Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Zobni aparat ja/ne in kakšen?

Zobni aparat ja/ne in kakšen?

Pozdravljeni,

stara sem 38 let. V otroštvu sem že nosila snemljivi zobni aparat, ki je tedaj zobe sicer nekoliko poravnal, vendar se mi je z leti linija sprednjih zgornjih zob ponovno skrivila in so moteči predvsem sprednji zgornji trije zobje (najbolj podočnik, ki je povrhu vsega še špičast in izgleda kot vampirski zob).

Razmišljam o zobnem aparatu, saj mi podočnik vedno bolj poriva navzven, kar se počasi vidi že tudi, če imam zaprta usta.

Zanima me, ali nošenje aparata dolgoročno škoduje sklenini in predvsem, ali si na dolgi rok z nošenjem aparata škodujem?

Prav tako me zanima, kakšen aparat bi bil glede na mojo situacijo najbolj primeren, glede na to, da bi morala ravnati najbrž le te tri omenjene zobe?

Zahvaljujem se vam za vaš cenjeni odgovor in vas lepo pozdravljam.
B

Spoštovani,
glede na vaš opis stanja in glede na vašo starost ocenjujem, da bi bil v vašem primeru prava izbira fiksni ortodontski aparat. Brez pregleda vam seveda kaj bolj natančnega ne morem povedati. Lahko pa z gotovostjo trdim, da z ortodontskim aparatom ob primerni skrbi za ustno higieno ne morete škodovati vašim zobem. Prav nasprotno. Ker bodo zobje po končanem ortodontskem zdravljenju pravilno postavljeni, bo obremenjenost zob optimalna, prav tako bo omogočeno in olajšano eksaktno čiščenje zob, kar posledično pomeni boljše pogoje in s tem zagotovo lažje in daljše ohranjanje zdravih zob. Če pa upoštevamo, da si boste ob vsem tem še bolj všeč, je dobrobit ortodontskega zdravljenja še večja. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Najlepše se vam zahvaljujem za temeljit in uporaben odgovor.
Imam še eno vprašanje. Ali v takem primeru snemljivi aparat, ki bi ga lahko nosila ponoči, ne bi prišel v poštev?
Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni še enkrat,
kot že napisano, je brez pregleda težko kaj točnejšega povedati glede najboljšega načina zdravljenja. Dejstvo je, da s fiksnim ortodontskim aparatom lahko rešimo tako rekoč vse nepravilnosti napačne postavitve zob. Klasični snemljivi aparati nam tega ne omogočajo. Še posebej smo z njimi omejeni v odrasli dobi. S temi aparati namreč zelo težko vzpostavimo kontroliran tritočkovni stik z zobom in ustrezno smer ter moč sile, kar je nujno potrebno za kontroliran premik zoba. S klasičnimi snemljivimi aparati lahko zobe bolj ali manj le nagibamo, ne moremo pa doseči njihovih t.i “bodily” premikov. Pa tudi kadar bi morda taki premiki zadoščali za korekcijo stanja, ni dovolj, da je aparat v ustih samo ponoči, ampak ga je potrebno nositi tudi podnevi. Nočno nošenje aparata zadošča zgolj za vzdrževanje nekega pridobljenega stanja.
Poznamo pa v ortodontiji posebno vrsto snemljivih aparatov, ki se jih je prijelo ime “nevidni aparati”. Gre za aparate v obliki prozornih folij, ki v celoti objamejo zobe. S pomočjo računalniške tehnologije se na podlagi začetnega stanja pacientovih zob izdela set folij, ki s postopnimi načrtovanimi premiki zob le te pripelje v pravilen položaj. Pacient folije menja na nekaj tednov, seveda pod kontrolo in po navodilih ortodonta. Prednost te metode je torej ta, da gre za snemljiv aparat, ki pa ga je seveda potrebno nositi ves dan, a je to zaradi njegove oblike precej nemoteče. Je pa res, da nam ta metoda vseeno ne nudi povsem 100% kontrole nad položajem zoba, zato ima v primerjavi s fiksnim ortodontskim aparatom vendarle manjši domet delovanja. Kljub temu pa je ta metoda v določenih primerih dobra izbira aparata, ki lahko uspešno pripelje do želenega cilja.
V upanju, da sem vam z odgovorom pomagala pri vaši odločitvi, vas lepo pozdravljam!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close