Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija zlatenica

zlatenica

Pozdravljeni,

mene zelo skrbi, ker imam moj fantek zlatenico. Star je 2 tedna. Se mi zdi, da na obrazku nima več toliko, še vedno je rumen sicer, tudi beločice so. Pa na rokicah sem tudi opazila (ne dlani, ampak ostali del rokice), zdaj več ne vem ali je imel že prej na rokicah ali se je na novo pojavilo. 21.4. imam komaj posvetovalnico. Me zelo skrbi, da je kaj narobe … drugače se dojima normalno, normalno pridobiva na teži, raste vidno … kaj mi svetujete? Kožn test tcb je bil tretji dan 12, četrti dan pa 14. Ni pa bil pod lučko …

Spoštovana,
tale forum res ni pravi naslov za “urgentna” vprašanja, a upam, da niste bili v preveliki stiski.
Rumena barva kože in zlasti beločnic ostane pri novorojenčku vidna vsaj nekaj tednov, zato je nekaj povsem normalnega, da se vam dojenček še zdi rumen. Če dete dobro pije in raste, je tudi izjemno malo verjetno, da bi zlatenica spet narasla – kar opažamo npr. pri otrocih, ki slabo pijejo, ki zbolijo ipd.
Če je skrb prehuda, prosite za oceno patronažno medicinsko sestro (te imajo “oči” in “nos” za ugotavljanje prave zlatenice). Če bi se tudi njej zdelo kaj sumljivega, vas bo preusmerila dalje – k pediatru ali nazaj v porodnišnico za kontrolni odvzem.
Sicer pa kar mirno počakajte in uživajte pomlad,
pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni.
Sem bila na pregledu in so ocenili, da ni panike. Naredili pa so test le prek koze tcb … Rezultat je bil 12. Cetrti dan ko sva prisla nazaj v p, ker je bruhnil kri ampak od mojih bradavic in so mu vseeno zmerili tcb pa je imel vrednost 14. Je to ok?
Aja, zredil pa se je samo na 3920, dopustna pa je bila 3600, ob rojstvu pa 3800. Ocitno premalo jema? Ceprav pogosto dojim. Star pa je 18dni.

Vse, kar ste napisali, je pohvalno – od pridobivanja teže do vrednosti kožnega bilirubina, ki je povsem verodostojna metoda za oceno tim. fiziološke (torej normalne) zlatenice novorojenčka.
Pozdrav in samo tako naprej,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Zdi se.mi da dojencek velik poliva. V loku sicer ne. Ampak npr tudi ce podrema kupcek, nato pa odspi nekaj casa npr.eno uro, se vseeno.opazim, da podre moker kupcek oziroma poliva. In to celo vec kot enkrat. Skrbo me, da je kaj narobe. Ne vem kaj naj. Bruhne pa za kako zlico.

Vse, kar pišete, je v okviru normalnega za to starost. Vključno s potrebo po pogostem delovanju pralnega stroja, ki je glavni zaplet takšnega polivanja pri dojenčkih.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close