drobnih ven v tkivo zelo nezrelih možganov. To zaradi prežetja s krvjo ter motene oskrbe s kisikom v tem delu propade in se tkivo postopno raztopi – čez nekaj tednov krvavitve ni več videti, na tem mestu pa nastane votlinica (porencefalna cista), ki se počasi zlije s stranskim prekatom. Pri magnetno resonančni (ali kakšni drugi) preiskavi glave je zato v starosti 6 mesecev praviloma videti le še razširjen prekat na strani, kjer je bila krvavitev.
Posledice takšne krvavitve so odvisne od obsega tkiva, ki je bilo prizadeto – če gre za majhno krvavitev, ima otrok (praviloma šele po 3. mesecu) lahko mišice na nasprotni strani telesa bolj napete – kar opazite po rokici, ki je stisnjena v pest (v razliko od druge strani) ali bolj zategnjeno nogico. In tu ima fizioterapija zelo pomembno nalogo: da prepreči zategnjenost mišic.
Kadar gre za zelo obsežno krvavitev, so seveda lahko te težave bistveno izrazitejše, povezane tudi s težavami pri hranjenju, razdražljivostjo itd.
Vsekakor pa so težave po možganski krvavitvi bistveno milejše v primerjavi s tistimi po moteni prekrvavitvi možganov (lahko že pred rojstvom), ki jo opisujemo z diagnozo cistična periventrikularna levkomalacija. A o tej ne bom pisala, saj nima nobene povezave z vašo dojenčico…
Najboljši naslov za tole vprašanje pa je seveda vaš izbrani pediater, ki ima vse podatke o obsežnosti krvavitve, razvojni pediater (kamor so vas zanesljivo tudi napotili), tudi nevrofizioterapevtka vam lahko veliko pojasni.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor!
Znima me še do kje gre lahko fizoterapevtja s postavljanjem diagnoz? Namreč prvič ko smo prišli h njej je po 5 minutah ko je uredila papirologijo začela kaj je vse lahko z najino punčko. Vse diagnoze in bila prepričana, da neka posledica bo. Omenila nama je cerebralno paralizo.
In še nekaj je možno da punčka noče delati pri njej? Namreč četudi ji prinesemo njene igrače tiste rokice ki jo res stiska v pest da ima kar belo dlan noče ponavadi sama odpret doma je zgodba drugačna samo pobožava jo po členkih in odpre brez problema nič na silo.
Je možno (ker naša fizoterapevtka trdi da ne) da je na začetku doživela kot nekakšen šok in se je slabo prehranjevala? To se je zdaj končalo ampak vseeno.

Hvala in LP.

nova
Uredništvo priporoča

Od “slabe prehrane” dojenček praviloma nima nevroloških težav. Pač pa je krvavitev v možgane zelo pogost razlog zanje.
Fizioterapija ima nalogo zmanjševati negativne učinke te poškodbe – in nikakor ne postavlja diagnoz in prognostičnih napovedi.
Mnogi dojenčki so na fizioterapiji jokavi, razdražljivi, odklonilni in “trdi”, doma pa starši tega ne opažajo. Toliko bolje…
Pri fizioterapevtki poslušajte s filtrom, pač pa si v potankosti ogledujte, kako izvaja vaje – ki jih doma ponovite, ko je dojenček “pri volji”. Taka fizioterapija ima daleč najboljši učinek…
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Živijo,
da delim svojo izkušnjo, ker sem se pred 5 leti počutila kakor vi 🙂 Imava nedonošenko s 4 stopnjo na eni in 2 stopnjo na drugi strani in vam kot motivacijo lahko povem, da je krasna punca, ki kolesari, plava, pleše, hodi, teče, riše, govori 🙂 Včasih ressss govori in govori 🙂 Se pravi vse štima, le motorika je pri vseh teh dejavnostih malo slabša, ampak za vrstniki ne zaostaja. Ter da je res brihtna buča. Pot do sem pa res ni bila lahka in stvari, ki so nam tako samoumevne in logične v življenju tu le včasih ne pridejo same od sebe. Potrebovali smo veliko fizioterapije, delovne terapije, obiskujemo logopeda in vse pridno ubogamo, ter vaje delamo tudi doma.
Pogumno naprej 🙂

Zaradi takšnih objav se mi zdi MedOverNet najbolj koristen 🙂

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close