Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Morojev refleks

Morojev refleks

Pozdravljeni! Moj fantek je star 4mesece. Razvoj poteka normalno. Zelo se glasno pogovarja, smeji, obraca se ze kaka dva tedna na trebuscek in tudi s trebuscka na hrbet nazaj mu je uspelo na trdi podlagi. Z zanimanjem opazuje okolico, igracke prijema, v usta nosi vse kar mu pride pod roke. Jok ima bolj cvilece sorte ze od zacetka. Morojev refleks je bil prisoten do treh mesecev nekje. Občasno opazam morojev refleks. Ponovno. Opazat sem ga zacela pred tremi dnevi, ko je zbolel za virozo. Rhinnovirus. Opazila sem pri vrocini to in tudi ko ni imel vrocine sen videla, da se je igral pod igralnim lokom in vmes parkrat rokicr fal nazaj tako kot blag morojev refleks. Ce ga namerno izzivemo se je prisoten ampak tud bolj blagi. Skrbi me da je od vrocine dobil krče pa joh nisem opAzila in ima zdaj okvaro možgansko. Krci lahko izgledajo kot morojev refleks? V spanju je med vrocino jamral malo in tid mrzlica prisotna.

Spoštovana (odločno prezaskrbljena) mama,
komponente Morojevega refleksa (zlasti kriljenje z rokami) so lahko prisotne zelo dolgo, celo pri odraslih (v dremežu), pa to ne pomeni, da je oseba kakorkoli bolna ali “prizadeta”.
Tudi vročino imajo dojenčki pogosto in kaže na odličen odgovor termoregulacijskega centra v boju proti mikrobom. Virusi (tudi rinovirusi, za katere je do nedavnega veljajo da sodijo med “nedolžne”) radi povzročajo porast telesne temperature, ki pa jim prepreči razmnoževanje (kar je za organizem človeka koristno).
Ob hitrem porastu temperature imajo mnogi otroci (in odrasli) mrzlico, lahko drgetajo, se stresajo, tudi “jamrajo”. Ko vročina hitro pade, pa se pri nekaterih otrocih (zlasti med 1. in 4. letom) radi pojavijo kratkotrajni vročinski krči – ki jih ne morete zgrešiti. V takem primeru mama ne sme zapaničariti, pač pa otroka dati na bok (preprečevanje dušenja z jezikom, če so na hrbtu) in nadaljevati s hlajenjem (tudi mokri obkladki, sobna temperatura). Seveda sodi tak otrok tudi k zdravniku – predvsem zaradi izključevanja krčev drugega izvora, zlasti kot posledica vnetja osrednjega živčevja.
Možganska okvara po virozi pri vašem otroku? Po tem, kar ste napisali, zanesljivo ne.
P.S. Ali res ob vsakem dogodku, ki ni v skladu z vašimi idealnimi pričakovanji in predstavami, pomislite samo na najhujše in najbolj redke zaplete (in o njih googlate)? Ali pa me malo “provocirate”, saj je tema vaših vprašanj vedno najbolj zlovešča varianta izida:-)

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close