Najdi forum

Fiksni zobni aparat

Pozdravljeni,

Trinajst letni sin bo dobil fiksni zobni aparat. Izbiramo lahko med STANDARD (brez doplačila) ali DIAMOND (doplačilo 300 eur za en lok). To ni malo.

Prosila, bi za vaše mnenje ali je res veliko boljši ta dražji? Katerega bi mi vi svetovali?

Že vnaprej se vam zahvaljujem za nasvet.

lelika

Spoštovani,
predvidevam, da imate v mislih t.i. Damon tehniko, ki ima res nekaj prednosti pred klasično, čeprav je princip delovanja v osnovi enak. Bistvena prednost omenjene tehnike so šibkejše sile, s katerimi aparat deluje na zobe, včasih zdravljenje poteka tudi hitreje, tehnika naj bi bila za pacienta prijetnejša. Načeloma pa je v veliki meri možno doseči enak rezultat zdravljenja pri eni in drugi tehniki. Pri Damon tehniki se uporabljajo nosilci in loki, katerih cena je dražja od klasičnih nosilcev, ZZZS pa krije le stroške materiala, ki se uporablja pri klasični tehniki, zato je potrebno Damon tehniko doplačati.
Lep pozdrav,
Stanka Herman

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Živjo!
imam eno vprašanje: amm..Včeraj sem dobila fiksni aparat..in sicer imam poleg “navadnih zvezdic” čez nebo če eno ukrivljeno žico, ki je zeeeelo moteča..sploh pri govoru in ko jem..pa me zanima čemu je ta “žica” namenjena? v računu od ortodonta piše poleg nosilcev in fiksiranja tudi “snemljivi aparat” ali je ta “žica” ta snemljivi aparat?
Hvala za odgovor (:

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljena,
omenjeno žičko imenujemo quadheliks in služi dodatnemu širjenju zgornjega zobnega loka. Na začetku je moteča, potem pa se je pacienti navadijo. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

še eno vprašanje.. na quadheliks sem se navadila tako da me ni več motil..danes pa mi je med jedjo kar naenkrat padel dol-na jezilk… pa me zanima če bodo kakšne posledice zaradi tega? v petek naj bi šla k ortodontu ampak useeno.. lp pa hvala za odgovor (:

Opravičujem se za pozen odgovor, predvidevam, da ste zadevo že rešili s svojim ortodontom. Vsekakor je vedno, kadar se z aparatom zgodi kaj nepredvidenega, o tem potrebno čimprej obvestiti ortodonta, da se dogovorite za predčasen kontrolni obisk. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Dober dan!
Včeraj sem dobila zobni aparat in se mi zdaj, ko se dotaknem oz. potisnem jezik ob zgornje sprednje sekalce malo premaknejo – klikne – če pa malo potegnem not, pa klikne nazaj.Tako se zobje malo premikajo.Kaj naj?Kaj Vi mislite?

Tudi jaz imam to žičko na nebu, ki je tudi meni skozi padala dol dokler jo ortodontka ni pričvrstila z gumicami. Od takrat je b.p. Saša

Spoštovana,
občutek, da se zobje ob delovanju sile ortodontskega aparata rahlo premikajo, je povsem normalen, zato le brez strahu. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni!

Moje besedilo bo malo daljše..
Pri 12 letih sem začela z ortodontskimi pregledi, ampak sem sam aparat (nažalost snemljivi) dobila pri 15. letih. Moja poškodba na zobeh se kaže zaradi padca.
Moj ortodont je bil že zelo v letih, in mi ni nikoli omenil fiksnega aparata, kar bi bilo pri moji poškodi nujno. Sedaj sem stara 17 let in zobje se niso dovolj premaknili v zaželjeno lego, moj zdravnik pa odhaja v pokoj. Ali obstaja, zame še kakšna možnost, da oddidem k novemu ortodontu, in da mi omogoči zdravljenje na koncesijo?
Samo zdravljenje je zelo drago (če si samo plačnik), zunanja podoba pa precej vpliva na mojo samozavest.
Klicala sem ordinacije po dolenjski regiji in so mi žal odovorili, da sprejemajo na koncesijo samo pacijente do 16 leta.
Skrbi me pa dejstvo, da sem toliko let, nevede zapravila pri ortodontu, ki ni storil dosti za moj dobrobit.
Mi lahko na vse to kaj svetujete? Imam vsaj še nekaj možnosti?

Pozdravljeni,
včeraj sem dobila fiksni aparat in vosek, če bi me aparat motil. Zanima me, ali lahko imam vosek na aparatu kadar jem, saj mi ortodontka ni povedala.
Leš pozdrav.

Zdravo.. mene zanima za fiksni aparat, stara bom 18 let in so mi rekli da ga morem nujno si dat naredit aparat. zanima me koliko bi stalo vse skupaj ?

Pozdravljeni,

Zgornja šestica mi že nekaj časa dela težave in za tem je dolga zgodba..po nesrereči ugiz v kamen….zobozdravnici se je zlomila iglica, ki je odšla v sinus… pred 14 dnevi je bila opravljena apikotomija, dobila sem še antibiotik, vendar je bilo rečeno da če ta ne bo pomagal bo moral zob ven. Zdaj čutim blagi pritisk v ličnici in nekako imam čuden občutek ko z jezikom pritisnem ob nebo v bližini šestice.
Morda neumno vprašanje a me vseeno zanima ali je to mogoče, če bo zob moral ven ali mi lahko s fiksnim zobnim aparatom “potegnejo” sedmico in osmico naprej tako da se nadomesti manjkajoč zob?
Druga opcija je seveda implantat a če bi se dalo to rešiti z zobnim aparatom, bi mi bilo to nekako ljubše.

Hvala in lep pozdrav

Spoštovana Nanami,
načeloma je ortodontski premik kočnikov, ki ga omenjaš, možna in mnogokrat celo najboljša rešitev v takih primerih. Seveda pa bi bil za eksakten odgovor potreben predhoden pregled. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Zdravo! Sem 14 letna punca in me nekaj zanima! Ko sem bila stara 12 let sem dobila napotnico za ortodonta in sicer dr. Božnik! Napotnico smo takrat izgubili in zdaj pred kratkim dobili novo! Bila sem pri ortodontki in rekla mi je da je čakalna doba 5 let in da naj se oglasim pri njej ko bom dopolnila 17 let in pol. Do takrat nimam nobenih pregledov pri njej. Moji sprednji zobi so obrnjeni ven, zaradi dolgega nošenja dude v manjših letih! Moji starši so bili zelo jezni, saj moramo tako dolgo čakati. Strah nas je, da bomo sedaj mi čakali da dopolnim 17 let in z upanjem da ga bom takrat dobila, ampak kaj če bomo mi čakali na mojih 17 let in ga takrat nebom dobila? Potem mi ne bomo plačali obnega aparata, saj nam je to predrago! Ali obstaja kakšen ortodont v Mariboru, ki bi se ta situacija hitreje odvila? saj ne želim imeti takšnih zob vso življenje! prosim za hiter odgovor!
hvala in lp

Pozdravljena,
seznam vseh ortodontov v Sloveniji, ki imajo pogodbo z ZZZS za opravljanje ortodontskih storitev, se nahaja na spletni strani ZZZS. Tam so objavljene tudi čakalne dobe. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni,

mi lahko prosim poveste kakšna je razlika (če je sploh) med samozaklepnimi nosilci Damon in Forest dental. Ima kateri prednosti pred drugim?

Najlepša hvala za odgovor, lp

Spoštovani,
v osnovi se samozaklepni nosilci delijo v dve skupini: pasivne in aktivne. Gre zgolj za fineso v principu delovanja. Damon nosilci so pasivni samozaklepni nosilci. Forest dental nosilcev ne poznam. Morda ste imeli v mislih proizvajalca Forestadent. Omenjeni proizvajalec ponuja tako klasične kot samozaklepne nosilce. Dejstvo je, da je načrt zdravljenja tisti, ki pripelje do pravega rezultata. Izbira nosilcev je drugotnega pomena. Čeprav so v začetku proizvajalci samozaklepnih nosilcev obljubljali skorajda ortodontske čudeže, so študije pokazale, da temu ni tako. Nosilci imajo določene prednosti, vendar za sam rezultat zdravljenja niso bistveni. Upam, da sem vam odgovorila na vprašanje. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Najlepša hvala za odgovor. Seveda, v mislih sem imel Forestadent. Se opravičujem za napako. Če dovolite, bi vam zastavil še nekaj podvprašanj, saj ste mi razširili pogled. Damon nosilci so torej pasivni, kaj pa Forestadent – so aktivni ali pasivni? In kakšna je sploh razlika med aktivnimi in pasivnimi samozaklepnimi nosilci, kateri so za pacienta boljši? In še najpomembneje – sem samoplačnik, zato me zanima ali se splača doplačati kar precej denarja za samozakl.nosilce oz. ti odtehtajo dodatni strošek v smislu, da ni potrebnih toliko menjav lokov, kontrol itd. in nasploh zaradi svojih morebitnih prednosti?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav

NajlepÅ¡a hvala za odgovor. Seveda, v mislih sem imel Forestadent. Se opravičujem za napako. ÄŒe dovolite, bi vam zastavil Å¡e nekaj podvpraÅ¡anj, saj ste mi razÅ¡irili pogled. Damon nosilci so torej pasivni, kaj pa Forestadent – so aktivni ali pasivni? In kakÅ¡na je sploh razlika med aktivnimi in pasivnimi samozaklepnimi nosilci, kateri so za pacienta boljÅ¡i? In Å¡e najpomembneje – sem samoplačnik, zato me zanima ali se splača doplačati kar precej denarja za samozakl.nosilce oz. ti odtehtajo dodatni stroÅ¡ek v smislu, da ni potrebnih toliko menjav lokov, kontrol itd. in nasploh zaradi svojih morebitnih prednosti?

Najlepše se vam zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav

New Report

Close