Najdi forum

Nadaljevanje zdravljenja

Pozdravljeni,

stara sem 26 let in sem v zadnjem letu opazila, da se moj desni sprednji zob počasi premika za levega. Delovalo mi je, kot da gre za manjše premike, zato nisem ukrepala, v zadnjih dveh tednih pa me zobje konstantno bolijo, zob pa se ne opira več na širino levega in je zdrsnil za njega. Ker gre za tako nagel premik in spremljajočo bolečino, me zanima, kaj bi bil lahko vzrok.
Na desnem zobu je že nekaj časa opaziti območje 3-4mm blizu dlesni, kjer je stanjšana sklenina, zob je tam temnejši in skeli. Zobozdravnica mi je zob že premazala in omenila, da bo mogoče potrebno problem rešiti s plombo. Malo stanjašano sklenino imam tudi na drugem in tretjem zobu na desni, na levi strani so vsi zobje ok.
Na levi stran imam modrostni zob, na desni ga ni.
Pri ortodontu sem bila prvič pri 6 letih in sem do 11 leta nosila snemljivi aparat. Čez nekaj let mi je ortodont izdelal še aparat iz prozorne folije, ki naj bi služil za vzdrževanje popravljenega stanja, vendar je uporaba tega kmalu postala neprijetna zaradi pojava modrostnega zoba na eni strani, zobje pa so se mi v nadaljnih letih še stanjšali in skrajšali in je postal neuporaben. Za novega se nisem odločila.
Ali je ortodontska pomoč plačljiva, kadar gre za premike, ki so vzrok bolezni zob ali dlesni? Za ravnanje s pomočjo zvezdic se ne želim odločiti, pa tudi po posvetu z zobozdravnico to ne bi bilo primerno zaradi sklenine.
Kako je z nadaljevanjem zdravljenja po toliko letih? Ali lahko ortodonta izberem na novo? Je potrebno, da najdem podatke o preteklem zdravljenju? Je pomoč brezplačna samo do 18. leta ali tudi kasneje, če so premiki rezultat neustreznega zdravljenja v preteklosti?

Hvala in LP

Spoštovani,
ortodontsko zdravljenje na stroške ZZZS je upravičeno, če je prvi pregled pri ortodontu opravljen pred dopolnjenim 16. letom starosti in je pri pregledu odkrita srednja, težka ali zelo težka ortodontska nepravilnost. Po 18. letu so stroški zdravljenja kriti z naslova ZZZS, kadar gre za nadaljevanje obravnave brez prekinitev. V vašem primeru glede na napisano ocenjujem, da je bilo aktivno zdravljenje končano, vzdrževalno fazo zdravljenja pa ste samovoljno prekinili, zato v vašem primeru ne moremo govoriti o nadaljevanju ortodontske obravnave.
Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close