Najdi forum

Pozdravljeni!

S hcerko staro 8 let sva bili pri ortodontu. Po pregledu ortopana in zobkov je odlocila, da ji pripada aparat headgear. Ima ze zgornji stalni enici in dvojki, ki se ze obracata postrani. Na ortopanu se vidi, da so stalna trojka, stirka in petka zelo natlaceni. Se pravi, da je premalo prostora za stalne zobke. Na sliki je videti, da ima vse stalne zobke. Nositi bi ga morala 18 do 22 ur dnevno 10 do 12 mesecev. Kasneje 12 ur dnevno, dokler ne izratejo 2 kocniki.
Po pogovoru s hcerko in preprocevanjem o tem noce niti slisati. Da bi o tem mogoce razmislila je pogoj, da ga ne bi nosila za v solo. Po daljsem premisljevanju sem postala tudi sama skepticna glede nosenja soli. Skrbijo me poskodbe zobkov in aparata, saj bi ga morala veckrat na dan odstaniti…pri obrokih, telovadbi, zdravem zivljenskem slogu. Poleg tega me skrbijo tudi sosolci, ki bi jo lahko zelo hitro kam porinili ali spotaknili. Pomisleke imam tudi pri spanju. Zicke ne potekajo cisto ob obrazu in skrbijo me poskodbe. Hci spi na boku, zavita v odejo cez glavo. Hci je zelo aktivna. Zelo rada hodi na plezanje, ko je toplo vecino casa sploh med pocitnicami prezivi/mo na dvoriscu in na ulici. Vozi ( bolj dirka z bratcem in druscino) s kolesom, rolerji, skirojem, rolko, skace po bazenu, hodimo po gozdu in na okoliske hribe….
Kaj pa morje, bazeni, 1 teden sole v naravi, oratorij. To so stvari, ki me skrbijo.
Ali obstaja kaksna alternativa temu aparatu. Razen puljenja zdravih stalnih zob.
Cudim se, da otok s tem aparatom ne vidim, napisanega na spletu je tudi bolj malo, na dolocenih spletnih straneh ga sploh ni med moznostmi. Predvidevam, da hci ni edina s to napako. Ali se starsi ne odlocajo za tovrstno zdravljenje, ali je ortodontija napredovala in obstajajo druge moznosti?
Hcerki zelim vse najboljse, zato se vam zahvaljujem za odgovor, da se bova skupaj lazje odlocili.

Lep pozdrav

Spoštovana ga. lily 234,
headgear je zelo učinkovit ortodontski aparat, ki s pomikom zgornjih kočnikov navzad ter z eliminacijo pritiska lične muskulature omogoči podaljševanje in širjenje zobnega loka ter s tem pridobivanje dodatnega prostora, ki je potreben za uvrščanje zob, hkrati pa z njim dosežemo tudi ustrezen odnos zgornjih in spodnjih prvih kočnikov, ki je ključen za razvoj pravilnega ugriza. Njegova oblika je na prvi pogled morda res videti malo moteča, saj se večji del aparata nahaja izven ust, vendar je ravno to njegova največja prednost, saj si s tem zagotovimo sidrenje, ki je pri premikanju zob ključni element, izven ust, kar nam zagotovi zelo ciljano delovanje aparata. To pa z drugimi besedami pomeni, da lahko relativno hitro dosežemo želeni rezultat, če pacient aparat nosi v skladu z navodili. To pa pomeni, da je aparat v ustih 14 – 16 ur na dan. Če ga pacient nosi več ur, zdravljenje poteka hitreje, če ga nosi manj kot 12 ur na dan, pa zdravljenje stagnira. V praksi to pomeni, da otrok nosi aparat popoldne, ko je doma, in ponoči. Če na ta način zbere dovolj ur nošenja, mu aparata v šolo ni potrebno nositi. V naši ambulanti nošenje aparata v šoli prav zaradi možnosti poškodb, ki jih tudi sami navajate, odsvetujemo. Prav tako aparata otrok ne sme nositi pri športnih aktivnostih, kjer je možen udarec v predel obraza, da ne bi prišlo do poškodb. Ponoči otroci načeloma nimajo težav in se hitro navadijo spati z aparatom. Kot že povedano, je tovrstni aparat ob zadostnem nošenju zelo učinkovit in lahko hitro dosežemo ustrezen rezultat, poleg tega ga večina otrok rada sprejme, ker jim ga ni potrebno nositi v šoli.
Sprašujete me tudi o alternativnih možnostih. Alternative seveda obstajajo. Po delovanju se headgearju najbolj približa metoda s t.i. mini implantati, kjer si absolutno sidrenje zagotovimo s pomočjo posebnih vijakov, ki jih privijemo v kost. Ostale metode kot sidrišče uporabljajo skupine zob, pri čemer pa se je potrebno zavedati, da zaradi tega lahko pride tudi do neželenih premikov zob, ki jih je v drugi fazi zdravljenja potrebno dodatno urejati. Mnoge od alternativnih metod so samoplačniške in niso krite s strani ZZZS. Skratka nobena metoda ortodontskega zdravljenja nikoli ni in ne more biti v vseh pogledih idealna. Nekatere moti izgled aparata, nekatere dolžina samega zdravljenja, druge spet cena in tako naprej. Zato je načrt ortodontskega zdravljenja vedno rezultat natančnih analiz pacientovega stanja in izčrpnega pogovora med ortodontom, ki predstavi vse možne poti zdravljenja, in pacientom in njihovimi starši. Le tako se lahko izbere pot, ki je za konkretnega pacienta najbolj optimalna. Svetujem vam torej, da se ponovno pogovorite s svojim ortodontom, mu zaupate svoje bojazni in pomisleke in skupaj raziščete tudi morebitne alternativne možnosti. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni!

Najlepsa hvala za vas hiter in izcrpen odgovor. Hvala za razlago. Vse, kar ste napisali vi je za hcerko se sprejemljivo. Upam, da se bomo tudi z otrodontom uspeli dogovoriti.
Pojavila pa so se druga vprasanja.
Aparat omogoca podaljsanje in sirjenje zobnega loka. ( samo zobnega loka ali celotne celjusti?) Omogoca tudi pomik zob nazaj, da se naredi prostor za stalne. Kam nazaj? Kje bo pa potem 6ka, modrostno zob?
Po drugi stani pa naj bi aparat zaustavil rast celjusti. Prebrala sem, da se s pomocjo tega aparata zaustavi rast celjusti. Isto mi je odgovoril tudi ortodont. Ali je to res? Zakaj ustaviti rast celjusti, ce rabimo prostor?
To si mi nasprotuje in tega res ne razumem.

Zdravljenje z headgearom naj bi se kasneje nadaljevalo se s fiksnim aparatom. Kdaj le ta pride v postev, morajo biti ze vsi zobje stalni? Ker headgear bi morala nositi (manj casa dnevno) do izrata 2. kocnikov, ki izrastejo sele pri 12 do 13 letih. Zdravljenje se tako zavlece na vec let. Ali fiksni aparat potem ni potreben?

Hvala za odgovor,
lep pozdrav

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
vprašanja, ki jih postavljate, kažejo na to, da ste se že precej pozanimali o delovanju tega aparata. Pri tem pa so vas zmedli določeni pojmi, ki se zdijo na prvi pogled kontradiktorni. Obširno razlago in pojasnilo vseh teh nejasnosti bi tale forum težko prenesel, zato bom skušala zgolj na kratko pojasniti zadeve in tako morda odpraviti vaše dvome in strahove. Greva kar po vrsti.
Sprašujete, kaj se bo s pomikom zob navzad zgodilo z zobmi, ki naj bi še izrasli. Vprašanje je zelo na mestu in si ga tudi ortodonti vedno postavimo ob načrtovanju tovrstnega aparata. Sam aparat je nameščen na prvih zgornjih stalnih kočnikih, torej na šesticah, ki jih z aparatom pomikamo navzad. Neizpodbitno dejstvo je, da ob tem jemljemo prostor za izrast ostalih kočnikov in s tem potencialno (za nekaj odstotkov) povečujemo možnost, da bo pacient v bodoče imel težave z izraščanjem modrostnikov, če so ti seveda v kosti sploh prisotni. Se pravi, da se ob odločitvi za ta aparat vedno tehta, ali sprejeti dejstvo, da bo v bodoče morda z večjo ali manjšo verjetnostjo potrebno odstraniti modrostnike, ali se tovrstnemu aparatu odpovedati in se namesto tega že sedaj odločiti za puljenje zob (v tem primeru ličnikov) ter s tem zagotoviti manjkajoči prostor in potencialno zmanjšati morebitne prihodnje težave z modrostniki. Pri osmih letih starosti so napovedi o usodi modrostnikov (ne glede na to, ali nameščamo aparat ali ne) še precej nezanesljive. Lažje to napovedujemo kasneje. Dejstvo je, da so težave z izraščanjem modrostnikov zelo pogoste, med drugim tudi pri ljudeh, ki nikoli niso imeli opravka z ortodontskim zdravljenjem. Zato se pri pacientih, starih osem let, in s stanjem, ki ste ga opisali v prvem pismu, ortodonti zelo pogosto in brez strahov odločamo za zdravljenje s headgearjem, saj ima v tem obdobju to zdravljenje predvsem interceptiven učinek, ko z ustvarjanjem primernih pogojev (prostorskih in medčeljustnih) omogočimo normalno izraščanje zob in delujemo na nek način tudi preventivno.
Omenjate tudi zaustavljanje rasti zgornje čeljustnice. Headgear ima lahko samo dentalno delovanje (deluje samo v smislu premikanja zob) ali pa tudi ortopedsko delovanje (zaviranje rasti čeljustnice v ventralni smeri). Ortodont na podlagi analize pacientovega stanja oceni, kaj je v določenem primeru potrebno, in z ustrezno izbiro sile določi delovanje aparata. Z ortopedskim delovanjem ne izgubljamo prostora za uvrščanje zob, kot ste izrazili vašo bojazen, ampak le skušamo kontrolirati rast čeljustnice in s tem optimizirati njen položaj glede na celoten skelet skelet glave.
Skrbi vas tudi, kako dolgo bo trajalo zdravljenje. Kadar se zdravljenje začne tako zgodaj, se je potrebno zavedati, da bo res trajalo dolgo, saj bo lahko uspešno končano šele po izrasti vseh stalnih zob. Tako obravnavo imenujemo dvofazno zdravljenje. V prvi fazi vzpostavljamo v dani situaciji optimalne pogoje, ki so potrebni za nadaljnji razvoj zob in čeljusti, kar sem opisala že v zgornjem odstavku, v drugi fazi po izrasti vseh stalnih zob pa običajno s fiksnim ortodontskim aparatom dokončno uredimo stanje. V praksi v primeru zdravljenja s headgearjem to pomeni, da je v prvi fazi potrebno aktivno (14 ur /dan) nositi aparat toliko časa, da dosežemo ustrezen položaj prvih kočnikov, v povprečju je to 6 mesecev (odvisno od velikosti premika, ki je potreben), nato sledi faza vzdrževanja, ko pacient nosi aparat samo ponoči z namenom, da vzdržuje pridobljeni položaj. V tem času poteka menjava zob. Po izrasti vseh stalnih zob sledi druga aktivna faza zdravljenja s fiksnim ortodontskim aparatom. Ni nujno, da je potrebno ves čas vzdrževalne faze nositi aparat ponoči, vendar je glede tega potrebno upoštevati navodila ortodonta. Prav tako ni vedno potrebno nadaljevati zdravljenja s fiksnim ortodontskim aparatom, saj nam včasih že s prvo fazo zdravljenja uspe s prej omenjenim preventivnim delovanjem razvoj zob in čeljustnic usmeriti v pravo smer in se zobje v optimalnih pogojih, ki jih vzpostavimo, sami po sebi razvrstijo v lep zobni lok. V določenih primerih je torej z malo sreče in pravočasnim načrtovanim zdravljenjem zdravljenje s headgearjem dovolj. Ali je mogoče kaj takega pričakovati tudi v primeru vaše hčerke, vam seveda takole na daljavo ne morem napovedati. Vsekakor pa lahko največ storite v tej smeri, če se določite za načrt zdravljenja, ki vam ga je predlagal ortodont.
V upanju, da sem malo odgnala vaše dvome in strahove, vas lepo pozdravljam ter vam in vaši hčerki želim uspešen rezultat ortodontskega zdravljenja. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Živijo,
Stara sem 13 let. Ko sem bila pri ortodontniji mi je rekla da bom dobila fiksni aparat in headgear, oboje hkrati. Nosila naj bi ga po 12 ur na dan, DVE leti in pol. Res ga nočem imet ko bom v srednji šoli in sem malo pogledla če se da to “pohitrit”. Nikjer ne piše da je kaki ortodont rekel samo 12 ur, vsi so pisali 16 ali pa vsaj 14 pa nikoli 2 leti pa pol. Izpolnila je neki list o resnosti in sem baje “zelo težki” primer, ko sem bila na pregledu je rekla da še nikoli ni vidla takih štirik, kolko sem gledla slike po spletu moji sploh niso tak grozni, samo malo so naprej pa štrleči, ampak baje so “trikotni” (???). Kakor koli, mislite da je 12 ur sploh učinkovito, če pa vsi pišejo 14? Če bi se odločila bit ful “pridna” pa ga nosit 14 ali pa 13 ur bi to sploh pomagalo glede časa + za kolko časa (čisto okvirno)? Obstaja še kaka druga možnost kot headgear, (če bom imela še fiksni aparat poleg) ki je dostopna in jo financira ZZZS?

Spoštovana Teja,
veliko o headgearju in možnih alternativah si lahko prebereš v zgornjih odgovorih. Glede količine nošenja headgearja pa se ortodont odloči na podlagi tega, kaj pravzaprav želi z aparatom doseči. Če načrtuje aparat samo za sidrenje, potem zadošča manjša količina nošenja aparata. Če pa želi doseči premik kočnikov navzad, je potrebna večja količina nošenja. Svetujem ti, da se o vseh dvomih in pomislekih posvetuješ s svojo ortodontinjo, saj je zaupanje bistvenega pomena za uspešen rezultat zdravljenja. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni, star sem 13 let in nosim headgear od 2 januarja in me zanima, ker grem na morje za 2 dni z prijatelji, da ga tedva dneva nebi nosil ne popoldne in ne ponoči in bi teh 48 ur nadoknadil. Lp

Pozdravljen,

opravičujem se za pozen odgovor. Upam, da bo vseeno pravočasen ali pa da bo morda koristen ob kakšni drugi priložnosti. Glede na zelo jasno postavljeno vprašanje predvidevam, da dobro razumeš (upam, da je tikanje starosti primerna oblika komunikacije, v nasprotnem primeru pa se zanjo opravičujem) delovanje aparata in z njim ortodontsko premikanje zob. Čeprav je 48 ur kratka doba, lahko teoretično pričakujemo, da se bo v primeru nenošenja aparata zgodil manjši recidiv, vendar tako majhen, da je v primerjavi z brezskrbnim počitnikovanjem zanemarljiv. Pri tovrstnem aparatu v primeru recidiva tudi vstavljivost aparata ni problematična (kar je lahko problem pri nekaterih drugih snemljivih ortodontskih aparatih), tako da če gre res samo za dva dni, lahko brez skrbi pozabiš na aparat in se imaš na počitniškem vikendu neskončno lepo. V primeru daljše prekinitve nošenja aparata ali pa če bi se tovrstne prekinitve dogajale pogosteje, pa bi to neugodno vplivalo na rezultat zdravljenja in tudi za zobe in obzobna tkiva bi bilo takšno ravnanje zelo škodljivo. Kadar pride do izrednih okoliščin (počitnice….), ko je aparat res “v napoto”, ortodonti raje svetujemo neke vrste kompromis, to je prilagoditev v količini nošenja aparata in sicer na način, da je aparat nošen vsaj ponoči (oz. 8 ur dnevno), s čimer zagotovimo vzdrževanje že pridobljenega položaja zob in preprečimo izgubo tistega, kar smo s predhodnim trudom že dosegli. Bilo bi namreč škoda, da bi v nekaj brezskrbnih dneh izgubili trud večih mesecev pridnega nošenja aparata. Prijeten preostanek počitnic želim!

Stanka Herman

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/
Objava čaka odobritev

New Report

Close