Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Otežen govor zaradi aparata (zvezdic)

Otežen govor zaradi aparata (zvezdic)

Pozdravljeni,

zanima me, kakšno je vaše mnenje (in morebitne izkušnje) s tem, da se po letih nošenja fiksnega aparata (in približno eno leto pred predvidenim datumom odstranitve aparata) pojavijo težave z govorom.

Trenutno imam zgornji in spodnji fiksni aparat, spodnjega nepretrgoma že 6 let, zgornjega pa ponovno od januarja letos (torej 2018). Vmes sem približno 2 leti imela samo spodnji aparat. Skratka, pred približno pol leta so se mi začele pojavljati težave pri govoru po tem, ko mi je ortodontinja spremenila položaj zob na pregledu, in sicer zgodnja leva enka in spodnja leva enka “trčita” ob izgovorjavi šumnikov in sičnikov, predvsem črk “s” in “z”. Na moje vprašanje, ali se da karkoli narediti oz. če je to normalno, je moja ortodontinja odgovorila, da je normalno in da moram k logopedu.

Resnično me zanima, kaj naj storim, saj imam junija 2019 predviden datum (okvirno), ko bom aparat snela, vendar ga nočem, dokler se ta težava ne odpravi, saj je izredno moteča.
Po drugi strani pa bi rada aparat dala dol, saj mi je bilo, ko sem ga dala gor, rečeno, da ga bom nosila največ leto in pol.

Hvala!

Spoštovani,
žal vam na vaše vprašanje lahko govorim samo na splošno. Določene govorne motnje so lahko povezane tudi z nepravilno postavitvijo zob. Tak primer je na primer odprti griz, ki je največkrat povezan tudi z nepravilno funkcijo jezika in posledično zato tudi z govorno motnjo. Kljub omenjeni povezavi pa ni nujno, da se s korekcijo položaja zob spontano odpravi tudi govorna motnja. Kot že rečeno, je ta v prvi vrsti posledica nepravilne funkcije jezika. Nepravilna funkcija jezika pa lahko vztraja tudi potem, ko je postavitev zob že urejena. Zato je zelo pomembno, da se tekom ortodontske obravnave z miofunkcionalnimi vajami doseže tudi vzpostavitev pravilne funkcije orofacialnih mišic, nemalokrat je zato smiselna tudi obravnava pri logopedu.
Kaj točno se je zgodilo v vašem primeru, da ste naknadno po letu dni terapije opazili težave z govorom, brez pregleda težko razložim. Lahko le ugibam. Morda je prišlo do kakšnega prehodnega položaja zob, npr. vrzeli, ki lahko morda prehodno povzročijo pojav sesljanja, ali kaj podobnega. Več o tem bi vam znal povedati vaš ortodont. Morda počakate do konca zdravljenja, ko bo postavitev postavitev zob dokončno urejena. Če pred ortodontskim zdravljenjem niste imeli z govorom nobenih težav, potem naj teh tudi po končanem zdravljenju ne bi bilo. Če bo govorna motnja vendarle vztrajala, je bila ta verjetno v določeni meri prisotna že prej. V tem primeru pa bo verjetno smiselno obiskati tudi logopeda, kot vam je svetoval že vaš ortodont. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close