Najdi forum

odstranitev fiksnega aparata

Spoštovani,
najprej bi želela pohvaliti vaše ažurne in strokovne nasvete ter odgovore, ki jih namenite vsem nam, ki smo v fazi ortodontskega zdravljenja.
Tudi meni bo v prihodnjih tednih, po skoraj treh letih, ortodontka odstranila stalni zobni aparat. Imam pa pomislek oziroma vprašanje glede samega stanja zob na zgornji čeljusti. Zobje so ravni, s postavitvijo sem zadovoljna in tudi po mnenju ortodontke praktično tukaj ne more ničesar več narediti. Mene pa nekoliko moti dejstvo, da se mi zaradi te pravilne postavitve zob, dva zoba tako dotikata, da je med zobmi in dlesnijo majhna luknjica oziroma odprtinica, ki je še posebno izrazita po nitkanju medzobnih prostorov. Verjamem, da je k temu prispevala oblika zob, saj je zob ob tem razmaku, nekoliko ostre oblike, kar pomeni, da se sosednji zob k temu težko popolnoma prilega, kljub temu me zanima ali v praksi vsi ortodonti pustite luknjico med dlesnijo in dvema zoboma ali v tem primeru raje oster zob rahlo obrnete proti notranjosti in s tem prilagodite videz, kot tudi zapolnitev samega medzobnega prostora?
Upam, da sem razumljivo opisala nastalo dilemo, obenem se vam pa zahvaljujem za odgovor.
Lep pozdrav.

Spoštovani,
brez pregleda vam težko dam konkreten odgovor, ali je v vašem primeru možno še kaj narediti. Lahko pa vam odgovorim bolj na splošno. Kadar nepravilno postavljene zobe z ortodontskim aparatom postavimo v lepo zobno vrsto, se pogosto pojavijo med zobmi ob dlesni prazni trikotni prostori, ki jih tudi sami omenjate. Vzrok za to je lahko trikotna oblika zob, ki ima za posledico kontakt med zobmi v spodnjem delu krone, medzobni prostor v zgornjem delu krone pa je preobsežen, da bi ga lahko izpolnila dlesen, t.i. interdentalna papila. Oblika zob je seveda dedno pogojena, izrazito trikotna oblika pa je med drugim tudi posledica nepravilne postavitve zob in posledično njihove neustrezne obrabe (zobje so bolj ali manj neenakomerno obrabljeni v področju griznih robov, medtem ko se od strani t.i. aproksimalne ploskve ne obrabljajo). V takih primerih se ortodonti poslužujemo medtode, da umetno ustvarimo t.i. aproksimalno obrabo zob in zobe ob straneh na njihovem najširšem delu malo zožimo in jih tako preoblikujemo ter s tem zmanjšamo medzobni prostor in tako omogočimo interdentalni papili, da ga izpolni. Upam, da sem bila pri razlagi vsaj malo razumljiva. Seveda se je potrebno zavedati, da smo, kadar gre za parodontalno pogojene podaljšane klinične krone zob, s pomočjo te metode precej neuspešni. Koliko je v vašem primeru možno odpraviti te prazne prostore, je kot že rečeno brez pregleda nemogoče povedati. Svetujem vam, da se o možnostih pogovorite z vašo ortodontinjo, predvsem pa jo seznanite z vašimi občutki glede tega. Cilj ortodontskega zdravljenja niso le lepo postavljeni zobje, ampak tudi zadovoljen pacient. Morda se v vašem primeru res ne da nič več izboljšati, a če ne boste prepričani v to, boste ves čas v dvomu in zadovoljstvo ne bo takšno, kot bi lahko bilo. Pogovorite se torej s svojo ortodontinjo. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozravljeni,
meni so danes po treh letih odstranili fiksni ortodontski aparat. Z rezultatom sem zelo zadovoljen. Danem mi je ortodont vstavil tudi retencijski aparat, na obe čeljusti (žička za zobmi). Zanima me, če moram biti pri hranjenju tudi previden (skorja kruha, jabolko itd.)
Hvala za odgovor in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
načeloma pri fiksnih retenerjih (žička nalepljena na zadnji strani zob) ni omejitev glede prehranjevanja. Teoretično je sicer možno, da bi kakšen izjemno trd grižljaj povzročil odtrganje retenerja, vendar se to praviloma ne dogaja. Pozorni morate biti le pri čiščenju, da dobro očistite tudi predel med zobmi pod žičko, kjer z običajno zobno ščetko in zobno nitko ne pridete zraven, in da to izvedete previdno, da slučajno pri tem žičke ne odtrgate. Najlažje to izvedete s t.i. interdentalno ščetko, ki ste jo uporabljali že med samim zdravljenjem, le da boste verjetno sedaj potrebovali tanjšo. Je pa kljub vsemu to čiščenje enostavnejše kot čiščenje med ortodontskim zdravljenjem in vam bo hitro prišlo v rutino, kot rečemo. Uživajte torej svoj lep nasmeh in z njim razveseljujte tudi druge. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close