Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Re: Ordodontsko zdravljenje po snemitvi fiksnega aparata

Re: Ordodontsko zdravljenje po snemitvi fiksnega aparata

Spoštovani,
vzdrževanje doseženega stanja po ortodotski terapiji je zelo pomemben del ortodontskega zdravljenja in zahteva ravno tako skrbno načrtovanje, kot samo ravnanje zob. Načrt vzdrževanja rezultata je v veliki meri pogojen z začetnim stanjem in obliko ortodontske nepravilnosti, prav tako pa na izbiro vplivajo tudi drugi dejavniki. Zakaj se je vaš ortodont odločil za snemljive retencijske aparate, težko odgovorim, saj vašega primera ne poznam. Vsekakor pa vam svetujem, da se o vseh vaših pomislekih odkrito pogovorite z vašim ortodontom. Srečno!

****************************************** Leon Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni!
Zobni aparat imam že 2 leti zato se že veselim odstranitve. Rada bi se pa samo pozanimala koliko časa traja odstranjevanje in ali na zobeh ostanejo kašni fleki ali kaj podobnega? . Aparat imam na zgornjih in spodnjih zobeh.
Hvala za odgovor!! LP 😀

Spoštovani,
postopek odstranitve aparata zahteva svoj čas. Prav tako svoj čas zahteva tudi namestitev retencijskih aparatov, ki temu sledijo. Običajno v naši ambulanti to traja približno dve uri. Če je bilo ves čas ortodontske terapije čiščenje zob brezhibno, na zobeh zaradi aparata ne sme ostati nobenih sledi. Bele lise se pojavijo, kadar je zaradi slabe ustne higiene prišlo do demineralizacije sklenine. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/
nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,tudi jaz bom kmalu snela aparat,vendar me skrbi zaeadi zgoraj omenjenih belih lis. Imam zelo obcutljivo sklenino in hitro mi nastanejo bele lise,nekaj jih ze imam. Ciscenje ocenjujem kot povprecno,lahko bi bilo boljse a mislim da je dobro,saj tudi ortodontinja ni nikoli rekla nic glede tega. Bi me opozorila ce bi bilo kaj narobe s higieno? Kaj pa ce bodo na zobeh sledi aparata,kaj se stori v tem primeru?
Lp

Draga Alma,
bele lise na sklenini so znak demineralizacije sklenine, ki se zgodi zaradi zastajanja zobnih oblog, torej zaradi nezadostnega čiščenja zob. Sama ocenjuješ, da bi bilo čiščenje lahko boljše. Kako obsežne so demineralizacije, bo jasno po snetju aparata. Obstaja določen protokol, ki se ga izvaja v takem primeru (gre za določene premaze zob), vendar je uspeh le tega obratno sorazmeren z obsegom poškodbe sklenine. Skrb za natančno čiščenje zob je zelo pomembna tekom ortodontskega zdravljenja in to ortodonti vedno poudarjamo. V želji, da poškodbe v tvojem primeru ne bodo preveč obsežne te pozdravljam in ti želim vse dobro!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni,

mene pa zanima kako je z zobmi po snetju aparata. In sicer včeraj so mi odstranili aparat nad izidom sem več kot zadovoljna, poleg tega pa moram iti danes še po snemljiv aparat ki naj bi ga nosila ponoči. Torej zjutraj ko sem se zbudila sem opazila da je med enicama razmik, in to kar precejšen. Ali se bo to uredilo s snemljivim aparatom … ? Že vnaprej se zahvaljujem za odgovor.

Pozdravljena,
upam, da ste dilemo že razrešili s svojim ortodontom. Moram priznati, da vprašanja nisem povsem razumela, saj pravite, da ste s stanjem zadovoljni, hkrati pa omenajte distemo, ki jo želite popraviti…? Kakorkoli že, po snetju fiksnega ortodontskega aparata je potrebno nositi še aparat za vzdrževanje pridobljenega stanja, saj se v nasprotnem primeru lahko zobje povrnejo v prvotno stanje, česar pa si ne želimo. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni,

tudi sama imam vprašanje glede stanja po tem, ko se fiksni aparat sname. Sicer sem aparat nosila na obeh čeljustih, vendar je problematična še posebej zgornja. Po tem, ko mi je ortodontka (takrat sem bila še mladoletna in mi je zdravljenje krila ZZZS) snela fiksni aparat, sem dobila snemljiv aparat, vendar se je po nekaj časa ponovno premaknil razmak med zgornjima enicama. Naj povem še to, da je bilo zdravljenje s fiksnim aparatom potrebno zaradi tega, ker zgoraj nimam stalnih dvojk, tako da so bili premiki po čeljusti kar konkretni. Snemljiv aparat, ki sem ga nosila redno vsako noč, je čez noč sicer stanje povrnil v zadovoljivo stanje, vendar sem se pred cca. 2 letoma ponovno oglasila pri ortodontki, če obstaja kakšna druga rešitev za moje stanje, prvič zato, ker se je stanje slabšalo, drugič pa tudi zato, ker si nekako nisem predstavljala, da snemljiv aprat nosim vsako noč do konca življenja. Na zgornje zobe (obe enici in dvojki oz. trojki) mi je tako namestila žičko. V zadnje pol leta pa se mi je kljub žički ponovno pojavil razmak med enicama, prav tako mi ena izmed enic rine naprej, torej izven loka zobovja. V tej enici čutim tudi rahle bolečine. Moj osebni zobozdravnik je preveril, če bi žička lahko popustila, vendar ni opazil sprememb. Moje vprašanje je sledeče – je možno, da pride do premikanja kljub nameščeni žički? ZZZS mi zaradi starosti ne krije več ortodontskih posegov (prav tako je že cca. 8 let, odkar sem snela fiksni aparat), tako da me zanima, kakšne so moje opcije kot samoplačnik? Kako bi se to stanje lahko še popravilo, glede na to, da fiksnega aparata ne bi še enkrat nosila?

Najlepša hvala in lep pozdrav!

Spoštovani,
brez pregleda vam težko natančno odgovorim, kakšne so enostavnejše možnosti za rešitev vaših težav. Kadar gre za manjše premike zob, lahko to vrnemo v prvotno stanje z neke vrste posicionerjem. To je snemljiv aparat, točneje gre za termoplastično folijo, ki se izdela na podlagi zaključnega študijskega modela, ki je bil izdelan ob snetju fiksnega aparata. Ali bi bil to ustrezen način reševanja situacije tudi v vašem primeru, pa vam brez pregleda ne morem odgovoriti. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni,
Sama sicer se nisem snela aparata vendar me zanima zakaj mi je med enico in dvojko nastal razmak (ki je precej opazen) in tudi zobje so se pomaknili bolj na desno stran… Prej sem imela zobe naravnost in aparata skoraj nisem potrebovala, sedaj pa se mi zdi da se stanje mojih zgornjih zob poslabsuje. Ali gre morda tu za napako ortodonta? Rekli so da bom imela aparat najvec 2 leti a sedaj ga imam ze leto in pol zobje pa izgledajo slabse kot pred samim ortodontskim posegom
Lp ela

Spoštovana Ela,
včasih so vmesna stanja ortodontskega zdravljenja res videti slabša, kot začetno stanje, predno se je zdravljenje začelo. To so prehodna stanja, ki se jih ne da zaobiti, in so včasih potrebna, da zobe pripeljemo iz nepravilnega v pravilen položaj. Včasih moramo obstoječi ugriz v teku zdravljenja povsem “podreti”, da lahko potem sestavimo pravilnega. Skratka, vse to sodi k zdravljenju, ki pa na koncu pripelje do pravilno postavljenih zob in lepih ter skladnih zobnih lokov in seveda lepega nasmeha. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close