Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Ali so znaki sferocitoze ze pri novorojencku?

Ali so znaki sferocitoze ze pri novorojencku?

Pozdravljeni. Rodila sem tretjega sina. Star je 3 dni. Moz in njegova mama imajo heriditarno sferocitozo. Imata odstranjeni vranici. Moj prvi sin, ki je zdaj star 12 let, nima te sferocitoze, je pa vseeno imel ob rojstvu zlatenico in bil pod lucko. Drugi sin je star 7 let in je ob rojstvu imel mocno zlatenico in ugotovljeno sferocitozo. Imel je do zdaj ze zelo dosti transfuzij in mocno povecano vranico, pa tudi zolcne kamne. Letos so mu odstranili vranico in zolcnik. Sedaj, ko sem rodila tretjega sina pa me zanima ce ima on tudi sferocitozo. Rekli so sicer, da ima zdaj ze dva dni po kontroli krvi hemoglobin 180 in da so gledali sferocite in da bi naj bilo vredu. Vceraj je imel tudi malo zlatenice in bil pod lucko. Danes pa je vrednost bilirubina vredu. Mene pa zanima, ce se iz tega lahko se kaj razvije ali pa bi se to takoj ze vidlo. Hvala za odgovor, da bom pomirjena ali pa bom spet dala trnova pota skoz po bolnicah in na transfuzijah.

Spoštovana,
najverjetneje zlatenica vašega sina ni povezana s prekomernim razpadom rdečih krvničk zaradi sferocitoze, ni pa povsem izključeno – število sferocitov pri novorojenčku s to dedno boleznijo je lahko tudi še nizko in se poveča kasneje (kar je sicer redko, a ni nemogoče). Zato bo vseeno potrebno kri še kontrolirati, še zlasti, če bo zlatenica trajala dlje časa.
Zaenkrat pa kar brez panike, velika verjetnost je, da je fantek povsem zdrav in ima običajno zlatenico novorojenčka.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close