Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Odstranitev retencijske žičke

Odstranitev retencijske žičke

Spoštovani,

na zgornjem loku sem si zaradi poškodbe žičke dala odstraniti le to. Po odstranitvi imam na zadnji strani precej hrapav občutek zobne površine, ali je to normalno? Ali to morda pomeni, da kompozitni material, s čimer je bila žička nalepljena, ni bil dobro odstranjen? Med odstranjevanjem sem čutila tudi skelenje, ali postopek lahko poškoduje zobe?
Ko sem vprašala sošolko, ki so ji že odstranili žičko, mi je povedala, da je imela zobe po odstranitvi čisto gladke..

Na spodnji čeljusti sem si žičko še pustila. Zdaj jo nosim že 5 let. Koliko časa je žičke še smiselno nositi? Kolega mi je rekel, da celo življenje, sicer se bodo zobje premaknili nazaj. Meni pa se zdi, da dolgoročno nošenje otežuje čiščenje in posledično lahko privede do kariesa, saj se medzobnih prostorov ne da čistiti z nitko.

Ali je žičko potrebno čistiti še kako drugače, kot le z natančnim navadnim ščetkanjem? Meni so v otrodontski ambulanti rekli, da dodatno čiščenje ni potrebno. Ne razumem pa, zakaj je v času nošenja fiksnega aparata potrebno tako natančno čiščenje, saj je tudi bracket konec koncev le kovina, nalepljena s kompozitom.

Že vnaprej hvala za odgovore.

Spoštovani,
na vaša vprašanja bom odgovorila kar po vrsti:
– Po odstranitvi žičke mora biti zob gladek. Skelenje ob odstranjevanju žičke je bolj ali manj normalen pojav, saj se poseg dogaja tudi v področju zobnega vratu, ki je občutljiv predel zoba. S pravilnim postopkom odstranjevanje žičke ne poškoduje zoba.
– Retencijska žička, ki jo po končani aktivni fazi ortodontskega zdravljenja prilepimo na zobe, služi ohranjanju rezultatov ortodontskega zdravljenja in preprečuje, da bi se zobje vrnili v njihov prvoten položaj. Hkrati pa ta žička preprečuje tudi vse ostale neželene premike zob. Zobje imajo namreč celo življenje tendenco premikanja, pa če so bili kdaj ortodontsko premikani ali pa ne. Ti premiki so lahko bolj ali manj neopazni, vedno pa temu ni tako. In v teh primerih (ki pa jih težko napovemo) žička deluje kot preventivni ukrep. Zato pacientom, zlasti, kadar gre za odrasle paciente, običajno svetujemo, da žičko ohranijo celo življenje.
– Seveda pa žička potrebuje posebno vzdrževanje v smislu ohranjanja brezhibne higiene. Medzobni prostor pod žičko je potrebno redno čistiti s t.i. interdentalno ščetko. Prav tako je v primeru nabiranja zobnega kamna potrebno redno obiskovati higiensko ambulanto za čiščenje le tega. Če je torej čiščenje ustrezno, ni nevarnosti, da bi se pojavil karies.
Upam, da sem vam odgovorila na vsa vprašanja. V nasprotnem primeru se ponovno oglasite. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Hvala za odgovore.

Zanima me še, kaj je potem šlo narobe, če sem imela hrapave zobe po odstranitvi. Na internetu sem prebrala, da se to odstrani s karbidnimi svedri, poliranje pa je opcijski postopek, ki sicer odnese malo sklenine, vendar tega mi ortodontka ni naredila. Moram pa reči, da so po tednu in pol zobje postali gladkejši (ne tako kot bi morali biti, je pa opazna razlika), večjo hrapavost pa občutim vsakič po ščetkanju. Je torej smiselno čakati, da morda postanejo normalno gladki “sami od sebe” s časom?
Imela sem tudi pregled pri zobozravniku, ki je pogledal zadnjo stran zob, ko sem mu rekla da so hrapavi, pa je rekel, da se malo vidi kje je bilo jedkano, da mi najbrž ortodontka ni dobro zaščitila zob.

Pri spodnji žički pa je problem, da imam zobe tako skupaj, da z interdentalnimi ščetkami nikakor ne pridem zraven. Vseh 5 let, odkar imam žičko, sem zobe čistila samo z navadno ščetko z natančnim, skrbnim ščetkanjem vsak večer. Na enem koncu se mi zdi da je mala črna pikica na robu kompozita in pri interdentalnem prostoru, ampak mi je ortodontka rekla, da je to neškodljivo. Potem pustim tako kot je in le normalno ščetkam zobe?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
vrhnja plast zoba se imenuje sklenina ali zobni emajl in je najtrša snov v človeškem telesu. Odstranjevanje ortodontskega aparata ali retencijskih žičk oziroma lepila, s katerim je to pritrjeno na zobe, se izvaja s pomočjo kovinskih svedrov. Ti so mehkejši od sklenine, zato z njimi zdrave sklenine ne poškodujemo. Kljub temu mora biti poliranje površine zoba sestavni del postopka. Zakaj so vaši zobje hrapavi, težko ugotavljam takole na pamet in na daljavo. Očitno je vaš zobozdravnik opazil na zobeh demineralizacije, vendar so njegovi zaključki napačni. Postopek lepljenja breketov ali žičke poteka tako, da se površina zoba najprej dobro očisti, nato pa kemično obdela s posebno snovjo (v žargonu pojedka), kar omogoča dobro vezavo lepila na zobno površino, to pa zagotavlja povsem hermetično zaporo stika lepila in zoba. To pa pomeni, da je zob pod lepilom povsem zaščiten in na tem mestu ne more priti do zobne gnilobe. Če ta hermetična zapora popusti, popusti tudi lepilo in aparat se odlepi. To pacient zazna in praviloma v tem primeru obišče ortodonta, da zadevo ustrezno popravi. Na mestu, kjer je nameščen aparat, je zob torej zaščiten. Zaščiten je z lepilom. Problemi z demineralizacijo oz. zobno gnilobo torej nastajajo ob aparatu (lepilu) in ne pod njim in so praviloma posledica neustreznega čiščenja. Demineralizirana sklenina je poškodovana sklenina, je mehkejša in tudi ni več gladka. Morda je to vzrok tega, da vaši zobje niso gladki. Vsekakor svetujem, da se o vseh teh vprašanjih pogovorite z vašo ortodontko, ki bo vaše zobe tudi pregledala in tudi ustrezno ukrepala. Takole na daljavo vam žal kaj več ne morem pomagati. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni,

da ne odpiram nove teme postavljam vprašanje kar tule. Pred 6 leti sem snela fiksni zobni aparat in od takrat imam retencijsko žičko spodaj in zgoraj. Zgoraj se mi je za žičko začel na enem zobu delati karies in je zobozdravnica rekla, naj se dogovorim z ortodontkinjo, da mi začasno (en teden) sname žičko, da se zob popravi. Ko sem klicala ortodontkinjo, mi je ta rekla, da ona žičke v nobenem primeru ne snema in da to tako ali tako ne spada pod zdravstveno zavarovanje. Zanima me, ali to spada v zdravstveno zavarovanje, torej snemanje in ponovno leplenje žičke ali moram res pomoč poiskati v zasebnih ordinacijah?

Hvala za odgovor!

Lep pozdrav,
Lea

Pozdravljeni, Lea, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije krije stroške ortodontske obravnave v fazi vzdrževanja še tri leta po zaključku aktivnega ortodontskega zdravljenja, čeprav ortodonti svetujemo, da retencijske žičke pacient ohrani dlje časa. Ob upoštevanju vseh navodil dejansko ortodontskih storitev po tem obdobju niti ne potrebuje. V primeru neustreznega in nezadostnega čiščenja zob seveda lahko pride do kariesa, kot se je to očitno zgodilo tudi v vašem primeru, in je pred sanacijo zob potrebno žičko odstraniti. Žičko lahko odstrani tudi zobozdravnik, za namestitev nove, če bi tako želeli, pa se je potrebno dogovoriti z ortodontom, vendar je ta storitev v tem primeru samoplačniška. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close