Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija snemljiv zobni aparat zgubila?!

snemljiv zobni aparat zgubila?!

Pozdravljeni!
Stara sem 17 let in lani sem prvič dobila snemljiv zobni aparat. Prva dva meseca sem ga nosila, nato pa sem enostavno začela pozabljati in aparata ne nosim več redno. Pred enim mesecem, ko sem zjutraj vstala nisem našla aparata. Večkrat se mi je zgodilo, da sem aparat našla na blazini ali za posteljo, ker ga ponoči najbrž odstranim. Poiskala sem povsod ampak ga nisem našla….Jutri imam pregled pri ortodontu in res se bojim da me bo nahrulil, češ da aparata pač ne morem zgubit. Zanima me, a mi bo znova vzel odtis za nov aparat ali ga bom morala plačat ali kaj?

Pozdravljena,
za uspeh ortodontskega zdravljenja je potrebno dobro sodelovanje pacienta in dosledno izpolnjevanje navodil ortodonta. Pri zdravljenju s snemljivim ortodontskim aparatom to med drugim pomeni tudi redno nošenje tega aparata. Kampanjsko nošenje aparata ne samo da ni ustrezno, ampak je lahko tudi škodljivo. Tak aparat kmalu postane tudi neustrezen, saj se ne prilega več dobro zobem. Kadar aparat zaradi neustreznega nošenja in uporabe postane neustrezen, se poškoduje ali celo izgubi, je možno nadaljevati ortodontsko zdravljenje z novo izdelanim aparatom, ki pa ga mora plačati pacient sam, saj ZZZS ne krije stroškov izdelave novega aparata. V nasprotnem primeru se ortodontsko zdravljenje prekine. Vsa ta pravila so tudi jasno napisana na obrazcu Pravice in obveznosti pacienta, ki so ga tvoji straši podpisali ob začetku tvojega ortodontskega zdravljenja in en izvod tega obrazca tudi prejeli v roke. Pravila ZZZS so tu zelo jasna in enoznačna in ortodonti jih moramo izpolnjevati. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni.

Kje najdem ali morda znate povedati tukaj, kaksne so cene smenljivega zobnega aparata, za zgornjo celjust. Moj 7 letni sin ga zlomil. Ali je morda to opravičljiv razlog?

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
v večini primerov je mogoče zlomljen aparat popraviti in ni potrebno izdelovati novega. Če do poškodbe aparata pride zaradi neustreznega ravnanja z njim, mora stroške popravila kriti pacient sam po ceni samoplačniških storitev ambulante, ki popravilo izvede (stroški so odvisni od zahtevnosti popravila). Če do poškodbe pride zaradi utrujenosti materiala (to je značilno predvsem za prelom žičnih elementov), pa popravilo aparata krije zavarovalnica. Ne glede na to pa je pomembno, da se popravilo izvede čim prej, da se ne izgublja že doseženih rezultatov zdravljenja. Srečno.

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/
Objava čaka odobritev

New Report

Close