Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija kofein citrat

kofein citrat

Pozdravljeni, moj sin, star 22 dni, že od 6 dne zaradi premorov dihanja do 10 sekund, prejema vsak dan 0,7 ml zdravilo coffein citat 8upam, da sem prav napisala). Po pregledu je zaradi povečane doze dobil odmerek 0,8 ml odmerek. zanima me, kakšni so stranski učinki?
Lep pozdrav.

Spoštovani,
kofein citrat sodi med zelo “stara” in preverjena zdravila, ki jih pri novorojenčkih (še zlasti nedonošenčkih) uporabljamo z namenom spodbujanja dihalnega centra – ta postane bolj občutljiv na nižanje parcialnega tlaka kisika in porasta oglikovega kisika v krvi, kar prepreči neredno (periodično) dihanje ali dihalne premore zaradi nezrelosti. Uporabljamo ga tudi z namenom dozorevanja pljuč – še zlasti pri izjemno nezrelih, rojenih več kot 12 tednov prezgodaj.
Ob preobčuljivosti nanj (zelo redka) ali ob previsoki ravni v krvi (pri manj kot 5%) ima lahko dojenček enake (prehodne) znake, kot jih imamo odrasli, ko popijemo preveč kave, pravega čaja ali napitkov, ki vsebujejo kofein (npr. Coca Cola, energijski napitki) – srce jim bije močneje in pospešeno, lahko so nemirni, “tečni”, imajo celo trzljaje. Vse težave po ukinitvi kofeina hitro minejo.
Kofein citrat odmerjamo glede na dojenčkovo težo (od 5 do 10 mg/kg), dajemo ga 1x dnevno.
Kakšnih dolgoročnih slabih učinkov (na kar “namigujete” v vašem sporočilu) pa sodeč po literaturi in dolgoletnih izkušnjah to zdravilo nima.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala Vam za hiter odgovor. Mene so zanimali trenutni stranski učinki, saj sva z možem po zvečanem odmerku zdravila za malčka opazila, da je bolj nemiren in nikakor ni mogel zaspati. Zato sva razmišljala, če je to od kofeina, ki ga prejema. Koliko časa pa običajno otroci prejemajo to zdravilo- več mesecev, let ? Naš je rojen v 40 2/7. Ima tudi refluks. Hvala za odgovor in lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Pri donošenih novorojenčkih se redko odločamo za zdravljenje s kofeinom, a so imeli verjetno zdravniki, ki so se odločili zanj, tehtne razloge. Praviloma gre za nekaj tedensko zdravljenje, nikakor ne daljše kot 3 mesece.
Me pa čudi, da so ga predpisali ob refluksu, saj kofein lahko GER celo poslabša.
Zato bi bilo pametno, da vprašanja, ki ste jih napisali meni, naslovite na zdravnike, ki vašega fantka obravnavajo in natančno vedo za razloge/odločitve v zvezi z zdravljenjem.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

POZDRAVLJENI,
Zdravilo kofein citrat smo zdaj ukinili, malček je dva tedna prejemal le še polovični odmerek, zanima me, koliko časa traja, da se zdravilo izloči iz telesa oz. preneha delovati. Moram vam povedati, da je malček zdaj povsem drugačen, bolj miren, z njim je precej lažje…
Hvala za odgovor že vnaprej.

Razpolovni čas za kofein citrat je pri nedonošenčkih 3-4 dni, pri večjih donošenih dojenčkih pa manj kot 24 ur – kar pomeni, da je pri vašem dojenčku kofein v telesu prisoten le še v sledeh…
Uživajte v njegovih “mirnejših dneh in nočeh”,
lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close