Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Vitamin d3

Vitamin d3

Pozdrav.
Zanima me ali je ob odpustu iz porodnišnice (še prej iz intenzivne) potrebno jemati vitamin d3 ali je res, da ga otrok dobi tudi preko maminega mleka? Če bi ga jaz jemala, bi bilo to dovolj? Skrbi me zaradi krčev, seveda…

Poleg tega me zanima ali bi bilo ok, da se podamo na daljšo pot v sredini junija z našo nedonosenko, ki ima trenutno šele 1300g, predvidoma naj bi šle iz intenzivne v roku 14 dni… Malo me skrbi…

Hvala

Vitamin D potrebujejo vsi dojenčki, pa tudi mali otroci, še zlasti v zimskih mesecih, vsaj do starosti 1 leta. Sodeluje ne le v gradnji kosti, ampak tudi v dozorevanju imunskega sistema – zato se mnogi pediatri “navdušujejo”, da bi ga jemali vse življenje – in to v enakem odmerku kot v najbolj zgodnji mladosti, 400 enot dnevno.
V materinem mleku ga je veliko premalo, da bi zadostil vsem potrebam rastočega novorojenčka, še zlasti nedonošenčka, ki ni imel časa, da bi si v mami ustvaril zaloge.
Če ima dojenček ob vnosu Krkinih kapljic AD3 ali Plivit D3 vitaminov težave (predvsem mame opisujejo trebušne krčke, res da mnogim zdravnikom tudi niso “všeč” vsi stabilizatorji, ki v vodni raztopini omogočijo stabilnost zdravila), staršem svetujemo, da si nabavijo oljno raztopino, ki se jo zaenkrat še vedno da dobiti le po internetu ali “čez mejo”. Zlasti priporočljiv je avtsrijski Oleovit.
Kakšno morje v juniju zna biti odlična varianta, če le ne gre za samoten otok, na katerega se da priti samo s čolnom… Tudi hribi so ok, če le ni nadmorka višina bivanja precej nad 1500 metrov. Daljša pot z avtom pa je pri mladem ali nezrelem dojenčku (ki še slabo nadzoruje glavico) lahko povezana z nevarnostjo dušenja, zato jo odsvetujemo – če res ni nujna. In če je res neodložljiva, se dogovorite z zdravnikom, ki vašo dojenčico vodi na intenzivni, za snemanje tim. CMCRF v lupinici, v kateri naj bi otrok potoval.
Še najbolje pa bi bilo, če kar pogumno vprašate vse, kar vas zanima, zdravnike in sestre na intenzivni.
Tole preko MedOverNeta (ki me je sprva kar malo “zamoril” z oblikovnimi spremembami v pristopanju in odgovarjanju na forumu, še vedno nisem prepričana, da gre napisano naprej )-:) lahko predoooolgo traja, da bi bilo za vas koristno.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,
mene pa zanima kako je s tvorbo vitamina D pri dojenčkih (od 1 meseca naprej) s pomočjo UV žarkov?
Jaz sem pred tedni 1-mesečnega dojenčka za nekaj časa cca 30 minut pustila v sobi tako, da je imel ali rokice ali nogice na soncu, ki je sijalo skozi okno. Predvidevala sem, da UV žarki še niso tako močni, da bi škodovali koži in da se bo tudi tako tvoril D vitamin v koži kot pri odraslem človeku.
Med tem pa sem nekje prebrala, da naj dojenčki še ne bi bilo zmožni tvoriti lastnega vitamina D? Zanima me ali to drži?

Tudi mi jemljemo Oleovit D3. Vendar smo nekoliko prestrašeni, saj nam je farmacevt v avstrijski lekarni povedal, da to ne smemo jemati neprestano 3 mesece, ker je to lahko toksično. Ali mogoče Vi razumete, kaj me farmacevt s tem mislil?

Zato v začetku nekaj tednov otroku nisem dajal nič, kasneje pa občasno samo 1 kapljico.
Ker pa nisem vedno prepričana, ali je tista kapljica otroku prišla zares cela v usta, kakšen dan pa celo pozabim dati kapljice, imam še vprašanje ali je lahko zelo nevarno, če dajem 2 kapljici, ker ne vem, koliko se tega porazgubi na dudi, pri direktnem dajanju v usta pa ne vem, ali kapljica pade prav v usta…

Hvala za odgovor že vnaprej in lep pozdrav!

Nevenka

nova
Uredništvo priporoča

Raziskovalnih člankov o tem, kakšno trajanje izpostavljenosti kože soncu (preko stekla vmes, ki pobere večino žarkov!) je pri določeni starosti otroka ustrezno za zadostno tvorbo aktivnega vitamina D, praktično ni (vsaj jaz nisem nobene našla po pregledu strokovne literature) – in za starost pod 1 letom ni nobenih priporočil. Raziskav pa ni ne le zato, ker bi bilo takšno analizo v času, ko vsi dojenčki dobivajo vitamin D, nemogoče narediti, pač pa tudi zato, ker bi resna raziskava zahtevala odvzeme kar pomembnih količin krvi za določitev koncentracije vitamin D pred in po sončenju – kar pa nikakor ne bi bilo etično.
Več je poljudnih prispevkov, ki jih “zadanemo” na googlu – in za katere velja, da si nikakor niso enotni – niti v tem, kako pomemben je vitamin D.
Danes je jasno, da je zadostna količina aktivnega vitamina D izjemno pomembna ne le za trdnost in pravilno rast okostja in hrustanca, ampak predvsem za delovanje obrambnega sistema. Zato je vse več priporočil, da bi vitamin D vnašali v telo vse življenje.
Kar se tiče odmerkov, je zaradi topnosti v maščobah, možno tudi kopičenje, zato prevelike odmerke (ki pa so vsaj 10x večji kot tisti, ki jih predpisujemo) odsvetujemo.
Kaj vam je rekel svetovalec v avstrijski lekarni, mi ni jasno. Kot tudi ne, ali je bil sploh izobražen za take nasvete, da je bil torej po poklicu diplomirani famacevt. Po tem, kar ste napisali, močno dvomim…
Priporočen dnevni vnos vitamina D je ne glede na starost in telesno težo 400 enot, kar sta 2 kapljici Plivita D3 ali 1 kapljica Oleovita D3, enak odmerek je tudi v 7 kapljicah probiotika Waya LGG z D vitaminom.
Tudi če odmerek podvojite (kar naredimo v primeru nedonošenčkov, ki kažejo znake za slabo zakostenevanje kosti), ne bo nič hudega, zanesljivo ne “zastrupitve”. Le cele stekleničke hkrati ni priporočljivo dati (hmm, smo imeli tudi že tak primer, ko je mama namesto 7 kapljic vitamina AD3 dala otroku 7 ml, pa ni bilo nič usodnega).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close