Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Ekstrakcija dveh zob in nosečnost

Ekstrakcija dveh zob in nosečnost

Najprej lep pozdrav!
Da opišem situacijo – ca. 3 mesece imam že fiksni zobni aparat (pri 32 letih). Stanje se super izboljšuje, tako da sem navdušena nad to odločitvijo. Celotna terapija je splanirana do potankosti in zaenkrat kaže vse dobro. Za aparat sem se odločila dejansko zato, ker imam obe spodnji 6ici za odstranit (oba sta mrtva zoba, desna mi sploh predstavkja težavo, saj je sum, da je počena korenina in mi dlesen tam oteka, teče mi ven gnoj itd.) in bomo z zadnjimi zobmi (7ice in 8ice zapolnili luknjo on izgubi 6k (vsi pogoji za to terapijo so izpolnjeni) – poleg tega imam pa nasploh zelo krive tudi ostale zobe – s tem bi ubistvu na en mah več težav rešili. Tudi leva osmica pa prav tako ni ok in jo je isto treba odstranit. Zaradi poteka terapije sem s to ekstrakcijo počakala, do pravega trenutka (ortodonot je želel, da sprednji zobje, prav tako zelo krivi, pridejo v določeno lego), potem damo 6ici ven in potem nadaljujemo terapijo naprej.
Sedaj sem izvedela, da sem noseča. Jaz želim vseeno nadaljevati kot splanirano – torej čez ca. 3 mesece bi šla na puljenje 6k in potem naprej. Kot rečeno, tu gre za mrtva zoba – desna 6ica pomoje tako ne bo problem, ker se mi že zdaj maje (ni sploh fiksno, trdno več pritjena – imam pa krono čez) in mislim, da tu ne bo kakega hudega postopka. Leva pa prav tako ne bi smela biti.
Glede nosečnosti bi bila takrat v pravem obdobju, saj je za tovrstne “podvige” primerno samo 2. tromesečje. Tudi lokalna anestezija takrat ni problematična in ne vpliva na otroka.
Kako je s krvavitvami pri “mrtvih zobeh”? To je edino, kar se lahko zakomplicira bojda.

Kakšen je vaš komentar na vse to. Hvala že vnaprej!

Spoštovana Anabelle,
vaša bojazen je odveč. Če so zobje v takšnem stanju, kot ga opisujete, je vsekakor bolje (tudi zaradi nosečnosti), da jih odstranite. Predvidevam, da tudi rentgenske posnetke zob že imate. Rentgensko slikanje v nosečnosti je namreč kontraindicirano. Vsekakor pa svojega ortodonta in zobozdravnika oziroma kirurga, ki bo zobe odstranjeval, predhodno seznanite s svojim stanjem. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Hvala vam. Ja, rentgenske slike seveda imam.
Moj zobozdravnik je malo zadržan nad mojim načrtom – komplikacije so v nosečnosti (tudi nasploh) vedno možne in rekel mi je, da koncu vedno pretehta škodljivosti – na eni strani akutno vnetje okoli zoba ter na drugi strani bakteriemijo, ki bi jo povzročili z ekstrakcijo. Malo me skrbi, tvegala res ne bi rada, ampak mislim, da mora vsaj tale desna 6ica čim prej ven, saj se je stanje v nosečnosti res poslabšalo. Bi tu lahko bile kake komplikacije? Bi se seveda dobro pripravila, poskrbela, da bi bila primerno število dni doma in počivala itd. Nočem pa res ničesar tvegati glede nosečnosti – v nobenem primeru. Leva 6ica bi teoretično lahko počakala do poroda, saj mi trenutno težav sedaj ne prestavlja, vsaj vidnih ne (na rentgenu je vidna samo lisa oz. vsem strokovnjakom, razen meni seveda, je bilo takoj jasno, da bo tudi ta zob moral ven.
Mi lahko še kako svetujete? Brala sem tudi o temu, kako lahko bakterije oz. težave z zobmi vplivajo na plod oz. otroka – da so možni prezgodnji porodi itd. Iskreno priznam, da me skrbi.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
na koncu se bosta za poseg odločila vi in vaš zobozdravnik, ki pozna vse okoliščine. Vsekakor pa je za plod potencialno bolj škodljivo prisotno vnetje, ki ga predstavlja prizadet zob, kot pa sama ekstrakcija tega zoba. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close