Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Vleka zobne korenine zaradi zloma zobne krone enice

Vleka zobne korenine zaradi zloma zobne krone enice

Spoštovani,
pred 15 leti se mi je zlomila zobna krona na zgornji enici. (15 let pred tem je zob dobil udarec, z leti je potemnel, vendar ni bil zdravljen.) Torej, ob zlomu zobne krone mi je zobozdravnik povedal, da je na delu proti dvojki krona odlomljena cca. 1-2 mm nad dlesnijo, Nek zobozdravnik mi je takrat povedal, da se v tem primeru – ali dvigne dlesen ali pa da se lahko z ortodontskim aparatom nekoliko povleče ven korenino zoba, da pride na raven dlesni. Takrat se za nobeno od opcij nisem odločila. Zobozdravnik mi je nato naredil krono, ki je zdržala do sedaj in dobro tesnila, čeprav sem občasno čutila nek pritisk/tiščanje v odnosu na dlesen.
Zanima torej me, ali se lahko v tem primeru z ortodontskim aparatom povleče enico nekoliko ven, saj je korenina sedaj prevrtana zaradi zatička in, ali se vleče lahko za krono oz. ali imam takrat lahko kak drug provizorij.
Za odgovore se vam lepo zahvaljujem.

Spoštovana Helena,
iz napisanega ocenjujem, da bi bilo v vašem primeru načeloma možno in smiselno izvesti ortodontsko ekstruzijo zobne korenine, kot to strokovno imenujemo. Seveda je možno to izvesti z nameščeno krono zoba, ki jo tekom premikanja zoba ustrezno krajšamo oz. preoblikujemo, da omenjen zob ne moti ugriza. Za natančen odgovor na vsa vaša vprašanja bi bil potreben klinični pregled in tudi pregled rentgenskega posnetka zob. Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Spoštovani,
najlepše se vam zahvaljujem za odgovor. Sem se že naročila na pregled.
Lepo vas pozdravljam, Helena

New Report

Close