Najdi forum

Plačljiv zobni aparat?

Pozdravljeni.

Hči je stara 8 let in ima križni griz. Vsaj za to vem. Danes sem dobila na hitro v vpogled in podpis točkovanje njenih nepravilnosti. Dobila je 20 točk. A ko sem prosila za kopijo papirja, so rekli, da tega ne dajejo zaradi varovanja osebnih podatkov.
Zanima me, če sem do kopije točkovanja (da bi točno vedela, katere nepravilnosti ima) upravičena?

Očitno ima tudi premajhno zgornjo čeljust, zato ji jo bodo širili. Doplačilo za aparat (ortodont ima sicer koncesijo) je 150 evrov, tistega “zastonj” pa menda pri njih ne vstavljajo. Dražji aparat naj bi ji širil celo čeljust, cenejši (tisti, ki ga v celoti krije zavarovalnica) pa le zobe. Sestra je z rokami nakazala, da bi ji potem zobje navzven štrleli, ker se čeljust ne bi širila.
Z veseljem doplačam za boljšo varianto, če je upravičena in bi bila alternativa res tako slaba. Iz teh podatkov mogoče lahko sklepate, če je za hčer bolje, da nosi aparat z doplačilom?

Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,
sam obrazec, za katerega pravite, da ste ga na hitro dobili v podpis, je obrazec, ki ga predpisuje ZZZS in je obvezni del ortodontske dokumentacije. Obrazec vsebuje objektivno oceno ortodontske nepravilnosti, torej število točk, kot pravite sami, in načrt ortodontskega zdravljenja. Iz samega obrazca oziroma točkovanja, kot ste se sami izrazili, bi težko razbrali, za kakšno nepravilnost točneje pravzaprav gre, zato se tega obrazca običajno tudi ne izroča pacientu, saj mu ne bi bil v nikakršno pomoč. Je pa dolžan ortodont pred podpisom tega obrazca pacientu oziroma njegovim staršem ali skrbnikom natančno razložiti, za kakšno nepravilnost gre, in predstaviti načrt zdravljenja. Če se pacient oziroma starši/skrbniki z načrtom zdravljenja strinjajo, to potrdijo s podpisom. Brez podpisa tega dogovora se ortodontsko zdravljenje ne more začeti.
V drugem delu sprašujete, ali je res potrebno doplačilo za aparat za širjenje čeljusti. Načeloma je mogoče z aparati, ki jih krije ZZZS, uspešno zdraviti tako rekoč vse ortodontske nepravilnosti, še posebej, če dobimo otroka v obravnavo že pri starosti 8 let. Za določene aparate, ki so morda manj vidni in/ali morda malo bolj “udobni”, je potrebno doplačilo. Ne vem, kakšen aparat za širjenje čeljusti je imel vaš ortodont v mislih. Lahko vam le zagotovim, da so s strani ZZZS kriti vsi aparati za širjenje čeljusti. Svetujem, da se še enkrat pogovorite z vašim ortodontom. Morda je prišlo do nesporazuma in je doplačilo predmet kakšnega drugega aparata v nadaljevanju zdravljenja. Prav je, da so pred začetkom zdravljenja vse dileme, vprašanja in nejasnosti razčiščene in da je vzpostavljeno potrebno zaupanje. Le na ta način lahko zdravljenje poteka uspešno in pripelje do želenega rezultata. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni!

Hvala za hiter odgovor.

Žal kakšnega podrobnega načrta zdravljenja in seznama nepravilnosti nisem slišala. Samo to vem, da bo zdaj potreben ta aparat zaradi širjenja čeljusti-nekako takole je izgledal:
stomatolog-radica.com/wp-content/uploads/2012/12/hyrax.jpg
in za tega je potrebno doplačilo, ker sem že dobila predračun.
Lahko “zahtevam”, da se ji vstavi aparat, ki ga v celoti krije zavarovalnica? Pravite, da obstajajo tudi aparati za širjenje čeljusti, ki jih krije zavarovalnica (tam mi je bilo sicer drugače rečeno in sem se seveda začudila), zato me zanima ali je možno, da bo ortodont vztrajal pri zgornjem aparatu, čeprav obstajajo tudi taki z istim efektom, a brez doplačila?

nova
Uredništvo priporoča

Sem še enkrat prebrala svoj zadnji post in sem mogoče slišati preveč zahtevna in ukazovalna.

Zanima me, če je ortodont dolžan zagotoviti alternativo plačljivemu aparatu (kot pravite alternativa vsekakor obstaja, vsaj glede efekta)?
Rečeno mi je bilo, da ortodont drugih (razen tega plačljivega) ne vstavlja, ker drugi aparati samo zobe širijo in ne čeljusti. Žal nisem napačno razumela. Kaj se zgodi, če ortodont reče, da bo vstavil samo tega plačljivega, jaz pa ne bi želela plačati?

Pozdravljeni,
tudi plačilo aparata, katerega fotografija je na spletni povezavi, ki ste jo navedli, krije Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije.
Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni!

Včeraj sem bila s hčerko spet pri ortodontu. Zavrnila sem plačilo aparata, ki ga je predlagal in na podlagi vaših besed to utemeljila tako, da obstajajo še drugi aparati za širjenje čeljusti, ki jih krije zavarovanje. To je zanikal.

Prosila sem, če lahko dobim drugo mnenje, a je rekel, da so druga mnenja plačljiva in odšel iz ordinacije. Na podlagi vaših (sicer starejših) odgovorov sem sklepala, da sem upravičena do drugega zastonj mnenja. Se je mogoče kaj spremenilo?
https://med.over.net/forum5/viewtopic.php?f=257&t=10619076&p=10619216&utm_source=forum&utm_campaign=title&utm_medium=search#p10619216

Potem sem pa prosila, da grem k drugemu ortodontu (vsaj pri tem ni bilo težav) in podpisala sem, da se hčerko na lastno željo izpisujem. Upam, da pri novem ortodontu ne bo težav, ker se zdravljenje še ni začelo (pravite, da je zdravljenje najbolje opraviti pri enem ortodontu).

Hvala.

Spoštovani,
glede drugega mnenja še vedno veljajo enaka pravila, kot so navedena v dotičnem odgovoru. Menjava ortodonta je v izjemnih primerih (zaradi obremenjenosti ortodontskih ambulant so menjave res dovoljene le v izjemnih primerih) tudi mogoča in sicer tako, da se najprej dogovorite z novim ortodontom, o tem obvestite predhodnega ortodonta, nato pa ta vso dokumentacijo pošlje novo izbranemu ortodontu. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close