Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Abdominalna kirurgija Kronična vnetna črevesna bolezen

Kronična vnetna črevesna bolezen

Lepo pozdravljeni

Stara sem 21 let in imam že 6. let bolečine v trebuhu. Bila sem na internističnem UZ, izvid je bil naslednji: steatotična-maščobna jetra. Žolč, žolčni vodi, vranici in pankreas b.p. Brez ascitesa. Bila sem tudi v gastroenterološki ambulanti zaradi ponavljajočih se kroničnih drisk in bolečin v trebuhu. Bolečine v trebuhu se pojavljajo vsakodnevno, skozi cel dan in ne prenehajo niti po zaužitju protibolečinske tablete. Običajno vzamem Nalgesin S ali Nalgesin 550. Opažam, da je bolečina v trebuhu po zaužitju teh tablet še močnejša. Te tablete moram jemati, ker imam tudi zelo pogoste glavobole vsaj vsaki drugi teden v mesecu. Tudi menstruacije so zelo boleče v prvih treh dneh. Imam redne menzese na vsakih 28 dni po 5 do 6 dni. Imam obdobja zaprtja in nato obdobja drisk. Tekoče blato odvajam v glavnem tekom dopoldneva nekajkrat, ponoči pa doslej še nisem odvajala. Prejšnji teden pa sem imela drisko in sem morala iti že zjutraj desetkrat na stranišče. Ko sem se štirikrat obrisala sem na papirju opazila sveže svetlo rdečo kri. Pri odvajanju driske pa se mi je spahovalo, spuščala sem vetrove, bilo mi je zelo slabo tako, da mi je šlo na bruhanje, zvijala sem se od bolečine, ki pa je bila zelo močna. Trgalo me je po celem trebuhu in potila sem se. Večkrat sem se sklonila z glavo do kolen, da je bolečina ponehala. Imela sem tudi težave z odvajanjem vode, ki jih poprej nisem imela. Vodo sem odvajala zelo počasi in večkrat sem morala na stranišče. Opažam, da mi je tudi vsak dan slabo tako, da mi gre na bruhanje, imam zgago in me napihuje predvsem po mastni in sladki hrani in pijači. Krvi na blatu, črnega blata in sluzi na blatu nisem opažala. Bruham ne,odvajam blato svetlo rjave barve, nimam povišane telesne temperature, občasno me zebe v roke in imam temparaturo 34,6. Včasih se potim in mi obraz obliva mrzel pot. Hematest je negativen.
Tudi laboratorijski izvidi so bili v redu ugotovljena je bila le blaga trombocitoza 426. Opravila sem tudi ginekološki UZ, ki je bil b.p. Naredila sem tudi gastroskopijo kjer so mi ugotovili da imam peptični bulbitis in akutni erozivni antralni gastritis. Vendar je bil drugače izvid v mejah normale, saj mi niso ugotovili povečanega števila vnetnic in trombocitov. Tudi sum na celiakijo so zavrnili dvakrat.Moje črevesje je zelo občutljivo in leno in gastroenterologinja je rekla, da lahko imam polipe, vendar te diagnoze ni potrdila. Včasih imam tudi občutek, da me črevesje boli in da se ne izprazni popolnoma. Vsak dan čez cel dan imam občutek, da me tišči na potrebo in tudi večkrat grem na stranišče vendar ne morem odvajati blata. Včasih sedim po pol ure na stranišču in tiščim ali pa pijem kavo, da se mi lahko črevesje izprazni res mi je zelo mučno. Jemala sem tudi po dve škatli Gaseca in tri škatle Nexiuma, vendar mi nobeno zdravilo ni ustrezalo. Po Gasecu me je bolela glava, po Nexiumu pa sem imela pogostejše driske, spreminjala se mi je struktura blata in me je napenjalo. Nato sem dobila Spasmex, ki pa tudi ni omilil mojih bolečin niti za tri ure ne. Držala sem se tudi diete za peptični bulbitis in akutni erozivni antralni gastritis vendar se stanje v enem mesecu ni izboljašalo nato sem nehala in obupala. Pri gastroskopiji so mi odkrili tudi vneto grlo. Drugače sem tudi alergik na vročino, mačjo dlako, na trave in plevel, srčni bolnik imam luknjico in šum na srcu, ter asmatik imam bronhialno in pretežno alergijsko astmo. Ponoči se mi pojavlja tudi alergija po hrbtu, vratu, obrazu pod ušesi,na spolovilu in zadnjici. Imam dolge podolgovate črte brez sledu krvi. Na zadnjici in hrbtu imam tudi veliko mozoljev. Na spodnjem delu trebuha imam tudi strije. Zaostajam tudi v rasti. Imam depresijo in sem anksiozna. Pred tremi leti sem imela zlomljeno tudi trtico. Zadnjik in trtica me tudi zelo boli, ker večinoma čez cel dan sedim, ker sem študentka. Včasih čutim takšno bolečino v trtici kot, da bi mi kaj pritiskalo na črevesje. Vsak dan me bolijo tudi ritne kosti in se zelo težko pripognem in premikam. Komaj se pripravim, da bi hodila.

Zanima me, če bi ti simptomi lahko kazali na kakšno kronično vnetno črevesno bolezen in katero? Zanima me tudi, če bi po teh simptomih lahko imela črevesne polipe? Ali lahko polipe in kronično vnetno črevesno bolezen odkrijejo s kontrastnim slikanjem ali irografijo? Moja babica ima Chronovo bolezen, sladkorno bolezen, angino pektoris in parkinsonovo bolezen. Zanima me tudi, če je pri meni potrebna kolonoskopija in terminalna ileoskopija in kako preiskava poteka in če jo lahko naredijo pod narkozo? Rada bi tudi Vaše nasvete kako lahko sama omilim bolečino, ker so bolečine neznosne.

Že vnaprej se Vam zahvaljujem za vse odgovore in Vam želim lep dan.

Zaradi nekaterih težav, ki jih navajate, bi bilo dobro opraviti kolonoskopijo, seveda je tu pomembno mnenje vaše gastroenterologinje, s katero se za preiskavo in način izvedbe (premedikacija, narkoza) tudi dogovorite…

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

New Report

Close