Najdi forum

vestibularna ploščica

Pozdravljeni,

Hčerka je stara 11 let in je že pred leti dobila vestibularno ploščico zaradi suma križnega ugriza. Uporabljala jo je v skladu z navodili vse do intenzivnega izraščanja stalnih zob.

V fazi ortodontskega zdravljenja je slabo leto in glede na njeno stanje (ozek zgornji lok, tesno stanje zob, naprej pomeknjeni kočniki) je bil s strani ortodonta predlagan zunanji aparat. Na zadnji pregled pa je morala prinesti tudi vestibularno ploščico (ki smo jo po naključju imeli še doma) in je dobila navodilo, da jo uporablja kot aparat, in sicer:
1. teden začne z 1 uro/dan in vsak dan doda eno uro;
2. in 3. teden 5 ur/dan;
4. teden – 4. mesec ves dan, razen ponoči;
od 4. meseca naprej 24 ur/dan.

Ker kljub vprašanju ortodontu o tem, kako naj otrok nosi ploščico 12 oz. 24 ur na dan, odgovora nisem dobila, me zanima, če je tovrstna uporaba ploščice zares smotrna, kajti otrok z njo ne more jesti, piti, govoriti niti se ukvarjati s športom (ker ne more dihati skozi usta). Poleg tega sva v fazi uporabe te ploščice s hčerko izvajali vaje, nosila jo je med mirnimi aktivnostmi in pred spanjem, nikoli pa več ur na dan.

Hvala za odgovor in lep pozdrav.

Spoštovani,
žal se bojim, da imam za natančen odgovor premalo podatkov, zato bom skušala zadevo osvetliti bolj na splošno. Pravilna funkcija mišic ust in obraza je eden od osnovnih pogojev za pravilen razvoj zob in čeljusti. In obratno, nepravilna funkcija t.i. orofacialnih mišic praviloma vodi v razvoj ortodontskih nepravilnosti. Zato je prva naloga vsakega ortodontskega zdravljenja vzpostavitev ustrezne orofacialne funkcije. To poenostavljeno pomeni vzpostavitev pravilnega dihanja, to je dihanja skozi nos, vzpostavitev kompetentnega ustničnega stika, pravilnega požiranja ter pravilne lege in gibanja jezika. To lahko dosežemo z doslednim izvajanjem t.i. mišično funkcijskih vaj. Pri tem si lahko pomagamo tudi s pripomočki, kot je npr. vestibularna ploščica. Gre pravzaprav za (običajno) konfekcijsko izdelan miofunkcionalni aparat, ki pa je kljub svoji enostavnosti lahko ob dosledni uporabi zelo učinkovit. Res pa je, da je njegova velika pomanjkljivost ta, da ga res ni mogoče nositi cel dan, zlasti ne v šolo, saj ne omogoča govorjenja in siceršnjega normalnega funkcioniranja. Predvidevam, da je prišlo ob navodilih vašega ortodonta do nesporazuma. Navodila, ki ste jih dobili, običajno veljajo za nošenje individualno izdelanih miofunkcionalnih aparatov, ki so izdelani tako, da jih otrok lahko nosi tudi v šoli. Predlagam torej, da se ponovno posvetujete z vašim ortodontom, in prepričana sem, da boste rešili vaš problem. Srečno!
Stanka Herman

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Najlepša hvala za vaš odgovor.

Razumem pomen in učinke vestibularne ploščice in s hčerko sva te vaje že izvajali. Nikakor ne želim biti bolj pametna od strokovnjakov, ampak pri danih navodilih mi stvari niso povsem jasne. Tisto, kar me zanima, je konkretna uporaba ploščice, saj se meni osebno zdi nemogoče, da jo otrok nosi neprekinjeno ves dan. Pri navodilih ortodonta ni šlo za nesporazum, ker sem jih dobila v pisni obliki in podana tudi ustno. Na moja vprašanja o rabi ploščice pri pouku, športu in tudi sicer nisem dobila konkretnih odgovorov, zato me zanima, kako ploščico pravilno uporabljati, da bo dosegla svoj namen.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovani,
razumem vašo zadrego, zato vam predlagam, da se vendarle obrnete na svojega ortodonta in nanj naslovite svoje vprašanje. Svoje mnenje glede celodnevnega nošenja vestibularne ploščice sem vam predstavila. Srečno!
Stanka Herman

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Pozdravljeni,

ortodonta sem ponovno prosila za mnenje in izrazila tudi svoje dvome in pomisleke, a sem dobila odgovor, da se je treba držati navodil, kar v končni fazi pomeni, da naj bi po 4 mesecih hčerka ploščico nosila podnevi in ponoči, razen med umivanjem zob in jedjo. To se mi zdi nedopustno, ker mislim, da stvar ni le nehumana, ampak predvsem krati hčerkino osnovno pravico do normalnega sporazumevanja. Zanima me, kaj lahko naredim. Bojim se tudi, da bo hčerka ostala brez zdravljenja, ker se (zaradi zgoraj navedenih razlogov) dogovora o nošenju ploščice ne more držati.

Hvala in lep pozdrav.

Spoštovani,
opravičujem se za pozen odgovor. Ortodontsko zdravljenje vedno poteka na podlagi dogovora o zdravljenju, saj ortodontsko zdravljenje nikoli in v nobenem primeru ni nujno, ampak je lahko le bolj ali manj priporočljivo. Vedno ima pacient oziroma njegovi starši možnost zdravljenje odkloniti. Prav tako ima pacient pravico tudi do drugega mnenja pri drugem ortodontu kot tudi pravico do menjave ortodonta, vendar le po predhodnem dogovoru z novim ortodontom. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close