Najdi forum

Spoštovani,
v zadnjem mesecu opažam in čutim premikanje sprednjih zgornjih zob na svoji desni strani. Ne boli, se pa občuti kot ščemenje v dlesni. Od včeraj na danes je sprememba še posebej občutna ob ugrizu, zdi se mi da tudi govorim drugače. Moja zobozdravnica me je napotila na slikanje, a je sedaj en mesec ni, mene pa skrbi, da se bodo zobje še naprej premikali, me še bolj motili pri jedi in govoru ali celo kar izpadli… Naročila sem bom tudi na pregled pri ortodontu… Sicer imam zobe zelo zdrave, vsakega pol leta hodim na preglede, spomladi sem bila tudi pri ustni higieničarki, ki mi je očistila zobne žepke in prav tako ugotovila, da so zobje zdravi, paradontozo je izključila, o njej ni nikoli nič rekla niti moja zobozdravnica… Razmišljala sem, če sem na te premike kakorkoli vplivala sama, saj sem se zadnje mesece zalotila, da z jezikom nenehno drezam v zobe, ko se znajdem v stresnih situacijah… Ne razumem, kaj se dogaja, me pa te spremembe grozno plašijo. Prosim za mnenje ali nasvet.
Hvala in lepe dni! P.

Spoštovani,
žal vam po tej poti ne bom mogla dati jasnega odgovora, kaj se pravzaprav dogaja z vašimi zobmi. Kaj več vam bo zagotovo lahko povedala vaša zobozdravnica, ko bo videla sliko in to informacijo združila tudi s kliničnim pregledom vašega zobovja. Sama vam lahko odgovarjam zgolj posredno in na splošno. Predvidevam, da premiki zob vendarle niso tako obsežni, verjamem pa, da so za vas opazni in moteči. Lahko bi se zgodili kot posledica kakšnega obolenja obzobnih tkiv, vsekakor pa tudi ni zanemarljiva funkcija jezika, ki jo omenjate. Jezik je namreč zelo močna mišica, ki s stalnim ali pogostim pritiskanjem lahko pripelje tudi do takšnih sprememb. Lahko pa so premiki zob tudi posledica pozne rasti čeljustnic, ki je normalen pojav in ima lahko za posledico tudi premike zob. Vendar se taki premiki ne zgodijo v enem mesecu, ampak je to dolgotrajnejši proces, ki pa ste ga lahko šele v tej fazi dobro zaznali. Vsekakor je smiselno opraviti dokončno diagnostiko pri vaši zobozdravnici in potem, če bo tako ocenila, tudi pregled pri ortodontu. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Spoštovani, najlepša hvala za odgovor. Lepe dni! P.

New Report

Close