Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Abdominalna kirurgija operacija žolčnih kamnov

operacija žolčnih kamnov

Spoštovani, čakam na operacijo žolčnih kamnov. Ker sem mlada mamica dveh otrok in samohranilka me zanima, po kolikem času približno bom sposobna voziti avto, skrbeti za družino?
Lep pozdrav.

Spoštovana!
Priporočena bolniška je vsaj 14 dni. Verjetne boste okrevali hitreje (po vsej verjetnosti boste operirana laparoskopsko), po mojem mnenju lahko po 5-7 dneh vozite avto, postopna vrnitev k normalnim aktivnostim pa se priporoča po odstranitvi šivov.

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Spoštovani!

Pripravljam se na odstranitev žolčnika zato malo brskam po netu. Pa sem zasledila tole:

Operativna odstranitev žolčnika

Po odstranitvi žolčnika (holecistektomija) se žolčne kisline stalno izlivajo v začetni del tankega črevesa, in zaradi potencialne karcinogenosti lahko povzročijo nastanek raka zlasti v desnem delu debelega črevesa.

http://www.pza.si/mediji/PZA-RD%C8D.pdf

A se to pogosto dogaja? Da se lahko zaradi tega razvije rak?

Hvala in lep pozdrav.

nova
Uredništvo priporoča

Spoštovana!
Žolčnik se ponavadi odstranjuje zaradi specifičnih težav, oziroma možnih komplikacij drobnih žolčnih kamnov. V primeru, da take indikacije ne obstajajo se z operacijo lahko počaka. Sicer so najmlajši operiranci v slo 8 let….Mislim pa, da vzročna zveza za raka debelega črevesja ni dokazana.

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Spoštovani,
žolčnik so mi laparaskopsko odstranili pred 16 dnevi. Počutim se odlično.
Zanima me, kdaj lahko začnem uživati surovo sadje in zelenjavo?
Kako je z delom na vrtu in njivi? Moram še počakati ali lahko pričnem z manjšimi aktivnostmi- pletje, sajenje…
V času nosečnosti sem imela tudi popkovno kilo, ki pa je izvenela po porodu.
Lepo pozdravljeni.

Spoštovana!
Če so šivi odstranjeni in rane zaceljene, lahko začnete z manjšimi aktivnostmi. Izogibajte se dvigovanju in večjim naporom 2-3 mesece. Hrano uvajajte postopno in v manjših količinah. Prvih nekaj mesecev se izogibajte hrani, ki vam je povzročala težave! Če po surovem sadju in zelenjavi niste imeli težav, lahko postopoma začnete uživati tudi tako hrano.

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdravljeni!
Pred dvemi tedni so mi laparaskopsko odstranili žolčnik in devet kamnov 0,5cm velikih. Zjutraj sem začela s skodelico mleka, a mi ni rano dobro, saj imam občutek napihnjenosti oz. kot da me sili na bruhanje. Mislite, da bi se morala mleku odpovedati? Še nekaj me zanima, morda pripada tudi po tem posegu okrevanje v zdravilišču in koliko bolčniške odsotnosti.
Zahvaljujem se za odgovor in lepo pozdravljeni.

Spoštovana!
Običajno je po operaciji 14 dni bolniške, zdravljenje v zdravilišču pa vam ne pripada. Tri mesece do pol leta se priporoča žolčna dieta, verjetno ste dobili navodila….

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Spoštovani!
Danes je moj četrti dan po laparoskopski operaciji žolčnika. Odpuščena sem bila prvi dan po operaciji. Počutim se dobro. Diete se držim in se je nameravam držati tudi v prihodnje. Težko pa sem pri miru dalj časa. Potrebujem gibanje. Danes že planiram prvi sprehod. Običajno vsako jutro pred službo pol ure lahkotno tečem (kljub ITM 29).Tudi dan pred operacijo sem. Bo pretiravanje, če bom začela zelo lahkotno in počasi zopet teči čez štirinajst dni? Seveda bom pri tem poslušala svoje telo in eventuelno prenehala. Kaj bi lahko bile morebitne posledice prezgodnjega tekanja?
Hvala za odgovor.

Spoštovana!
Morda bo malce prezgodaj za tek. Problem lahko nastane v predelu popka, kjer se žolčnik izvleče, tu lahko nastane kila..Bolj bi priporočil hojo, lahko tudi v hrib, pri hoji ni toliko tresočih gibov in poskakovanja.

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdravljeni! Mene pa čaka operacija žolčnih kamnov čez mesec dni. Pa me zanima, ali se v vseh bolnišnicah izvaja laparoskopska operacija,(seveda če ne pride do zapletov in potem naredijo klasičen poseg)? Se namreč zelo bojim operacije in narkoze…

Spoštovani!
V vseh bolnišnicah se izvaja laparoskopska operacija. Za programske operacije je procent konverzij v klasično sedaj minimalen (nekaj procentov).
Tako da srečno…

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdrav
Mogoče se bo moje vprašanje slišalo smešno…. operacijo žolčnih kamnov imam ravno v času menzesa.Sicer me na pregledu ni nihče vprašal o tem, sama se pa tudi nisem spomnila. Zanima me, če je kakšna ovira zaradi menzesa pri operaciji…
hvala

Spoštovana!
prve dni mensesa je nekoliko večja verjetnost krvavitve postoperativno, zato še enkrat preverite datume in se pogovorite z vašim operaterjen.

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdravljeni!

Pred 14 dnevi so mi laporoskopsko odstranili žolčnik,bil je požasto zvit in naj bi povzročal težave,vendar mene po operaciji še vedno vse boli-tam ko me je tudi prej.(na obeh straneh pod rebri ter pod lopatcami v hrbtu).Bila sem tudi na gastroskopiji(trebušna kila,kronični gastritis),uz črevesja-BP,ledvice povečane-ledvična funkcija BP.Kaj sedaj?

lp

SPOŠTOVANA!
Če se držite stroge žolčne diete in ste pozdravila kronični gastritis je možno tudi, da bolečine izvirajo iz hrbtenice…

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdravljeni!

Jaz sem bila operirana na žolč, novembra letos bo dve leti. Naj povem, da še vedno moram gledati kaj pojem, saj mi je potem zelo slabo. Tudi prebava je problem, včasih je normalno odvajanje včasih tekoče. Glede tega sem kar zaskrbljena, saj vedno preden dam kaj v usta, pomislim, kaj bo, ali mi bo zopet slabo ali bo pa vse dobro. Zdravila sem se tudi za baketerijo na želodcu, ki je bila uspešno pozdravljena, zdaj mineva od tega eno leto in pol. Ampak, zadnje dni opažam, da me v predelu dvanajsternika zopet dajejo tope bolečine in bolečino čutim tudi zadaj v hrbtenici. Ali bi bilo potrebno zopet na kontrolo želodca? Gastroskopija ali mogoče samo urea dihalni test?

Hvala za odgovor in lp!

SPOŠTOVANA!
Ponovne gastroskopije verjetno res ne potrebujete, glede na kratek interval, morda pa bi lahko opravila še krvne preiskave in UZ abdomna..

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Bolečine so se začele pred 2 mesecema in na uz so mi ugotovili žolčne kamne-pesek.Zaradi hudih bolečin so me urgentno operirali,laparoskopsko.Danes je 3 tedne od odstranitve žolčnika in kamnov(peska).Pred operacijo sem imel strogo žolčno dieto 1 mesec,ker sem imela hude bolečine čez cel dan in sedaj po operaciji so bolečine ostale enake,držim se še vedno stroge diete(prepečenec,kuhana zelenjava-bučke,melancani,krompir,korenček,rdeča pesa,kuhan kompot iz domačih breskev,na vodi dušeno meso-zajček,puranji file,piščančja prsa,piščančje belo meso,)ker so bolečine prehude! Imam narejen uz abdomna,vse ostalo je vredu,prav tako hodim na redne preglede gastoskopije,na vsaki 2 leti,vse ok,torej ne razumem bolečin pod desnim rebrnim lokom,pikanje,ne da mi dihati…vse to me še psihično obremenjuje,kar poslabša zdravstveno stanje,zanima me,če je normalno takšno stanje po operaciji in če bojo bolečine izginile?

Spoštovani, bolečine, kot jih opisujete so v tej fazi še pričakovane. Bodite pozorni na morebitno vročino, slabo počutje, rdečino na vstopnih mestih trokarjev v trebuh. Vsekakor pa, če bi se težave stopnjevale obiščite zdravnika, opravite kontrolo izvidov, morebiti UZ trebuha..lp

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

New Report

Close