Najdi forum

Nadstevilcna mlecna dvojka

Spostovani,

sin (julija bo dopolnil 8 let) ima nadstevilcno mlecno dvojko (zgoraj), njegova celjust je precej ozka. Mlecni enojki zgoraj sta izpadli, ena stalna enojka izrasca, druga pa (nad nastevilcno dvojko) naj bi bila ‘rotirana’ – sodec po ortopanu, zaradi cesar se zanjo pricakuje upocasnjeno izrascanje. Glede na to, da smo glede ukrepanja dobili razlicna mnenja ortodontov, in sicer: 1. da se nadstevilcno dvojko – takoj ob izgubi neposredno stojece mlecne enojke -odstrani oziroma 2. mnenje, da se nadstevilni zob ‘pusti pri miru’, me zanima, katera odlocitev je po vasem mnenju prava? Naj povem, da je nadstevilcni zob se popolnoma cvrst in da nic ne kaze na to, da bi se kaj kmalu zacel majati (zdi se, kot da bi stalna enojka skusala izrascati visoko na spodnjim robom dlesni?!). Zanima me, ali je puljenje nadstevilcnega zoba potrebno, da se enojki cimprej zagotovi ustrezni prostor ali pa bi, na drugi strani, morebitno puljenje nadstevilcnega zoba lahko pustilo kakrsnekoli negativne posledice na stalnih zobeh? Hkrati me zanima se nekaj … sin ima dva odprta zobka (spodnja in zgornja stirica na isti strani). Kaj storiti s taksnimi zobmi – so ti res pomembni za ohranjanje prostora stalnim zobem ali jih je morebiti bolje odstraniti, glede na to, da so leglo bakterij? Kot vidite ima znaten problem s kariesom in bojim se, da bo ta kaj kmalu zasel na ze izrasle stalne sestice.
Iskrena hvala za vas odgovor in nasvet, saj sinu z odlocitvijo ne bi rada povzrocila nepopravljive skode. V upanju na cim hitrejsi odgovor vas lepo pozdravljam.

Spoštovani,
najprej se opravičujem za zamudo pri odgovoru, saj je vaše vprašanje ostalo skrito v nekem kotu… Torej, kot ste že sami ugotovili, na vaše vprašanje ni enoznačnega odgovora. Načeloma se nadštevilčne zobe v končni fazi vedno odstrani. Koliko je potrebno s tem hiteti, pa je odvisno od večih dejavnikov. Kadar ocenimo, da bo prisotnost nadštevilčnega zoba ovirala izraščanje ostalih stalnih zob ali kakorkoli drugače ovirala njihov razvoj, se odločimo za čim prejšnjo odstranitev. Kadar pa temu ni tako, skušamo poseg odložiti in ga s tem morda tudi poenostaviti (če počakamo, da nadštevični zob izraste v ustno votlino, ga je lažje odstraniti, kot če je ta še vedno skrit v čeljustni kosti). Kadar govorimo o nadštevilčnih sekalcih, je dobro, da odstranimo tistega, ki je slabše kakovosti in ohranimo tistega, ki je po obliki, velikosti itd. ustreznejši. Ta odločitev je lažja, kadar sta oba zoba že izrasla. Težko je torej eksplicitno dati jasen odgovor, ampak so tovrstne odločitve sprejete individualno pri vsakem posameznem primeru posebej. Kako je v primeru vašega otroka, vam torej brez pregleda ne znam odgovoriti. Če ste še vedno v dilemi, ponovno povprašajte otrokovega ortodonta in mu predstavite tudi svoje dvome in pomisleke. Prepričana sem, da vam bo pojasnil dejavnike, zaradi katerih je podal svojo odločitev takšno, kot je. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close