Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Pogostost pregledov pri fiksnem aparatu

Pogostost pregledov pri fiksnem aparatu

Pozdravljeni,
14-letni sin je po večletnem rednem obiskovanju ortodonta le prišel na vrsto za fiksni ortodonstki aparat in ga prejšnji teden tudi dobil (na stroške ZZZS). Na moje veliko presenečenje je na prvi kontrolni pregled naročen šele čez 3,5 mesece. Ker smo ravno v tem obdobju na dopustu je naslednji možni termin konec avgusta oziroma 5 mesece po namestitvi aparata. Premik termina 2-3 tedne prej pa zaradi drugih naročenih pacientov ni možen. Zdravnica me prepričuje, da s tem ni nič narobe, da ne bo nič zamujenega in da v tem času aparat (oz. lok) opravlja svojo funkcijo. To razlago težko sprejmem glede na to kar sem do zdaj prebrala in slišala o potrebnih rednih pregledih na 4-6 tednov. Zobje so sinu močno nepravilno razporejeni in me seveda skrbi, da se ne bi razvoj začel obračati v nepravo smer.

Ali so moje skrbi upravičene in ali sploh lahko kaj storimo?

Hvala za odgovor,
Vida

Spoštovana ga. Vida,
prvi lok po namestitvi ortodontskega aparata je smiselno, da ostane v ustih dlje časa, še zlasti, kadar so položajne nepravilnosti zob izrazitejše, kot pravite, da je to pri vašem sinu. Kot začetni lok se v takih primerih običajno uporablja lok iz posebnega materiala, ki sprošča zelo blage sile in ima dolgotrajno delovanje. Ali je res potrebno, da je v ustih toliko časa, bo znal najbolje preceniti vaš ortodont. V času počitnic se večkrat zgodi, da se zaradi počitniške odsotnosti pacientov in konec koncev tudi ortodonta termin kontrole malo odmakne. Vendar ste lahko povsem brez skrbi, saj to zobem in poteku zdravljenja prav nič ne škoduje. Ortodontsko zdravljenje potrebuje svoj čas, zato je tu potrpežljivost na prvem mestu. Kakršnokoli pospeševanje premikov zob lahko pomeni škodljive učinke. V ortodontiji je vedno bolje iti malo bolj počasi, kot malo prehitro. Verjemite mi, da vsak ortodont želi zdravljenje pri vsakem pacientu čim prej pripeljati do konca. Je pa res, da je število pacientov, ki jih je dolžan ortodont v okviru pogodbe z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije na letnem nivoju obravnavati, zelo veliko in te okoliščine na žalost nemalokrat prisilijo ortodonta, da so intervali med enim in drugim kontrolnim pregledom daljši, kot bi bilo to iz ortodontskega stališča v resnici potrebno. Vendar kot že rečeno, to ob ustrezni ustni higieni in upoštevanju vseh ostalih navodil ortodonta ni škodljivo. Uživajte torej na dopustu in bodite brez skrbi, sina pa spodbujajte k ustrezni skrbi za aparat. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Spoštovana dr Herman,
Najlepša hvala za izčrpen in prijazen odgovor, ki me je prepričal. Moje skrbi bolj izhajajo iz omajanega zaupanja v zdravstveni sistem, kot v sinovo zdravnico, s katero smo tudi do sedaj lepo sodelovali.
Vse dobro,
Vida

New Report

Close