Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Nosek

Nosek

Spostovani. Imam dojencla starega tri tedne in ima poln nosek. Ko kihne ne gre nic ven. Čistim s fiziolosko in vato ampak brez uspeha. Zanima me ali lahko uporabim omronov aspirator baterijsko? Prosim za odgovor. V nosku so not muce. Ko pa dam not.fiziolosko pa se zmehca in ke smrkelj rumenkast.

Spoštovana,
kar odsvetujem, je uporaba vate pri čiščenju noska. Čeprav tega ne vidite, vata draži nosno sluznico, vedno jo malo tudi ostane v nosku – kjer deluje kot tujek in še poveča oteklino sluznice.
Če dojenček dobro diha (se ne duši med dojenjem, ne diha prehitro, ne lovi “sape”), naj vas “oteklina” in “mačke” ne motijo. Zalivanje s fiziološko je več kot dovolj. Če pa ima težave pri dihanju (kar glede na vaš opis dvomim), bo treba k pediatru – morda gre vseeno za prehlad in bodo koristne za dan ali dva kapljice, ki zmanjšajo oteklino sluznice v nosu. Seveda bodite čim več zunaj – kjer je temperatura in vlažnost zraka najprimernejša za takšne noske.
Prav tako nisem pristaš aspiratorjev – ob uporabi premajhnega tlaka so neučinkoviti, ob prevelikem pa dodatno poškodujejo sluznico, da še bolj oteče in izloča še več “smklja”. In ti so zaradi draženja in manjše količine vode v njih vedno belorumeni – kar kaže, da so v njem poleg sluzničnih tudi obrambne celice, levkociti. Ni pa rumena barva noben znak, da so v nosku kakšne zlobne bakterije.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Torej elektronski omron aspirator bi bil brezvezen nakup? Ja sma v petek zarad druge stvari v pri dr pa sem omenila nosek in niso kaj ekstra pregledali. Poslusali samo… In koliko fizioloske lahko dam v nosek? Me skrbi, da ko mu spricnem not, da se zadusi? Muce so suhe. Moti pa me, da se sliši da ima zabasan nos … Dihanje kot pri pujsku, ne vem kako naj opisem drugace. Doji pa se.normalno.

nova
Uredništvo priporoča

Po mojem mnenju je nakup aspiratorja za otroka, ki nima kakšne kronične bolezni dihal, nepotreben.
Fiziološka raztopina je normalna “sestavina” telesa, tudi če jo otrok vdihne, ne naredi nobene škode (seveda pod pogojem, da je sterilna – da se ni odprta steklenička “valjala” na toplem in po rokah nekaj ur ali celo dni). Torej jo lahko po mili volji stiskate v nosek, kar je odveč, jo bo dojenček itak “izkihal” in “izkašljal”.
Nosek pediatri natančno itak ne moremo pregledati (to delajo s posebnimi instrumenti otorinolaringologi) – ob poslušanju pljuč pa lahko ocenimo, ali je zaradi “muc” toliko zožen pretok, da bi to otroka motilo. Torej je bil postopek pri pediatru optimalen 🙂
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala. Me pa zelo skrbi ae nekaj. Otrok ze od rojstva daje glavico zelo nazaj, se izteguje. Opazam tudi sedaj ze kak teden, da bolj poliva, sicer ne v loku … Vcasih tudi kako uro po obroku. Ne uspe nam vedno podreti kupcka. Zelo me skrbi. Prebrala sem, da obstaja apnoicna ataka pri dojenckih in me res skrbi. Pomoči par ur lepo spi, nato pa se zacne stokanje, jamranje…. Parkrat se je zgodilo, da je bruhnil in se mu je zaletelo, jaz pa sn ga vsa panicna rahlo po hrbtu trepljala. Kaj naj? Prosim za nasvet. Lahko ina tudi zarad tega nos poln? Sicer ima suhe muce not.

Očitno postaja polivanje glavna tema tega foruma. Vključno s stegovanjem glave nazaj (kar dojenčku olajša dihanje – paziti je treba le, da ob takem obnašanju pokrčite medenico in ne potiskate glave naprej…), polivanjem več kot uro po obroku, godrnjanjem in jamranjem, pa tudi s panično reakcijo tistih mam, ki v vsem vidijo nevarnosti in opozorilne znake za najbolj redke zaplete in bolezni. Kamor sodijo tudi dihalni premori (apnoične atake), ki so “stalnica” nezrelih nedonošenčkov (pa zaradi tega ne umirajo) in izjemna redkost pri zdravih, donošenih novorojenčkih. Vsekakor pa takšna apnoična ataka poteka brez kašljanja, zaletavanja, dušenja ipd. Torej jo kar lepo odmislite in si malo manj zapletajte življenje.
Seveda je nos lahko poln muc, ki so ostanek zasušenega mleka – in jih enostavno pustite, da “pridejo ven” same ali pa jih splaknete s fiziološko raztopino. Seveda pri tem ni rečeno, da bo muca prišla na svetlo, večina novorojenčkov in dojenčkov jo pač poje….
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala. Res znate lepo pomiriti cloveka. Kje se bi lahko naucila pravilnega handlinga z dojenckom? Ali bi v lupinici morala podložiti kako dekico, da bi on bolj ravno lezal?
Glede iztegovanja glavice nazaj … Predvsem opazim to, ko se razburja. Kot da telo iztegne in glavico. Vcasih pa ko lezi ali na boku ali hrbtu, tudi kot da bi hotel gledati nazaj…

Vse, kar opisujete (iztezanje, gledanje nazaj…), dela veliko dojenčkov te starosti. Ki nimajo nobenih dejavnikov tveganja za kakšne težave in se kasneje tega “odvadijo” ter se normalno razvijajo.
Handling (pravilno rokovanje) vam lahko pokažejo v posvetovalnici, če pa bi se tudi pediatrinji zdelo, da je iztezanja preveč ali da bi vam koristilo “šolanje” pri nevrofizioterapevtki, vas bodo itak napotili k njej.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close