Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Stomatologija Ortodontija – čeljustna in zobna ortopedija Presledek med zgornjima enkama

Presledek med zgornjima enkama

Lp!

Moja hči (decembra bo stara 7 let) ima velik presledek med zgornjima enkama. Zobozdravnica nama je dala napotnico za ortodonta, me pa zanima, ali se to lahko to popravi, na kakšen način in če je sam poseg boleč. Še posebej me zanima, ali je potrebno nositi kakšen aparat, ker ima malo strahu pred pregledom pri ortodontu. Hodiva redno na preglede k zobozdravnici, nima pa še vseh stalnih zobkov.

Hvala,

Suzana Kramberger

Spoštovana mamica,
razmik med zgornjima enojkama je lahko povsem fiziološke narave in se ob izrasti vseh ostalih stalnih zob spontano povsem zapre ali vsaj zmanjša. Pri starosti sedmih let praviloma takega razmika ne obravnavamo, izjemoma le v primeru, kadar je le ta tako velik, da bi zaradi svoje postavitve enojke ovirale izrast ostalih zob. Največkrat pa počakamo do izrasti vseh stalnih zob in potem zapiramo razmik, če je to še potrebno. Kakšno je dejansko stanje pri vaši hčerki iz napisanega težko ocenim. V nobenem primeru pa stanje ni zaskrbljujoče. Če ste dobili napotnico za ortodonta, svetujem, da se naročite na pregled. Ortodont bo s pregledom zob in rentgenskih posnetkov ocenil, kdaj, če sploh, bo potrebna obravnava in na kakšen način. Pregleda pri ortodontu se ni potrebno bati, saj gre samo za pregled. Če so v nadaljevanju potrebni določeni postopki za diagnostične namene (npr. odtis zob) in kasneje za izdelavo morebitnih aparatov, se o tem ortodont predhodno pogovori z otrokom in starši. Vse poteka na podlagi medsebojnega dogovora. Posegi v ortodontski ambulanti niso boleči, zato je strah res odveč. Potolažite vašo hčerko. Če redno obiskujete zobozdravnika, pregled pri ortodontu res ne more biti problem. Le pogumno! Lep pozdrav!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

Lep pozdrav!
Stara bom 17 let in sem aparat (zvezdice) nosila 2 leti in pol, sedaj pa ga nimam že leto in pol in pred kratkim sem začela opažati, da se mi je med zgornjima enkama naredil razmik. Zanima me če se bo večal in če se da to kako pozdraviti, ker me to res zelo moti.
Hvala

nova
Uredništvo priporoča

Lep pozdrav!
Stara bom 17 let in sem aparat (zvezdice) nosila 2 leti in pol, sedaj pa ga nimam že leto in pol in pred kratkim sem začela opažati, da se mi je med zgornjima enkama naredil razmik. Zanima me če se bo večal in če se da to kako pozdraviti, ker me to res zelo moti.
Hvala

Pozdravljena,
svetujem ti, da se čim prej naročiš na pregled pri svojem ortodontu, da bosta ugoovila, zakaj se to dogaja. Ali je to t.i. recidiv ali pa je to morda posledica pozne rasti čeljusti? Ko bosta odkrila vzrok, bosta našla tudi način, kako zadevo popraviti oz. preprečiti, da bi se stanje še slabšalo. Srečno!

****************************************** Stanka Herman, dr. dent. med. spec. za čeljustno in zobno ortopedijo http://www.ortodont.info/

New Report

Close