Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Polivanje

Polivanje

Pozdravljeni

Moja slab mesec stara hčerka je začela polivati. Je delno dojena (ponoči dodajamo AM), kupčke podira, zadnja 2 dni pa poliva po praktično vsakem obroku (včasih tudi čez cca pol ure), pred tem ni niti enkrat. V posteljici ima dvignjeno vzglavje, ampak to očitno ne pomaga.
Približno isti čas se je intenzivnost krčev malo povečala (zelo se napenja tudi za kakanje in prdkanje) – je možno, da poliva zaradi tega?

Pa še dodatno vprašanje: zaznavam znake ekstenzijskega vzorca (popravljamo handling), zato bi res rada preprečila vsako iztegovanje in dvigovanje glave. Kupček podiramo na rami ali sede čez roko z oporo glave, punca pa v obeh položajih suče glavo in jo vzdiguje. Kaj storiti?

Hvala za odgovore!

Spoštovana,
polivanje je seveda lahko povezano z napenjanjem – prehod med želodčkom in požiralnikom je v tej starosti pri VSEH dojenčkih še zelo ohlapen in ob zvečanem pritisku v trebuščku (kar se dogaja ob napenjanju) gre malo navzdol in malo navzgor. Če ob tem dojenčica nima težav, kot je slabo pridobivanje teže ali znaki za zatekanje mleka v dihala (kašelj, hropenje), bo pač pralni stroj bolj obremenjen, punčica pa ni prav nič ogrožena. Kar pomaga je res BLAGO dvignjeno vzglavje in lega na levem boku (pa še glede tega ni nobenega znanstvenega dokaza o koristnosti), še bolj pa dosledno podiranje kupčka, še najbolj tako, da je delno s prsnim košem že preko vaše rame (ne podpirajte ji glave, vaš pritisk na zatilje ekstenzijski vzorec sproža, namesto da bi ga blažil). Če se bo polivanje stopnjevalo, pomaga tudi, da za AM izberete AR varianto (seveda le za del, ko zmanjka vašega mleka, ki ima VEDNO prednost pred nadomestki).
Iztezanje je v tej starosti in ob polivanju res moteče – a je lahko le z namenom, da si bolj odpre dihalno pot in kot reakcija na vaš “handling”, če res podpirate glavico (kar je narobe).
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Torej pustim, da pri podiranju kupčka dviguje glavo, če ji to odgovarja?

Včasih tudi hrope po hranjenju ali tudi že na dojki… ker sem v nosu opazila majhne “miške”, sem predvidevala, da je malo prehlajena (kašlja ne). Z aspiratorjem ne dobim nič ven. Kaj pa naj storim, če je hropenje posledica zatekanja mleka v dihala?

nova
Uredništvo priporoča

Seveda ji pustite, da si olajša dihanje – oziroma vsaj ne tiščite ji glavice naprej, ko se zvija navzad, pokrčiti je treba medenico.
Kar se tiče “hropenja”, je ob vdihanju mleka vedno zelo alarmantno, s kašljem, pomodrevanjem ipd.
Če gre za “muce” v nosu (ki so odluščena sluznica, pogosto z ostanki mleka, ki pride v nos med polivanjem, pa to ni nič neobičajnega), jih je najbolje pustiti oziroma naliti v nosek fiziološko raztopino in pustiti, da jih dojenček sam izkiha. Kakšne vatirane palčke in nosni aspiratorji lahko nabiranje izločka in “muc” samo povečajo, saj postane zaradi draženja sluznice ta še bolj otekla in ranjena.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spostovani. Včeraj sem rodila ob deveti uri. Bi vas pa rada vprasala nekaj glede polivanja. Novorojencek zelo pogosto zacne ne bljuvati ampak je tik pred bljuvanjem, vecinoma med pravijanjem ali pa tidi vcasih na boku. Popil je tudi plodovnico. Do zdaj sem opazila, da mu je dvakrat prislo gor tudi belo, sklepam da malo mleka, to kaj se pac dojiva. Zdravnica me je vprasala, ce je to plodovnica bila ali mleko pa sn rekla da menda mleko… Kak naj jaz vem? V glavnem zelo sem zaskrbljena, ker se kar se mu gor zaganja ampak nic ne pride ven ker ga takoj na bok dam … Le dvax sem.opazila belo… Prosim odpisite�

Draga Laurita,
povsem po nepotrebnem ste zaskrbljeni. Bljuvanje plodovnice (ki je lahko raznih barv, tudi zelena, krvava, rjava ipd.) je v prvih 24 – 48 urah zelo pogosto. In ker v obdobjih, ko jim ni slabo, novorojenčki tudi sesajo, je lahko zraven še vaše mleko, ki je lahko raznih barv – od zlato rumenega (kolostrum) do bolj belega, vodenega. Če je bil zraven še kakšen požirek nadomestka iz stekleničke, lahko dodaste še kakšno drugačno barvo ali kosmiček.

Obenem pa sem malo žalostna, da ste zaskrbljeni – kje pa so medicinske sestre, ki bi vam lahko vse to pojasnile? Ali pa jim sploh niste potožili, da vas kaj skrbi, njim pa se zdi bljuvanje, bruhanje, riganje, kolcanje vašega novorojenčka nekaj povsem normalnega, pa vam zato ne pojasnjujejo?

Skratka, za vsako skrb obstaja vprašanje, na katerega lahko dobite odgovor. In to v živo, takoj, ne z časovno zamudo na MedOverNetu…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovor. Ja, imate prav. So mi enako razložile. Kaj pa ce se to vztraja po 48urah?
Problem imam, ker nimam se navala mleka in zdaj cutim, da ga dobivam. Ali je ok, da otrocka hranim dokler ne bo navala z dojenjem in dodatkom v enem obroku? Nekje 40ml da poje v enem obroku.
Drugace pa vcasih.opazam da spi in v spanju ga strese ali pa kak nenaden gib naredi. To je ok?

Vse, kar pišete (polivanje, stresanje, nenadni gibi, premalo mleka pri vas, pitje v kombinaciji – vaše mleko + dodatek), je OK.
Mleko pri vas zanesljivo bo, samo “čim bolj mirne živce”, čim več počivajte in pijte, pijte, pijte. Tudi voda je dobra ali nesladkan čaj, sladkih pijač pa se raje izogibajte, sicer vam bo ostalo preveč gramčkov 🙂
Veliko lepih dni in prespanih noči vam želim,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala! Nocem biti prevec nadlezna ampak vcasih ko se pretegne se tudi pri ustecih zatrese pa s zdaj opazam malo modrikaste rokice. Dlani bolj.jaz pa pijem sladkan caj. Torej bi bilo pametno nehati. Me skrbi da ne dobim mleka. Za zdaj si bom tudi malo.pred podojem poslusila iztisniti par kapljic.

Aja pozabila sem omeniti, da sestre pravijo, da imajo pravico do slabosti oz tak kot da cmokajo oz kot da ga kolca ampak.nic ven ne priteče, se dva dni po porodu. Moj se danes tudi to dela pa sem rodila ob enajstih dop v ponedeljek.

Po parih dneh sem skoraj prepričana, da ne gre za ekstenzijski vzorec, ampak res za refluks. Mala ponoči težko spi, spušča čudne zvoke (meketanju podoben zvok, hropenje pri hranjenju in po) in pa seveda poliva. Na dojki se včasih zelo jezi in steguje nazaj. Pri pediatru so rekli, da je zaenkrat vse OK…

Ker je dojena samo delno, me zanima, če lahko za začetek poskusim z zgoščevanjem AM, ki ga je do sedaj, da ne menjujemo “brezveze”,. Pomisleke z zgoščevanjem z riževo kašico imam, ker je stara šele 5 tednov. Lahko vseeno poskusim? Razmišljala sem tudi o zgoščevanju z razkuhanim rižem, pa si nisem bila na jasnem kako pripraviti… Riž razkuham (45 min, če se prav spomnim), nato pa vse skupaj z rižem vred zmiksam in to dodam v AM?

Hvala za odgovore

Najprej odgovor Lauriti na 2 vprašanji:
modre rokice in nogice niso pri novorojenčku parv nič neobičajnega. Kažejo na še slabšo prekrvljenost od srca najbolj oddaljenih delov telesa, predvsem zaradi prehoda srca in obtočil na nove razmere, ko postane otrok ločen od matere.
Tresenje posameznih delov telesa, tudi ustnic, trzljaji ob dremežu – vse normalno (mislim, da o tem pišem že vsaj desetič :-))
Slabost, cmokanje, bljuckanje svežega ali sesirjenega mleka – normalno ne le v prvih dveh dneh, ampak nekaj tednov, tudi mesecev (zlasti slednje).
Sladek čaj za mamo ? – res raje zamenjajte z vodo ali nesladkanim čajem.
Mleko lahko pride v navalu tudi še en teden po porodu, samo če se mama ne sekira preveč.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

In še odgovor Tristaniji:
ne razumem čisto, zakaj bi sami zgoščevali adaptirano mleko – in to z “lastno” pridelanim zmiksanim rižem. Če že dajete adaptirano mleko, ker ni dovolj vašega mleka, je najbolj varna in primerna tista varianta, kjer je “zgoščevalec” (ki temelji sicer na koruzi ali rožiču, a je tako obdelan, da je primeren tudi za zelo mladega dojenčka) dodan v najbolj pravilnem razmerju do ostalih sestavin. Ob dodajanju riževih kosmičev (ki so še vedno boljša varianta kot doma pripravljen zmiksan trgovinski riž) je lahko dodatka premalo (in ni učinka) ali preveč (in v steklenički v nekaj minutah nastane sluzasta kepa).
Bo pa polivanje itak minilo, ne glede na vrsto zgoščevalca ali mleka.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close