Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Naša nedonošenka

Naša nedonošenka

Spoštovana,
rodila sem 23 dni nazaj, 29 0/0 tedensko deklico. Tehtala je 1175g. Izgubila vsega le 45g. Danes tehta 1440g. Deset dni pred porodom mi je spontano razpočil plodovni mehur iztekla je skoraj vsa voda, nato pa so se dan pred porodom začeli popadki, na dan poroda sem se odprla in rodila. Porod je bil hiter. Po porodu so mi ugotovili infekcijo, tako da sem bila zdravljena z antibiotiki. Krvne preiskave in brisi pri hčerki niso pokazali infekta zato so zdravljenje z antibiotiki po 3 dneh opustili. Sedaj prejema le kofein citrat in FMS dodatek k mojemu mleku, katerega uživa stalno.Ob razpoku mehurja so mi dali dve injekcije za pljuča v razmaku 36 ur in preventivno iv antibiotik.
Danes je 23 dan po porodu. Hči je v inkubatorju, vpihujejo ji 25% o2 v inkubator. Brez ccap. Masko je imela zgolj par ur po porodu in zadnjih 4 dni, da je malce odpočila. Peti dan so opravili uv glave in ni videti nobenih krvavitev ali drugih posebnosti. Ker le poredko vidim njeno zdravnico in ker razen besed, da je deklica pridna in dobro, ne pove nihče česa več, se obračam na vas. Zelo zaupam ekipi na eint, vendar se obračam na vas, ker sem prebrala veliko vaših odgovorov in se mi zdijo strokovni in življenjski. Vem, da je vsako napovedovanje nehvaležno delo, vendar bi rada, da mi nekdo pove kaj naj pričakujem v bližnji prihodnosti. Ali otroci, katerih mamice so stalno prisotne pri njih hitreje napredujejo? Kdaj lahko pričakujem odhod domov? Ali naj bi ji opravili še kakšen uv glave? Odločila sem se vam pisati, tudi zato, ker nisem nikjer zasledila takega primera na netu, pa vsekakor ni osamljen primer.
Lepo vas pozdravljam

Spoštovana,
pri vaši hčerkici gre očitno vse “idealno” – kar je tudi razlog, da je zdravnica bolj “redkobesedna”. Manjši dodatek kisika v inkubator kaže, da ima pljučka še nezrela – in se lahko zgodi, da ga bo potrebovala še nekaj tednov, tudi po nosnih cevkah (kar daje bolj enakomerno dovajanje – ob dodajanju v inkubator lahko koncentracija v notranjosti zelo niha, še zlasti ko odpiramo vratca; med kengurujčkanjem, ko ga dodajajo po cevki v njeno bližino, pa ga je lahko tudi preveč…). Hranjenje samo z vašim mlekom (ob dodatku ojačevalca, ki vsebuje dodatne odljikove hidrate, beljakovine in minerale) je tudi ideal. Prav tako podatek, da je bil izvid pregleda glavice z ultrazvokom (UZ) normalen.
Kaj je torej pričakovano?
– da bo še nekaj tednov potrebovala dodatek kisika, občasno morda tudi preko maske (CPAP) ali višjega pretoka;
– da bo sprva bolj počasi, kasneje pa vse hitreje pridobivala grame;
– da bo pričela piti po cuclju, ko bo “gestacijsko” stara okrog 34 tednov;
– da se bo v tem času tudi preselila iz inkubatorja v ogrevalno vodno posteljico – in v tem času se bodo vaše naloge močno “povečale”, saj jo boste začela samostojno previjati in negovati, tudi hraniti;
– da se bo preselila k vam na oddelek takoj, ko bo dobro pila po cuclju (takrat bo ukinjen tudi kofein, ki ga dobiva za spodbujanje dihalnega centra);
– da bo (če še ni) dobivala železo in rekombinantni humani eritropoetin (Eprex) za spodbujanje tvorbe rdečih krvničk (za preprečevanje slabokrvnosti) – Eprex do odpusta, železo pa še nekaj mesecev tudi doma;
– da bo imela še vsaj en (bolj verjetno pa 2-3) preglede glavice z UZ pred odpustom, verjetno tudi kakšno preverjanje krvi (hemogram)….
Nedonošenčki, ki imajo “srečo”, da so njihove mame stalno ob njih, po izsledkih raziskav (pa tudi po našem “občutku” res hitreje pridobivajo težo, gredo hitreje k mami na oddelek in so odpuščeni domov.
Toliko na kratko – ker predvidevam, da ste pri nas, pa me kar pocukajte za še kakšno pojasnilo, očitno sem v skupini “bolj gostobesednih” pediatrinj 🙂
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close