Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Dvojčici v Gvineji

Dvojčici v Gvineji

Spoštovani,
hči se je odločila posvojiti dvojčici iz Gvineje. Rodili sta se z 1,9 in 1,7 kg porodne teže. Sedaj sta stari tri tedne in tehtata 2 in 2,1 kg. Tamkajšnja zdravnica pravi, da sta v redu, le premalo jesta, vendar nas (glede na zdravstveno oskrbo tam) zelo skrbi. Kakšne so ob tako nizki porodni teži možnosti napak v razvoju, saj sta bili v bolnici le en dan. Obračam se na vas s prošnjo za nasvet, saj je pred pomembno življenjsko odločitvijo, zaskrbljena za njuno zdravje, polna pomislekov glede zdravnikov tam …. Trenutno je tam. Na kaj naj bo najbolj pozorna, kaj naj sploh vpraša zdravnika, saj za temeljite preglede nimajo pripomočkov? Vaš mnenje ji bom takoj sporočila.
Opravičujem se za zmeedeno pisanje, ampak sem verjetno bolj nervozna kot moja hči v Gvineji.
Lep pozdrav.

Žal sem z odgovorom veliko prepozna, da bi vaši hčeri koristil – in je sedaj že vse “mimo”. Predvidevam, da se je odločila za posvojitev in bodo slovenski pediatri najboljši ocenjevalci njunega trenutnega stanja ter pričakovane rasti in razvoja. “Na daljavo” bi samo ugibala, saj še zdaleč niste napisali dovolj niti za osnovno mnenje. Ki je lahko varljivo, tako v smer pretiranega pesimizma kot optimizma.
Gvineja seveda soda med države, ki imajo bistveno manj razvit zdravstveni sistem kot mi – a tudi tam ni vse slabo in če punčki pridobivata težo tako, kot ste napisali, je velika verjetnost, da bosta brez pomembnih težav.
A je vseeno NUJNO, da si njuna “nova mama” takoj po prihodu v Slovenijo izbere pediatra, ki bo deklici natančno pregledal, se morda odločil za kakšne preiskave (za izključitev okužb, presejalni testi – delovanje ščitnice, na fenilketonurijo, preverjanje sluha, presvetlitev oči ipd., morda tudi kakšen ultrazvočni pregled glčavice, trebuščka, torej vse tisto, česar bi bili deležni, če bi bili rojeni v Sloveniji).
Pozdrav in vso srečo,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close