Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Pediatrija Neonatologija Zlatenica pri novorojenčku

Zlatenica pri novorojenčku

Spoštovani.

Naš malček je drugi dan po porodu dobil zlatenico. V porodnišnici so nam samo rekli, da je bila vrednost 12, nato je narasla na 14. Dali so ga ležati nad lučko (košarica s plavo svetlobo, ki mu obseva telo brez glavice). Ko je že kazalo boljše, je bil 1 dan brez lučke in naslednji dan mu je vrednost skočila na 16. Berem in iščem po spletu ampak nikjer ne zasledim, kaj so dejansko te vrednosti, v porodnišnici pa razen omenjene številke tudi nič ne povejo. Zjutraj mu vzamejo kri, zvečer pa samo pomerijo barvo kože na obrazu z neko termometru podobno aparaturo

Zanima me, kakšna je referenčna mejna vrednost zlatenice pri fantkih in kako nevarna je vrednost 16.

Hvala za odgovor.

 

Samo prijavljeni uporabniki lahko vidijo priponke.

Spoštovana,

v porodnišnici, kjer ste rodili, še vedno uprabljajo stare enote za koncentracijo bilirubina, torej mg/dL – novejše enote so v mikromol/L, “pretvorbeni faktor” je 17 – kar pomeni, da je vrednost 12 po starem enaka 204 po novem.
Razlikujejo se tudi merila za fototerapijo (modra svetloba deluje tako, da v vodi netopni tim. nekonjugirani bilirubin, ki je potencialno otroku nevaren, saj prehaja v možgane in se tam ob visokih koncentracijah tudi odlaga, pretvori v vodotopno obliko, ki ga otrok izloči z urinom) – pri donošenem otroku, ki nima dejavnikov tveganja za naraščanje zlatenice (npr. neskladja med krvnimi skupinami, okužbe, pomanjkanje kisika med porodom ipd), se v večini porodnišnic pri vrednosti 238 (kar je 14) ne bi odločili za zdravljenje, pri 16 pa v polovici slovcenskih porodnišnic.

Zlatenica pri novorojenčku ima svoj pričetek, vrh in izvenevanje. Takoimenovana fiziološka (torej normalna) zlatenica se pokaže 2. dan, doseže vrh 3. – 4. dan in po 1. tednu upada – pri dojenih so povečane vrednosti bilirubina lahko še nekaj tednov po rojstvu. Značilno zanjo je, da je povsem nenevarna (celo zaščitna – bilirubin deluje kot antioksidant) in da ne potrebuje nobenega ukrepanja, najvišje vrednosti pa so pod 285 mikromol/L.

Glede na opis ima vaš novorojenček nekoliko izrazitejšo fiziološko zlatenico, ki je najverjetneje že na poti upadanja. Da je kljub fototerapiji vrednost narasla, tudi ni presenetljivo – malo zato, ker ob meritvi izmerimo tako v vodi netopen, kot topen bilirubin (kar so nenevarne “fotoizomere” ob obsevanju z modro lučjo), malo zato, ker je bl vrh zlatenice 4. dan, malo tudi zato, ker verjetno dojenje še ni dobro steklo – in je bil novorojenček mejno izsušen, kar pomeni, da je bil v manjši količini tekočine v njem bilirubin bolj koncentriran.

Najbolj natančno je merjenje koncentracije v krvi – za “presejanje” pa uporabljamo bilirubinometre, s katerimi s posebnim bliskom svetlobe izmerimo koncentracijo bilirubina v kožnih kapilarah. Na žalost je ta metoda premalo zanesljiva za odločanje o fototerapiji in se “špikanju” pri mejnih vrednostih ne moremo izogniti…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Najlepša hvala za izčrpen odgovor. Včeraj nismo bili nič pod lučko in danes mu je vrednost padla tako, da gre na bolje.

Ste me zelo pomirili, saj sem se bala, da so omenjene vrednosti precej visoke.

Lep dan

nova
Uredništvo priporoča

zdravo.

zanima me vaše mnenje..glede zlatenice. fantek ima dva meseca, je polno dojen…ob odpusti iz bolnice je imel biliM208. sedaj pa znaša bilirubin cel. 182-direktni 9…kaj mi svetujete…da za kakšen dan prekinem dojenje?oz. kako bi mu pomagala, da se ne bo to vleklo….

hvala,lp

zdravo.

pišem Vam glede zlatenice…otroček ima 2meseca in je še kar malo rumen. Ob odpustu iz bolnice, je imel biliM 208. Nato so mu odvzeli kri po 1mesecu in je pokazala bilirubin cel.182 ,direktni 9. Ker je polnodojen vem, da gre zato težko in počasi na mesto…ali mi svetujete za kak dan prekiniti dojenje?na kakšen način se še lahko pomaga, da prej izzveni??? veliko hodimo ven na sonce, dam mu tudi sladkano vodo…
koliko pa mora otrok imeti bilirubin da je ok?

hvala,lp

Spoštovana,

kot sem že večkrat napisala, ima rumeni pigment novorojenčka – tim. nekonjugirani bilirubin v koncentracijah, ki niso previsoke (predvsem v 1. tednu, nad 300 mikromol/L pri donošenem, zdravem novorojenčku), tudi zaščitno funkcijo – kot lovilec prostih radikalov kisika. Pri dojenih je razgradnja bilirubina (iz v vodi netopnega nekonjugiranega v vodotopnega, konjugiranega) v jetrih upočasnjena (zaradi snovi v materinem mleku, ki za svojo presnovo tekmujejo z bilirubinom) – zato so “dojenčki” videti rumenkasti še mesec ali dva po rojstvu. In take zlatenice ni treba niti zdraviti niti ni treba biti zaradi nje zaskrbljeni.

Ker ima dojenje veliko več koristi kot takšna zlatenica slabosti, se praviloma ne odločamo za prekinjanje dojenja (za 24-48 ur). Še zlasti ne ob vrednostih, ki ste jih zapisala – in ob nizkem (jetrnem, konjugiranem) bilirubinu je tudi strah pred bolezenskim razlogom zlatenice čisto odveč.

Svetloba (zlasti na lep, sončen dan) res znižuje nekonjugirani bilirubin v koži zaradi nastanka vodotopnih fotoizomer bilirubina v kožnih kapilarah – da jih otrok lahko polula. Zato zna koristiti spanje ob oknu (seveda ne na soncu) in sprehodi v naravi.

Pričakovati je, da bo zlatenica izvenela v nekaj tednih.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

najlepša hvala za odgovor. se pravi čimveč ven na sprehod….je mogoče še kaj drugega narediti? in še to…kako je pa s cepljenjem takega otroka?

Seveda je mogoče kaj dodatnega narediti, a je vse ostalo agresivno, potencialno škodljivo – in ker takšna zlatenica dojenčku nikakor ni škodljiva, bi bilo tudi povsem nepotrebno.
Ta zlatenica nima prav nobenega vpliva na sposobnost dojenčka, da po cepljenju stvori protitelesa, ki ga bodo ščitila – in torej za cepljenje ni nobene omejitve ali odloga.
Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

zdravo.

vem da to vpr ne sodi sm, ampak bom vseeno vprašala…glede vožnje trimesečnega otroka v avtu…ko ga pelješ sam v avtu..ali je lahko spredaj v lupini ali mora biti?in ali je lupina obrnjena v nasprotni smeri vožnje?kako mora biti sedež poravnan,čimbolj proti armaturni?

sprašujem zato,ker so vsi pametni….

hvala,lp

Dojenček v avtu obvezno sodi v varnostni sedež (ali posteljico), ki je primerne velikosti za otrokovo velikost – težo, ima ateste varnosti in je v avtu pravilno fiksiran.

Ali je na sprednjem sedežu (pri tem je obvezno treba odklopiti varnostni meh!) ali zadaj, je z vidika varnosti nepomembno. Prav tako, kam otrok gleda – v smer vožnje ali (na sprednjem sedežu) v nasprotno smer. Drži pa, da je za daljšo vožnjo nujno opazovanje dojenčka (še zlasti v prvih treh mesecih) – kar je izvedljivo tudi z ustavljanjem in preverjanjem na 15-20 minut (odsvetujem gledanje otroka med vožno v vzvratnem ogledalu, kar lahko pomembno zmanjša pozornost na dogajanje pred vami).

Natančno mesto sedeža je prav tako pogojeno z varnostnimi mehanizmi – torej mehanizmom za fiksacijo sedeža oziroma varnostnim pasom. Kot vem, je bolj priporočljivo mesto na sredini sedeža in ne nekje ob kraju, kjer varnost ni več 100%-na.

No, sedaj sem pametna še jaz 🙂

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

se bom kar priključila k odprti temi in upam na čimprejsnji odgovor.

Nas novorojencek je bil zadrzan v porodnisnici zaradi zlatenice – vrednost bilirubina 291, 3.dan in obsevan z lučko 20 ur (mere ob rojstvu 3390g,51cm), ob odpustu bilirubin 236, 5.dan (mere ob odpustu 3350g, 51cm).

Prva posvetovalnica pri starosti 1mesec in 1 teden –
zdravnici se zdi še vedno rumen, poslje nas na odvzem krvi,
rezultati ena vrednost 161 in druga 3

Zanima me kaksne so mejne vrednosti in kaj pomenita ti dve stevilki po 1mesecu?
V spominu imam da so v porodnisnici rekli da je meja 150…zato sem v skrbeh.

Naj dodam da je otrocek samo dojen in je v 1m 1tednu na : 5400g in 57 cm.

Prosim za vas odgovor.
Hvala in lep pozdrav

Spoštovana,

vrednosti nekonjugiranega (161) in konjugiranega (3 mikromol/L) bilirubina v starosti 1 meseca so povsem normalne – in kažejo na normalno, fiziološko podaljšano zlatenico dojenega otroka. Ki ima kup zaščitnih nalog in prav nobene škodljive (ob tej vrednosti).

Vrednost 150 kot meja bi morda veljala za 1. dan ali pri zelo majhnem nedonošenčku, vsekakor pa ne pri 1-mesečnem otroku, pri katerem zaradi zrelosti bariere med krvjo in možgani nekonjugirani bilirubin ne prehaja več tudi pri zelo visokih koncentracijah.

Očitno vam dojenje zelo klapa – samo tako naprej, pa čeprav vas zna kdo zasekirati, ker je dojenček pridobil toliko v 5 tednih 🙂

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Lepo pozdravljeni, moj sin star 6 dni ima zlatenco, 3 dan je imel vrednost 305,4 dan 315,peti dan 277,danes ima pa spet 305. Zanima me zakaj je spet naraslo imela sem upanje da gre že na boljše pa ni nič od tega. Pa če mu bo zacelo spet padati ali lahko spet potem naraste? Pa koliko časa se lahko to vleče?

No, zaradi moje zamude v odgovoru je zlatenica zanesljivo že zdavnaj mimo.
Ker pa sem v preteklosti na podobna vprašanja že odgovarjala, upam, da ste si vmes že sami našli razlago.

Vrednost celokupnega bilirubina v krvi (kar najpogosteje določamo) lahko v prvih dveh tednih po rojstvu zelo niha, saj nanjo vpliva tako hitrost nastajanja novega rumenega pigmenta ob razgradnji rdečega pigmenta hemoglobina iz odvečnih krvničk (ta je največja v prvih 72 urah), hitrost izločanja že nastalega rumenega pigmenta bilirubina (odvisna od aktivnosti encimov v jetrih, odvajanja blata, lulanja…), oskrba s tekočinami – hidriranost (v prvih dneh dojenčki še slabše pijejo, zato je delež vode v njih manjši in so vse trdne snovi – tudi bilirubin – bolj koncentrirane), kot tudi naši ukrepi – npr. fototerapija, obsevanje z modro lučjo. Slednja je le način, kako prehodno spremenimo v vodi netopen rumen pigment v vodotopnega: a če novorojenček slabo lula, ga na ta način tudi ne izloči. In se po nekaj urah v vodi topna fotoizomera spet spremeni v obliko, ki je netopna v vodi…

Verjamem, da so vse mame strašno razočarane, ko po obetavne padcu vrednosti v krvi pride do ponovnega porasta – in se “muka solarija” podaljšuje. A vseeno pri večini novorojenčkov še tako visoka zlatenica mine v nekaj dneh brez posledic…
Seveda je pomembno tudi, kaj je glavni razlog za zlatenico – če gre le za nezrelost razgradnje bilirubina, preobilje hemoglobina ali enostavno neskladje v krvnih skupinah mame in otroka, so razmere hitro rešljive in obvladljive.
Če pa gre za bolj zapletene razloge (kar je sicer redko), pa je ob visoki in vztrajni zlatenici nujna natančnejša obravnava.
Prepričana sem, da so vam že pred menoj vse dogajanje in postopke ukrepanja razložili in se sedaj posvečata le še dojenju in “crkljanju”.
Srečno, vse lepo v 2018,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

pozdravljeni

 

Lepo prosim za nasvet.  Namrec moj otrocek je imel vrednost zlatenice 227 in se niso odločili za zdravljenje pod lucko ampak so naju vseeno odpustili s porodnišnice in sva imela cez dva dni kontrolo, in je padlo na 208.

 

Ampak sedaj po skoraj 3 tednih je otrok se vedno zaspan, težave imava z dojenjem saj kar zaspi vmes, se noce lepo dojiti in moram zato zal dodajati AM.

Otrok ni zivahen, vecino spi ali pa je potem zelo siten in joka sploh ko se npr previja je histericen jok.

 

Ali so naredili morda napako in bi moral iti pod lucko? Ker se to ze toliko casa vlece..

Prosim za nasvet kaj lahko naredim. Bojim se kaksnih posledic zlatenice, ce morda je se vedno prisotna.

 

Hvala in lp

Se opravičujem za kasen odgovor, se je vaše vprašanje nekje izgubilo…

Vrednosti bilirubina, ki jih navajate, so kvečjemu zaščitneza možgane in nikakor niso razlog za kakšno težavo v budnosti (na splošno se čisto napačno govori, da so zlatenični dojenčki zaspani – v resnici je ravno obratno; drži p,a da so tisti, ki se slabše hranijo, bolj zaspanci in ob slabšem pridobivanju teže “zgostijo” tudi bilirubin v krvi). Torej je bilo povsem pravilno, da ob navedenih vrednostih niso ukrepali. Tudi zato, ker tudi obsevanje z modro svetlobo ni povsem brez stranskih učinkov.

Zakaj je vaš dojenček sedaj manj ješč in bolj zaspan, pa mora oceniti vaš pediater, ki ga bo pregledal in presodil potem, ko bo imel vse podatke. Le ugibam pa, da gre za “staro težavo” – premalo mleka pri mami glede na zahteve – in ob lakoti najprej histerija, potem pa sprijaznjenje z “usodo”.

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Pozdravljeni,

Moj sin se je rodil v 32 6/7 tednu. Na začetku je bil na fototerapiji, zaradi zlatenice štiri dni. Od prvega dneva do četrtega dneva. Nato je peti dan prišel k meni, vrednosti so se gibale med 9,5 in 10,5…. Nato deveti dan po rojstvu so se vrednosti nekoliko dvignile do 11,5. Zdaj je že 13 dan in so vrednosti še vedno od 10,6 do 12,6. Rekli so da so vrednosti, vzeli so kri in so dejali, da so vrednosti pod mejo in  ne potrebuje fototerapije, vendar je potrebno spremljati dalje. Zanima me kdaj bodo vrednosti padle, ne bi bilo možno, da ga dajo preventivno pod lučko? Drugače pa je zelo zaspan, zbudi se 3-4 krat na dan, slabše je, takoj zaspi na dojki ali na steklenički, tako da komaj poje priporočene količine. Trenutno pridobiva pa 10-20g na dan. Hvala vnaprej za odgovor!

Vsi nedonošenčki imajo zaradi nezrelosti jeter (in s tem sistema, ki v vodi netopen rumen pigment spremeni v vodotopnega, ki ga dojenček polula) tudi zlatenico. In vsi nedonošenčki so lenivčki, slabše pijejo – in so zato tudi bolj zlatenični (in ne obratno, da so torej zaspani zaradi zlatenice).

Če so dojeni (ali na maminem mleku), vrednosti še bolj počasi padajo in izvenijo do normalnih šele pri 6-8 tednih starosti. In ker ima bilirubin svoje naloge (je antioksidant, torej zaščiten za novorojenčkove nezrele organe), je ukrepanje ob normalnih vrednosti prej škodljivo kot koristno.

Spremljanje je torej koristno (pa še to ne vsak dan…), kaj več pa zanesljivo ni potrebno.

Lepo se hranite – ob boljšem prirastku teže bo zlatenica le še spomin…

Pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

Spoštovani,

imam 8 dni staro deklico, rojena je bila v 38/3 tednu, s sproženim porodom zaradi suma na zastoj v rasti. Rodila se je z 2800 g.

Ima zlatenico, vendar vrednost ji bila tako visoka, da bi bilo potrebno zdravljenje z lučko, tako da so naju 3. dan odpustili iz porodnišnice.

Sedaj ko sva doma, zelo veliko spi, prespi večino dneva in noči, za hranjenje jo je potrebno buditi, velikokrat zaspi na dojki. Normalno pa odvaja blato in pridobiva na teži.

Ali me ta njena zaspanost mora skrbeti?

 

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Vaša deklica je lahko zaspanka zaradi veliko razlogov – najpomembnejši je njena mejna zahiranost, torej premajhna teža glede na gestacijsko starost. ti otroci so v prvih dneh in tednih kar naporni za hranjenje, jih je treba zbujati na 3 ure in res natančno spremljati pridobivanje teže. In če z dojenjem teža ne gre primerno gor, je koristno ali brizganje mleka in hranjenje po cuclju ali pa kakšen dodatek adaptiranega mleka.

Zlatenica je praviloma bolj posledica (ker otrok slabše pije) kot razlog zaspanosti.

Če pa vas skrbi, je prava pot v ambulanto porodnišnice, kjer bodo malčici vzeli kapilaro krvi in določili vrednost celokupnega bilirubina v krvi. Pred tem pa je ključna presoja patronažne med. sestre – tako v bolj objektivni oceni zlatenice, kot o uspešnosti hranjenja – teži.

Lep pozdrav,

****************************************** Dr. Lilijana Kornhauser Cerar, dr. med.

New Report

Close