Najdi forum

ad

Pozdravljeni. Pisala sem vam že v temi o ekstenzijskem vzorcu. Moj otrok bi naj imel ad, za mazanje sva dobila mešano kremo, ki vsebuje elocom. Sedaj že tri tedne nisem uporabila te mešanice, ker me skrbi vpliv kortikosteroida. Sem pa odkrila kremo Aderma Exomega, ki mu pomaga. Koža je dost lepša, sicer še vendo suha … ampak moraš dobro pogledati, da vidiš to .. pediater je mnenja, da mi dieta nič ne bo koristila, ker sploh nič kaj ne pomaga, da to samo izzveni pač .. Problem pa je v tem, da ko ga previjam, se praska po nogicah in tudi trebuhu. Dajem mu rokavičke za čas previjanja. Sedaj, ko paje toplo pa bo oblečen v kratkih hlačah, kaj pa naj sedaj? Imate kak predlog?

Vsi dojenčki se radi “čohajo” med previjanjem, tudi če jih koža ne srbi.
Če pomaga nova kremica brez steroidov, še toliko bolje – tisto mešanico s steroidi pa le prihranite za kratkotrajno uporabo kakšnega zagona atopijskega dermatitisa. Ki je možen zlasti, če bo otroku prevroče.
Zato bodo kratke hlačke in majčke pravi odgovor, v roke pa mu ponudite kakšno prijetno igračo, da se bo z njo zabaval namesto ščipanja baročnih oblin na svojem telesu.
In seveda namakanje v banjici, ko bo vročina najhujša – in naj bo edini dodatek v tej vodi dojenčkovo lulanje, nobena mila ali kopeli niso primerna.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

A lahko uporabim adermo zvecer, cez dan pa mazem s hladilnim mazilom? Kaj ce si zanese v usta?

nova
Uredništvo priporoča

Super. Koza pa je se vedno suha na videz in tudi ko se praska so malo ranice… Torej naj kar pustim tako in se zaradi prask ne vznemirjam? Laiki mi pravijo da.moram.na dieto, dr pa da ne ..

Aja pa praska se.tud cez obleko
..

Aderma je lahko uporabljana kadar koli, večina krem pa je itak zoprnega okusa in otrok hitro potegne s kremo namazano roko iz ust. Količina tako vnešene kreme pa je zanemarljiva.
Hladilno mazilo za mazanje čez dan ni najboljša varianta – je zelo mastno in koža slabše “diha” in se ne vlaži. Boljša je kakšna vlažilna krema, pri svojih otrocih sem “prisegala” na Penatenovo Bebe kremo v roza škatlici (imajo jo še vedno, a žal le v Mullerju – poceni pa je vseeno, upam, da moderatorji ne bodo presodili, da delam nedovoljeno reklamo :-)). Kaj podobnega imajo zanesljivo tudi v lekarnah in drogerijah.
Večina diet je res neučinkovitih v preprečevanju dermatitisa pri dojenčku. Vseeno pa bi izpustila jajca, čisto mleko (mlečni izdelki kot so skuta, jogurt ipd so manj pogosto povezani z alergijami in histaminskimi odgovori) in kakšne bolj začinjene jedi (npr. suhe salame). Ampak tudi jaz sem dr, ne laik…
Praskanje čez obleko – seveda je možno, še zlasti, kadar je dojenčku vroče. Zato ga imejte raje bolj na hladnem – na toplem se žilice v koži razširijo, kar prinese veliko krvnih celic, ki izločajo histamin in podobne “srbeče” mediatorje. Na hladnem in v mlačni vodi je tega bistveno manj.
Lepo se imejte,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Torej lahko uporabim adermo v kombinaciji s tisto, ki ste jo vi predlagali?
Čistega mleka ne pijem, suhe izdelke.sem opustila, jajc tudi ne jem
.. Ali bi mogla opustiti vse izdelke, kjer so tudi sledovi jajc?

Povsem osiromašena dieta ne bo koristila vam in vašemu mleku, dojenček pa bo še vedno imel ad, saj je razlogov zanj cel kup in jih je le malo povezanih z alergeni v hrani. Torej jejte raznovrstno, sveže, z veliko zelenjave in sadja, meso naj bo bolj pusto in lahko. Izogibajte pa se predvsem “čistega” mleka in jajc.
Kombinacija različnih krem, ki ne vsebujejo steroidov, je vedno možna in povsem varna.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Včeraj sem jedla sladoled iz mcdonaldsa, ki vsebuje napolitanke manner in mali ima danes rdeče madeže po rokicah …
igralno podlogo imam na tleh pred omarico kjer je televizor in to je mogoče oddaljeno od igrane podloge en meter. Mali pa gleda tv občasno, to je lahko nevarno?

prilagam še sliko.

še nekaj, kar naenkraat je dobil včeri popoldan po celem telesu pikice kot bel mozolček pkrog pa mal rdeča lisa, vse skup veliko mogoče kot ena glava bucike … to je izginilo v roku 10 minut … ni pa bil v stiku z ničemer novim … je pa res, da je bilo vroče … a se lahko na tak način kaže alergija in tudi izgine tako hitro’

Zelo malo verjetno je, da bi dojenček dobil izpuščaj zaradi vašega “grešnega” sladoleda. Po fotografiji se mi izpuščaj bolj zdi podoben kontaktnemu kot pa urtiakrielnemu (zaradi prehranskih razlogov). Torej bolj kot reakcija kože na draženje iz okolja – ki je lahko mehansko (ozek rokav majčke, drgnjenje ob hrapavo podlago, stik s hrapavo površino…), kemično ali toplotno. Tudi izpuščaj, ki ga opisujete v zadnjem sporočilu, se zdi še najbolj podoben tistemu ob pregretju – ko pride do nabreklih znojnic, ki so lahko tiste “bele pikice v rdečih krogcih”.
Najbolj preverjen način, kako do diagnoze, pa je vaše opazovanje, beleženje “dnevnika” in fotodokumentacija (kar pametni telefoni omogočajo) – in potem pot pod noge k pediatru, ki vas bo morda usmeril k dermatologu ali alergologu. Če seveda težavice čez poletje ne bodo že izvenele 🙂
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala vam za odgovor. Sem to storila, da sem slikala in odšla do pediatra, ker so vmes že izzvenele pikice. Je pa tako, da se je to prvič pojavilo v soboto, kar sem vam že napisala, drugič pa danes … Obakrat je vztrajalo pol ure, do uro recimo … slika je bolj slaba, ampak jo vseen pripenjam. Pediatrinja je rekla, da je kot urtikarija ampak daje to zarad znoja. V soboto je bilo res vroče in je bil le v bodyu, te izpušaje je dobil po nogah, rookah, obrazku … pa malo po lasišču, po tlesu, kjer je bil pokrit pa ne. Danes pa je bil v dolgih hlačah in bodyu dolgem, in je dobil le po lasišču zadaj in malo po obrazku. Samo če bi bilo od znoja bi dobil vedno, ko bi se znojil,ne? Pediatrinja je tudi rekla, da če bi bila alergija bi bilo po celem telesu. So se pa v istem prostoru, kjer je bildojenček pekla jajca in v soboto in danes … bi to lahko bilo kaj povezano? Lepo vas prosim, da mi še na to vse odgovorite in se vam res zahvaljujem za potrpežljivost, ker me res skrbi, da bi iz takih izpuščajev nastalo dušenje (alergija)..

Hvala vam za odgovor. Sem to storila, da sem slikala in odšla do pediatra, ker so vmes že izzvenele pikice. Je pa tako, da se je to prvič pojavilo v soboto, kar sem vam že napisala, drugič pa danes … Obakrat je vztrajalo pol ure, do uro recimo … slika je bolj slaba, ampak jo vseen pripenjam. Pediatrinja je rekla, da je kot urtikarija ampak daje to zarad znoja. V soboto je bilo res vroče in je bil le v bodyu, te izpušaje je dobil po nogah, rookah, obrazku … pa malo po lasišču, po tlesu, kjer je bil pokrit pa ne. Danes pa je bil v dolgih hlačah in bodyu dolgem, in je dobil le po lasišču zadaj in malo po obrazku. Samo če bi bilo od znoja bi dobil vedno, ko bi se znojil,ne? Pediatrinja je tudi rekla, da če bi bila alergija bi bilo po celem telesu. So se pa v istem prostoru, kjer je bildojenček pekla jajca in v soboto in danes … bi to lahko bilo kaj povezano? Lepo vas prosim, da mi še na to vse odgovorite in se vam res zahvaljujem za potrpežljivost, ker me res skrbi, da bi iz takih izpuščajev nastalo dušenje (alergija)..

Po fotografiji sodeč je res videti kot urtikarielen izpuščaj, tudi podatek, da se hitro pojavi in hitro izgine, govori za to “diagnozo”. Kaj pa je razlog za pojav izpuščaja, ni lahko ugotoviti in je najbolj pomembno vaše opazovanje in vzročno povezovanje.
Pregretje je zanesljivo lahko eden od “fizikalnih” razlogov, še zlasti če se izpuščaj pojavi na delu kože, ki je v stiku s podlago (kjer je najbolj vroče). Drugi “fizikalni” razlog (bolj kemični) je povezava z nečim, kar pride na kožo – bodisi krema, bodisi mehčalec – pralni prašek iz perila, lahko tudi plastična podlaga. Manj verjetni so prehrambeni alergeni – pri teh se tak izpuščaj pojavi ali po vsem telesu ali pa predvsem okrog ust – in to neposredno po tem, ko otrok dobi hrano, še zlasti, če ta pride v stik s kožo okrog ust.
Če dete nima dihalnih težav (pospešeno dihanje, piskanje), če ni ob izpuščaju slabo rapoložen, neješč, če nima driske ali bruhanja, bi svetovala le opazovanje, v vročih dneh čim bolj “naturistično” oblačenje in bombažnih lahkih tkanin, veliko stika z vodo (s temperaturo največ 28-30 stopinj, v banjici ali plastičnem otroškem bazenčku) in seveda veliko tekočin, najboljša je navadna voda.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Aja, hvala za odgovor. Danes se je jajce ponovno cvrlo in je spet dobil dva taka izpuščaja po vrau in eneg na roki. Prvič ko je dobil take izpuščaje je dobil po vsem telesu, razen po tistem delu, kjer je bila tkanina, torej hrbet in trebuh sta bila brez izpuščajev. Tudi okrog ust je imel, ampak on hrane itak đe ne je, se samo doji, ker je star 3 mesece. Malo je čudno, ker bilokaj jem, kar vsebuje jajce, ne odreagira, a ko se pa v prostoru cvre jajce pa to dobi. Perem s persil sensitive, ampak a ne bi v tem primeru dobil vedno izpuščajev? Ali pa ko je na igralni podlogi, bi vrjetno vedno dobil?
Jaz mu dajemčajek ali vodo, ampak vodo prekuham, ker imamo svojo vodo in me malo skrbi, ali ni potrebno prekuhavati? Koliko na dan pa lahko spije? Pravijo, da je smrtno nevarno pitje vode pred šestim mesecem, to se mi zdi bolana izjava, ampak pri vas preverjam.
Kaka pa je prva pomoč, če otrok težko diha in piska? Oddaljeni smo 15km od najbližnjega zdr.doma in me zelo skrbi.

Zelo sem zalostna, ker smo opravili v sredo alergolosko testiranje in je otrok pozitiven na rumenjak in beljak. Kozni testin so bili to. Skrbi me, da ne bo izzvenelo. Doma nameravam imeti sirup proti alergiji. Kako postopati v primeru anafilaksije?
Sest dni pred testiranjem je otrok imel virozo s povisano temperaturo po prebolelo virozi pa je imel tudi malo nizjo temperatiro. Ali je lahko kaj narobe, ce smo opravili vbodbe teste? Otrok jedanes razdrazljiv in malo rdeca licka.drugace pa ok, nic vrocine. Temperatura pa 35,8

Čeprav pišete o pozitivnih kožnih testih, ni prav zanesljivo, da so bila za izpuščaj res kriva jajca (še zlasti, ker gre za “prehransko” alergijo, ne pa za alergijo, ki pride “preko zraka” ob cvrtju) in še manj, da gre za doživljenjsko preobčutljivost. Torej je možno, da so bili izpuščaji povezani s hlapi olja ali maščobe, na katerem so se jajca cvrla in jih je nosilo v drobnih kapljicah povsod po prostoru, tudi na dojenčkovo odkrito kožo.
Seveda pa zaradi izvida svetujem veliko previdnost pri uvajanju nove – goste hrane, še zlasti tiste, ki bo vsebovala jajca (na žalost sem sodijo tudi testenine, ki jih malčki obožujejo). Do tedaj pa se diete brez “čistih” jajc (npr. v mehko kuhanih, ocvrtih ipd.) držite vi.
Jajca za ostale člane družine ali goste pa pač cvrite drugje – ali pa naj jih jedo v lupini (itak ni prav koristno jesti jajca več kot enkrat tedensko, pa še to v omejeni količini, npr. do 2).
Da dojenček ne bi smel dobiti vode, je res neumnost ali pa nesporazum (verjetno je bilo rečeno, da dojen otrok ne potrebuje dodatne vode, ker jo že z maminim mlekom dobi dovolj). Prekuhana voda ni ravno nekaj, kar zelo priporočam, ker je zaradi vretja že osiromašena, brez mineralov – je kot destilirana, zato ni prijetna za pitje. Bolj priporočljiva je ustekleničena voda – ki jo itak prodajajo tudi v majhnih plastenkah, zato stroškovno ni “nevarna” za družinski proračun.
Količina je odvisna od žeje dojenčka – pri treh mesecih bi ob vročem vremenu moralo zadoščati kakšnih 100 – 150 ml dnevno, po malem med obroki dojenja – če bo žejen, bo vodo hitro popil, sicer jo bo pač izpljunil. In če je dojen, mu jo dajte kar po žlički, ne silite ga s stekleničko.
Če bi dojenček res dobil izrazit izpuščaj in hkrati pričel težje dihati, je treba k zdravniku, saj je prva pomoč praviloma medikamentozna – torej z zdravili. Seveda pride v poštev sirup, ki ste ga dobili pri zdravniku (v odmerku, ki vam ga je predpisal), a je možno, da ne bo dovolj. Če je dojenček zelo bled ali oteženem dihanju pomodreva, je v vašem primeru najbolje poklicati rešilca.
Tveganje, da se vam bi primerila kakšna tako alarmantna situacija, pa je vseeno IZJEMNO majhno – a priporočam, da si v vaš mobilni telefon (ali na listek ob stacionarnem) zapišete številke pediatrične ambulante in reševalne postaje. V paniki se za take stvari izgublja preveč časa.
Kožni testi so precej nezanesljivi v diagnostiki alergij – bistveno manj, kot vaše opazovanje reakcij otroka ob stiku z možnimi alergeni. Ni pa nič narobe, ker ste jih opravljali neposredno po virozi – razen da je možnost za navzkrižno (lažno) pozitiven rezultat večja.
Temperatura pod 36 stopinj – predvidevam, da digitalnega termometra niste držali na pravem mestu in dovolj dolgo (torej v pazduhi, lepo spravljenega v globini kožne gube s časom merjenja še vsaj minuto ali dve po tistem, ko se oglasi zvočni znak), zato ste “podcenili” otrokovo temperaturo. Kožni termometri za domačo uporabo (ki so “prodajni hit”) pa so preveč nezanesljivi, da bi njihovo uporabo priporočala.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdrav. Hvala za odgovor. Torej ni nujno, da je alergija na jajca, ce prav razumem? Smo cvrli na olju in masti in enak odziv. Predvcerajsnjim si je moj delal jajce, z otrokom sva bila v sobi … V kuhinjo sva prisla cez deset minut in ni bilo nobenih pikic. Partner se ga ni dotikal. Vceraj enak primer, le da ga je partner previl po tem, ko si je pekel jajca. Roke si je z vodo umil. Otrok dobil nalo urtik po vratu. Znoris. Ker res ne vem zakaj urtik ne dobi, ko jaz jem jajce, ko pa je v prostoru cvrenje jajca pa on to dobi. moram si omisliti stacionarni telefon.ob znakih tezkeha dihanja lahko dam sirup in poklicem resilca? Izginejo take alergije? Izginejo lahki le v primeru, ce imas res strogo dieto, ne? Aja pred cepljenjem urtiikarije ni bilo moc opaziti, stiri dni po cepljenju pa. Me skrbi, da je to povzrocilo alergije, ker ina otrok ze itak oslabljen imunski sistem zaradi ad. Se enkrat.prosim za vase cenjeno mnenje.

Vidim, da vas noben moj odgovor ne pomiri. Kvečjemu imate še kup novih vprašanj 🙂
Kot prvo “k jajcem” – verjetno gre pri vašem dojenčku za “kontaktno” reakcijo, če reagira na ta način, torej ne za “običajno” alergijo, ki izvira iz hrane. Zato vam ponovno svetujem, da cvretje jajc pač omejite, kar je daleč najbolj enostavna rešitev težave.
Atopični dermatitis nikakor ni znak oslabljenega imunskega sistema, ravno obratno – gre za prekomerno reakcijo normalno ali celo preveč delujočega imunskega sistema.
Pojav izpuščaja 4 dni po cepljenju ne pomeni nobene povezave – kadar je cepljenje kakor koli “v igri”, je reakcija takojšnja, najkasneje v 8 urah – vsaj za ta tip reakcije (anafilaktični, kar je osnova urtikarije).
Urtikarija je redko povezana z alergičnim odgovorom dihal, ki se kaže res z oteženim dihanjem, piskanjem, lahko tudi oteklimi glasilkami. Zato je razmišljanje o tem, koga, kako, s čim … boste klicali pomoč, brez objektivne podlage. Kot je zapisal pred desetletji Roosevelt: “Edino, česar se moramo bati, je strah sam.”
Čim manj strahu pred dogodki in stanji, s katerimi se vi in vaš dojenček skoraj zanesljivo ne boste srečali nikoli v življenju,
lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close