Najdi forum

Pozdravljeni!
Po 3 letnem zdravljenju z fiksnim aparatom, se mi je med zgornjima sprednjima enkama zarasla dlesen. Ta dlesen je zelo mehka in občutljiva. Zanima me na kakšen način bi se te dlesni med prednjima zoboma lahko rešila? Pregled pri ortodontu imam šele čez pol leta in me zanima še vaše mnenje.

Hvala in lep pozdrav

Pozdravljeni!

Glede na opisano gre lahko za epulis. To je razrast tkiva dlesni, večinoma povzročena zaradi draženja; mehanskega ali vnetnega (zobne obloge).
[attachment=0]epulis.jpg[/attachment]

Ni potrebno čakati na ortodonta, predlagam, da obiščete kar svojega zobozdravnika, ki vam bo pomagal. Največkrat se po odstranitvi dražljaja, npr. zobnega kamna, dlesen v nekaj dneh povrne v normalno stanje.

Lep pozdrav,

Miha Bobič

Pozdravljeni,
malo sem poguglala in ugotovila da gre najverjetneje za PREKOMERNO RAZRASLA DLESEN – HIPERPLAZIJA.
Ampak, ce je razlog za to fiksni aparat, ali bi se zdaj dlesen ko nimam vec aparata morala vrniti v normalno stanje? Kaksno he zdravljenje?
Res se pocutim neprijetno zaradi groznega nasmeha. Vem pa da je za to kriva pre slaba higiena med zdravljenjem s fiksnim aparatom.

nova
Uredništvo priporoča

Pozdravljeni,
pri ortodontskem zdravljenju s fiksnim aparatom se pogosto srečujemo z bolj ali manj izrazitim nabrekanjem dlesni ali t.i. hiperplazijo, kot ste sami to pravilno poimenovali. Največkrat je to res posledica otežkočenega in posledično slabšega čiščenja zob, kot ugotavljate tudi sami, deloma pa k temu lahko prispeva tudi neposredna bližina aparata, ki lahko mehansko draži dlesen. Včasih pa zadebelitve dlesni kljub ustreznemu čiščenju zob ne moremo povsem preprečiti. Če so na primer med zobmi prisotne obsežne vrzeli, ki jih tekom ortodontskega zdravljenja z aparatom zapremo, pride do t.i. invaginacije dlesni. To je pojav, ki bi ga po domače lahko opisali kot višek dlesni, ki ostane po zapiranju vrzeli. Če je temu pridruženo še slabše čiščenje zob, je pojav zadebelitve dlesni še bolj izrazit.
Glede na to, da je pri vas že zaključeno aktivno ortodontsko zdravljenje in je aparat že odstranjen, kakor lahko razberem iz vašega pisanja, je mogoče pričakovati, da se bo ob doslednem in pravilnem čiščenju zob (potrebno je očistiti tudi predel zob pod dlesnijo) stanje dlesni v nekaj tednih izboljšalo. Če je hiperplazija zelo izrazita, pa samodejno popolne regeneracije ni mogoče pričakovati. V tem primeru je priporočljivo oblikovanje dlesni ali t.i. gingivoplastika. To je poseg, s katerim se z mehkotkivnim laserjem odstrani zadebelitve in estetsko oblikuje dlesen. Poseg ni boleč in se izvaja ambulantno.
Svetujem vam, da se obrnete na svojega ortodonta, ki bo znal oceniti, ali je v vašem primeru mogoče pričakovati samodejno regeneracijo dlesni ali ne. Tako boste dobili tudi odgovor, ali je smiselno počakati, da se stanje sanira po naravni poti, ali pa je bolje, da se odločite za zgoraj omenjeno gingivoplastiko.
V želji, da uspešno rešite problem in da končno pridete do lepega nasmeha, vas lepo pozdravljam. V primeru dodatnih vprašanj sem vam na razpolago. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close