Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Možne okužne novorojenčka

Možne okužne novorojenčka

Lili, pozdravljeni,

najprej hvala, ker ste in ker s svojo neizmerno pozitivnostjo lajšate naše tegobe in stiske.

Sem nosečnica v 35. tednu nosečnosti; pred 4. leti je prvorojeni otrok nekaj dni po rojstvu (že doma) dobil vročino, odšli smo k vam – meningitis in pozna sepsa, zdravili smo se na neonatalnem oddelku 3 tedne, antibiotiki širokega spektra so lepo prijeli, zadeva rešena, konec dober – vse dobro. 🙂
Leta so minila, nehali smo se spraševati o viru okužbe, čeprav mi vsake toliko še vedno povrta črviček, predvsem z vidika, kaj lahko sama storim pri drugi nosečnosti.
Zaradi “kljukice” sem se testirala za streptokok B (čeprav ne vemo, ali je bil vzrok okužbe pri prvem otroku prav ta, dr. Pušenjak pravi, da se okužbo s to bakterijo pokaže dokaj hitro po rojstvu, mi pa smo pribežali k vam šele 9. dan).
Skratka, moje vprašanje/vprašanja:

1. Na kaj je potrebno biti pozoren po rojstvu otroka, možne okužbe, čeprav le 2-3 primere letno, rada bi jih imela zbrane na mestu. 🙂
2. Kako preprečiti – čisto take, kako naj rečem, kmečke stvari, na način: Bolje je, da nimate doma prehitro obiskov ali bolje je, da pazite na poljubčke sorojencev, ipd.
Rada bi se namreč “zaščitila” pred dejavniki, na katere lahko sami vplivamo. Seveda, razumem, da je velikokrat splet okoliščin tisti, ki povzroči določen zaplet, ampak sama mirno spim, če si naredim vsaj nekaj “kljukic”, ki jih lahko, če me razumete.

Najlepša hvala in srečno še naprej.

Verjamem, da bi se vsaka mama želela kljukic, ki bi ji dale občutek varnosti. A univerzalnega recepta ni…
Kar je najbolj pomembno, je vaše zdravo življenje v nosečnosti, dr. Pušenjak bi vam zanesljivo priporočil še kakšen probiotik (ki ni nič drugega kot “ta dobre bakterije”, ki izrinejo tiste manj nedolžne).
Tudi presejalno testiranje na SGB (a ne pred 35. tednom) ima svojo kljukico – s tem lahko ob dokazani bakteriji pri vas z visokim odmerkom penicilina med porodom pomembno zmanjšate prenos na novorojenčka. Na žalost pa je SGB najbolj pogost povzročitelj ne le zgodnje, ampak tudi kasne sespe novorojenčka.
Ko bo dojenček doma, je najboljša zaščita dojenje – in seveda poostren higienski režim: umivanje rok, omejitev obiskov na minimum (dovolite samo tiste, ki so uporabni – npr. mama, ki vam skuha, pospravi, gre v trgovino).
O okužbah novorojenčka so pisani učbeniki, zato se o tem ne bi razpisovala, bi bilo povsem odveč, zgolj za zbujanje črnih misli. Saj veste – “kogar kača piči, se boji zvite vrvi”… In po vaši izkušnji je pričakovano, da boste raje 10x šla pokazat dojenčka k zdravniku zaradi strahu, kot pa da bi zgrešila okužbo.
Pozdrav in vse dobro,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close