Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Ustna higiena za pridobitev fiksnega zobnega aparata

Ustna higiena za pridobitev fiksnega zobnega aparata

Spoštovani!

11-letna hčerka je že 3 leta v ortodontski obravnavi. Zdaj so ji izrasli vsi stalni zobje (razen osmic) in ortodont ji je vzel odtis obeh zobnih lokov.

Hči bo najverjetneje potrebovala fiksna zobna aparata za zdravljenje ugriza (globok in križni ugriz).

Ob vsakem obisku se preverja čistost njenih zob. Nima oblog, danes pa so ji merili zabarvanost zob po rdeči tabletki. Ortodont je sicer rekel, da ima zobe čiste, a da je bila zabarvanost 19, sme pa biti največ 10.

Prijazno vas prosim za napotke, povezavo, priponko, kje si lahko preberem natančna in kar se da podrobna navodila glede ustne higiene, ki so pogoj za pridobitev fiksnega ortodontskega aparata.

Na spletni strani ZZZS in v zakonu je sicer naveden pogoj dobra ustna higiena. Jaz pa bi rada prebrala kaj dobra ustna higiena točno pomeni. Torej ta lestvica (do 10) in podobno.

Hvala.

Spoštovani,
večkrat smo že v tem forumu zapisali, da je brezhibna ustna higiena nujen pogoj za ortodontsko zdravljenje. Zato je preverjanje le te pred začetkom zdravljenja običajen del obravnave pacienta. Ker pa živimo v časih, ko želimo vse objektivizirati in ko le objektiven podatek nekaj šteje, se je objektiviziralo tudi ocenjevanje ustne higiene. Tako ustno higieno ocenjujemo s pomočjo t.i. oralno higienskega indeksa (OHI). Pri oceni OHI upoštevamo, da ima vsak zob (poenostavljeno gledano) dve ploskvi – notranjo in zunanjo. Če ima na primer otrok v ustih 24 zob, je vseh ploskev torej 48. Po aplikaciji barvila, ki specifično obarva zobne obloge, se prešteje vse ploskve zob, kjer se nahajajo obloge, in se njihovo število deli s številom vseh ploskev. Če je količnik, ki ga dobimo, večji od 0,1, kar pomeni, da je več kot 10% ploskev obarvanih, higiena zob ni zadostna. Toliko o sami objektivni oceni ustne higiene. Sicer pa se morate zavedati, da je čiščenje zob z ortodontskim aparatom še zahtevnejše, zato je prav, da se otrok nauči natančnega čiščenja zob že sedaj, ko je brez aparata in je to lažje. Le tako bo lahko situacijo ustrezno obvladoval tudi kasneje. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Spoštovani,

zahvaljujem se vam za pojasnila. Naj pojasnim, zakaj iščem te odgovore, ker sem poleg hčere tudi jaz že po malem zafrustrirana ob govorjenju o dobri ustni higieni.

Zelo dobro se zavedam potrebe po brezhibni ustni higieni. S tem se ukvarjava s hčerko že vsaj 4 leta. Bile sva na šolanju pri ustni higieničarki, ki je ugotovila, citiram: “da ima hčerka izgleda tako slino”, da se ji zabarvajo. Potem sem se obračala na otrokovega osebnega zobozdravnika za pojasnili o “taki slini”, pa sem imela občutek, da skomiga z rameni iz posmeha ob “tipičnih starših, ki iščemo odgovornost povsod drugje, le pri sebi ne”. (Internet je neuporaben za strokovna pojasnila.)

Osebni zobar me je resneje vzel in ker smo družinski znanci, mi je dal napotila na članke o “taki sklenini”, ki je bolj “hrapava” in – glede na to, da je hči športna plavalka z večino dni v tednu po več ur na bazenu – napotilo na članke o ti. sindromu dentalne erozije pri šprtnih plavalcih! https://www.aegisdentalnetwork.com/cced/2013/02/prevalence-of-dental-erosion-among-young-competitive-swimmers-a-pilot-study, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3953542

Hči si zob ne umiva površno, pač pa je zaradi tega že povsem zafrustrirana: uporabljamo električno zobno ščetko: vsaj 2 minuti na zobni lok, zob po zob. Potem posebno kratko okroglo zobno ščetko za dodatno čiščenje korena vsakega zoba posebej, zobno nitko. Ne poznam otroka – in tu sem povsem iskrena – ki bi si tako natančno umival zobe, bil pri 11-letih še vedno pod rednim starševskim nadzorom ob tem, ki bi si samoiniciativno vsak teden enkrat z rdečo tableto preverjal obarvanost zob.

Hči nima kariesa in v vseh letih niti ene plombe. Hči nima zobnih oblog, je v redni (pol-letni) zobozdravstveni obravnavi. Prišle smo že do točke, da sem nekaj dni nazaj kupila ultrasonično zobno ščetko – tisto, z najboljšimi ocenami glede zobne čistoče!

Hči ni oseba s posebnimi potrebami. Nasprotno: je izjemno vestna, odgovorna, vseskozi odličnjakinja in športnica z tako pedantnim občutkom za red in dosledno izpolnjevanje svojih obveznosti, da je še meni vzor in zdaj v konkretno zadrego, ko to izpostavljam. Ampak to z zobmi jo je pripeljalo do take stiske, da ima pred obiski ortodonta nočne more.

Pred tem zadnjim obiskom ortodonta je bila pri zobozdravniku (in tam čiščenju zob s premazom) pred 7 meseci.

Upam, da ob vsem tem razumete, zakaj sprašujem po takih podrobnostih. Če sem iskrena, smo doma že vsi frustrirani s to ustno higieno. Ne vem, zakaj nam spodleti, ko pa smo že tako manično natančni, da nas drugi domači gledajo, da smo z zobmi obsedeni. 🙁

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani, prepričana sem, da se bo vaša prizadevnost na koncu izplačala. Kot sem povedala: gre za objektivno oceno higienskega stanja, ker žal živimo v časih, ko le to nekaj šteje… Čeprav je moč stanje higiene opisati in oceniti tudi drugače. Osebno ne maram številk in jih uporabim res le v skrajnem primeru potrebe po odločni argumentaciji. Svetujem, da se pogovorite z ortodontom. Predstavite mu vaše občutke in pomisleke tako, kot ste jih zajeli v svojem pisanju. Še naprej stojte svoji hčerki ob strani in ne obupajte. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Spoštovani,

prav imate: moram se pogovoriti z otrokovo ortodontinjo in zobozdravnico. S slednjo bo priložnost že čez nekaj dni.

Hvala in lep pozdrav.

Problem z oblogami smo rešili, da smo navadno električno zobno ščetko zamenjali z nakupom ene boljših – ti. soničnih zobnih ščetk (da ne bom delala reklame) in pazimo, da potem dokupujemo vedno prave nastavke za električno zobno ščetko.

Zadeva je kokopak grozljivo draga, ampak le to pomaga, da ima hči vedno čiste zobe v zahtevanih mejah. Čistočo zob (da bo pod 1) sta ortodont in zobar spremljala 1x mesečno 4 mesece in je bilo vedno v zahtevanih mejah. Priznam pa, da smo standard dosegli le tako, da si zobe vedno umiva s po 3 ščetkami: 2 različnima soničnima nastavkoma, potem s kratko okroglo ročno ščetko, nato pa še z nitko in zobno prho. No comment, kakšen napor za čistočo zob. Doslej ne poznam nikogar, ki bi se tako trudil, kot se mora hči.

Te dni je dobila snemna zobna aparata.

New Report

Close