Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija CEPLJENJE NEDONOŠENČKOV

CEPLJENJE NEDONOŠENČKOV

Spoštovani, zanima me vaše mnenje, kdaj naj bi se prvič cepili nedonošenčki. Mi smo imeli v četrtek prvo cepljene. Sin je rojen v 35 tednu, star je 3 mesece ( drugače 2 meseca ). Na cepivo je imel kar hudo reakcijo, sicer brez vročine, so se mu pa pojavili krči in neizmeren jok. To traja že 3 dni. Sicer krči so se malo umirili. Ali je cepljenje odvisno tudi od telesne teže. On je težak 4880g. Zdaj so naju naročili čez dva meseca ko bo star 5 mesece ( uradno 4 ). Kaj mi lahko predlagate? Je možno, da bi drugo cepljenje za en mesec lahko prestavila? Hvala za vaš odgovor.

Spoštovana,
nedonošenčki imajo zaradi predčasnega rojstva manjšo “zalogo” protiteles, ki jim jih za popotnico preko posteljice da mama (kar strokovno imenujemo “učinek kokona”) – in sicer protiteles proti boleznim, ki jih je prebolela ali je bila proti njim cepljena. Kar pomeni, da so v primerjavi z donošenimi vrstniki bolj ranljvi za kakšno od okužb, tako virusnih kot bakterijskih.
Obenem so raziskave jasno dokazale, da je njihov obrambni sistem sposoben odgovoriti na vdor antigenov – bodisi tistih iz cepiv bodisi tistih, ki pridejo z mikrobi ob okužbi. Ta odgovor je sicer nekoliko manjši kot pri donošenem dojenčku, a dovolj velik, da otroka zaščiti. Nikoli pa odgovor ni prekomeren, ali celo “alergičnega” tipa.
Zato ni nobenega razloga, da nedonošenčkov njihovi izbrani pediatri ne bi cepili v njihovi kronološki starosti 3 mesece (v sosednjih državah cepijo tako donošene kot nedonošene dojenčke prvič pri 2. mesecih starosti).
Tudi moje izkušnje kažejo, da je tak način najbolj varen za otroka. In teža ni prav nič pomembna, niti za uspešnost cepljenja (=koncentracija protiteles) niti za povezavo s sopojavi.
Izjema so le tisti najbolj nezreli nedonošenčki (rojeni pred 26. tednoim nosečnosti), ki so v prvih tednih imeli veliko dihalnih premorov zaradi nezrelosti dihalnega centra – pri teh svetujemo 1. cepljenje pod nadzorom, v bolnišnici, a prav tako v kronološki starosti 3 mesecev (torej 3 mesece po rojstvu). Previdnost pa ni zaradi kakšnih vročinskih reakcij, ampak zaradi tveganja, da se ti premori po cepljenju za nekaj ur ponovno pojavijo.
Kakšne težave ima vaš fantek po cepljenju, bolj ugibam – saj niti trebušni krčki niti jok niso “tipična” reakcija, ki bi jo lahko pripisali cepljenju.
Odlaganja 2. odmerka cepljenja zaradi težav po 1. odmerku vam ne svetujem – razen v primeru, ko v času za 2. dozo vaš dojenček ne bi bil “fit” in zdrav.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani, najlepša hvala za pojasnilo.

lp Barbara

New Report

Close