Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija vokaliziranje otroka

vokaliziranje otroka

Pozdravljeni. Imam otroka starega 5 mesecev. Hodiva zaradi hipertonosti na fizioterapijo. Pri porodu je bila sepsa. Moj otrok se ne vokalizira s samoglasniki…zelo me skrbi. Tudi tedkokdaj se nasmehne. Zdaj se nekje tri dni oglaša s cudnimi glasovi ki so podobni tistim ko otrok trmari. Moz pravi da to otrok trmari js pa mislim da 5 mesecnik se to ne zna. Mislite da bi lahko bilo kaj narobe? Hvala za odgovor. Razvojno ambulanto imava sele cez 3 mesece.

Spoštovana,
glede na opisano sicer menim, da je vaš 5-mesečnik v začetni fazi brbljanja – kjer že naziv pove, da ni ravno veliko samoglasnikov v glasovih. Tudi skromni nasmeški niso značilni za nobeno “bolezen” ali motnjo v razvoju. Zanesljivo pa ne gre za “trmo”, za tak komplesni način odziva je dojenček še veliko premlad.
Sicer je v prvem stavku zato, ker je za kakršno koli resno mnenje treba vprašati tiste, ki vašega fantka spremljajo, ga pegledujejo, z njim “telovadijo”, ne pa mene na daljavo, ki lahko le bolj ali manj uspešno ugibam.
Srečno,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Ali nujno vokalizirajo vsi dojenčki? Moja 5 mesečnoca tudi ni nikoli brbljala oz.grulila? Je to lahko kaj narobe v kasnejšem razvoju. Hvala za odgovor.

nova
Uredništvo priporoča

Kaj je to brbljanje in gruljenje, je za starše zelo subjektiven pojem – in se večinoma izkaže, da se dojenčki veselo oglašajo, pa starši tega sploh ne pojmujejo na ta način. Predvidevam, da je tudi v vašem primeru tako 🙂

Če 6-mesečni dojenček glasovno sploh ne komunicira z okoljem, pa je vseeno potrebna previdnost – po pregledu pri pediatru je večinoma svetovana vsaj ocena sluha, še zlasti, če bi dojenček kasnil tudi v drugih razvojnih mejnikih.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za vse odgovore. Me pa zanima se sledece in socer z mojo malo hodiva na nevrofizioterapijo zaradi tega ker se tako zateguje. In sedaj je zacela zelo drgnit nogico ob nogico in krizat nogice! Opazam da se recimo veckrat razjezi in zategne in pri hranjenju vcasih postane cisto trda. Pri rojstvu jee bil amnionitis. Uz glave je bil normalen ko so delali v lJ na pediatricni. Zanima me sledece, je mozno da ima moj otrok cerebralno paralizo? In to zaradi sepse pri rojstvu. Bi bilo smiselno iti h nevrologu, da zaprosim za napotnico in potem posledicno za magnetno resonanco. Hvala za odgovor. Lp

Spoštovana,
vse, kar opisujete, je lahko povsem normalen vzorec gibanja in obnašanja dojenčka in je veliiiiiko premalo za kakšne napotnice za nevrologa ali celo za magnetno resonanco (ki je preiskava, povezana z zahtevo po globokem pomirjanju ali celo anesteziji otroka za vsaj 20 minut, kar ni brez nevarnosti za razvijajoče se možgane).
Zaupajte izbrani pediatrinji in fizioterapevtki, ki poznata vašega dojenčka in zanesljivo znata prepoznati zlovešče znake, ki bi kazali na kakšno odstopanje od normalnega.
Amnionitis je diagnoza, za katero sploh ni nujno, da vključuje tveganje pri novorojenčku – kadar je vnetje samo na materini strani posteljice, je lahko nosečnica ogrožena, ne pa tudi njen otrok. Glede na to, kar ste napisali, jo lahko kar odmislite – vsaj v povezavi z razvojem vašega otroka.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Hvala za odgovore. Ja vendar je pri meni zaradi amnionitisa prišlo do sepse pri novorojenčku. Narejen je bil urgentni carski rez. In potem je bil novorojenček na dvotirni antibiotični terapiji 10 dni. Sedaj pravim je stara 5 mesecev oz.kmalu bo 6 mesecev in se vedno ne vokalizira s samoglasniki, grulila in brbljala ni nikoli. Zanima me ce je sepsa pustila posledice na mozganih ali se bi okvara možgan videla na uz glave ob rojstvu oz.nekaj dni po rojstvu ali se posledice vidijo izkljucno pri razvoju otroka in ne na uz mozgan? Oz.ali se na mozganih sele kasneje vidi posledice sepse? Sem zelo obupana ko vidim druge vrstnike kako se spretno “pogovarjajo z mamami” in uporabljajo razlicne zvoke?! Moja pa ne! Hvala vam

Vsekakor vam svetujem, da vse te težave poveste svoji pediatrinji – ki jo najbolj pozna, ki lahko preveri tudi “senzorične” funkcije (kako deklica vidi, sliši, se odziva) in jo nevrološko oceni.
Večina otrok, ki so v obdobju novorojenčka imeli prirojeno bakterijsko sepso, se povsem normalno razvija in odziva, tudi če so imeli ob sepsi tudi vnetje osrednjega živčevja – meninigitis. Redki – in pri večini lahko napovemo težave že v prvih tednih – imajo nevrološke težave, lahko tudi na področju govora, a skoraj nikoli “izolirano”, kot edino težavo. Zato sem v vašem primeru skoraj prepričana, da gre za prehoden “zaostanek” – seveda pa je nujno preveriti, da dojenčica dobro sliši.
Z UZ pregledom glavice lahko pri novorojenku in dojenčku s še odprto mečavo vidimo večino možganskih sprememb, ki so posledica motenega pretoka krvi skozi možgane, krvavitve ali vnetja, vseh pa ne – bistveno boljša preiskava v ta namen je magnetno-resonančna preiskava, za katero pa je nujna anestezija oz. globoka pomiritev dojenčka, ki nosi svoje nevarnosti in posledice, zato se zanjo zelo poredko odločimo.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close