Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija UZ glavice

UZ glavice

Pozdravljeni,

moj dojenček je star 5 tednov in zaradi prezgodnjega poroda (urgentni carski rez v 37. tednu – zastoj rasti; neodpiranje po sproženju popadkov, porodna teža 2100g, 46cm), sva imela tretjič UZ glavice (naslednji pregled je čez dva meseca).

Najverjetneje je vse vredu, ampak me vseeno zanima kaj pomeni “obojestransko periventrikularno še vedno prisotnih nekaj hiperehogenih arealov, desno več, brez cističnih levkomalatičnih sprememb.”
Pri dojenčku sem opazila, da glavico večkrat zavijo močno v desno stran navzgor. Vem, da to ni dobro in ga skušam od tega čim pogosteje odvrniti/ga zamotiti. Zanima me, kakšni načini so najboljši, da otročka tega čimprej odvadim.

Lep pozdrav,
Pikica

Draga Pikica,
najverjetneje izvid, ki so ga ugotavljali, ni nič trajnega – kot sem v podobnih temah že večkrat napisala, nekateri preiskovalci pogosto zabeležijo povečane odgoje (hiperehogenost) ob stranskih možganskih prekatih. Kar je lahko le “tehnična” posebnost ob preiskavi – nekaj drugega je, če so ti odboji (ki se na sliki vidijho kot bolj belo) zelo izraziti, vidijo se v vseh presekih (če gledamo s tipalom prečno, vzdolžno in od strani) ter se v “svetlem” področju čez tedne pojavijo drobne votlinice. Tega pri vas ni in ne bo, zato lahko skrbi kar odmislite.
Zahirančki se res pogosteje stegujejo, tako navzad kot postrani. Pri tem je v preprečevanju najbolj učinkovito, da pravilno “rokujete” z dojenčkom, tim. handling, po 3. mesecu pride v poštev tudi “nadaljevalna” šola, ki vam jo pokaže fizioterapevtka v otroškem dispanzerju ali pri razvojnem pediatru. Če je seveda sploh treba…
Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,
zanima me, ce kje izvajajo samoplačniški ultrazvok glave za dojenčke?
Lp

nova
Uredništvo priporoča

Verjetno ga lahko izvajajo povsod, kjer imajo ultrazvočni aparat, a po tem ni povpraševanja, saj v primeru kakršnega koli suma na dogajanje v glavici za to preiskavo dobite napotnico izbranega pediatra. Ki praviloma tega nikoli ne odkloni, tudi v primeru, ko gre le za (lažno) zaskrbljenost staršev.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close