Najdi forum

Naslovnica Forum Zdravje Prebavila Abdominalna kirurgija dimeljska kila

dimeljska kila

Spoštovani g. doktor, brskala sem po MON-u in opazila nov forum. Ko sem prebrala opis foruma, sem takoj našla vprašanje. Že v naprej hvala za odgovor.

Moja hčerka, ki je stara 1 leto ima dimeljsko kilo na levi strani. Ta kila se mi zdi, da je vedno večja. Operacijo pa ima šele februarja. Je to kaj narobe in ali je možno, da se ji trebušna stena pretrga čez celo dolžino? Kakšna je kasnejša nevarnost ali verjetnost, da se ji ponovi ali pa da jo dobi na desni strani?

Še enkrat hvala za vaš odgovor in dobrodošli v svet neučakanih staršev.
Jožica

Spoštovana!
Datum za operacijo je povsem primeren. Možnosti za ponovitev kile po operaciji so minimalne. Pomembno je, da v primeru vkleščenja kilo takoj potisnete nazaj, če to ne uspe pa je potreben pregled pri zdravniku.
Možno je, da se bo kasneje kila pojavila tudi na desni strani.
lep pozdrav.

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdravljeni dr.Mark Mušič!

Stara sem 26 let in 9. decembra 2008 sem imela operacijo levostranske dimeljske kile (herniektomia, hernioplastika s prolene mrežico); pri starosti treh mesecev sem imela operacijo desnostranske dimeljske kile.

Ker se rada ukvarjam s športom, me zanima, kdaj se lahko zaradi te zadnje operacije začnem ukvarjati s hojo v hrib in tekom, ali mi v letošnji smučarski sezoni odsvetujete smučanje?

Kakšne so možnosti za ponovitev kile na levi in kakšne na desni strani?

Za vaš čas in odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem.

Lep pozdrav, Metka.

nova
Uredništvo priporoča

Možnost ponovitve kile po operaciji z mrežico je na dolgi rok okoli 1%. Odstotek ponovitve pri operacijah brez mrežic naj bi bil okoli 5%.
Glede na to, da je od operacije minilo že 6 tednov in če seveda nimate težav, lahko pričnete z aktivnostmi. Osebno sicer priporočam predvsem nordijsko hojo, kolo. Samo smučanje se mi zdi problematično predvsem zaradi padcev ali trkov, kjer lahko nastanejo večje sile na trebušni steni. Biologija celjenja tkiva zahteva nekako vsaj 6 mesecev po operaciji.
Sama mrežica pa se vraste in doseže 70% trdnost že v dveh tednih…

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

pozdravljeni,prosila bi vas če mi lahko poveste kako poteka operacija dimeljske kile pri fantku(star je 5 let),kako dolgo ostane v bolnici in ali sem lahko z njim 24 ur.Hvala.

Operacija poteka v splošni anesteziji, preko nekajcentimetrskega reza v dimljah. Kilna vreča se odstrani in defekt zašije. Operacija traja pribl 1 uro, hospitalizacija pa dan ali dva, za obiske se dogovorite v bolnišnici, načeloma lahko ostanete tudi čez noč…

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Vprasal bi vas sledece.
Imam 44 let in pred 2 dnevoma se mi je na desni strani med koncem noge v dimljah in na trebuhu pojavla bula.Je to mozno ker imam obrabljen kolk in da je zaredi bolecine zateklo ?Hrbtenica in kolk me boli od zadaj in pri daljsi hoji me boli noga.

Zelo mozno je da se vam je pojavila dimeljska kila, ki pa je ponavadi povezana z bolečinami na tem mestu, predvsem pri naporu…Pregleda naj vas vas zdravnik, ce bo sumil na kilo vas bo napotil k kirurgu..

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdravljeni,pisala sem že prejšnji mesec.Sin bi moral biti operiran ta ponedeljek,pa so naju poslali domov z novim datumom čez en mesec,zaradi kašlja.Zanima me kako je s prehrano po operaciji,z gibanjem,star bo pet let in je zelo živahen fant.Je trdo blato v bobkih povezano z kilo?Vidim da je nekaj malo zanimanja za te kile,verjetno pa opravite kar nekaj operacij na dan.Decembra je imel vročinski krč.Vpliva to kaj na potek operacije?Hvala za odgovor.

Spoštovana!
Po operaciji naj se prehranjuje normalo, potrebno je da je hrana lahko prebavljiva in dosti tekočin. Tako ne bo imel težav pri odvajanju blata in bobkov. Napori in naprezanje pa se odsvetujejo, vsaj za 2-3 mesece…

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Naša triletnica je bila v novembru operirana v Celju na dimeljski kili. Kontrola OK. Ob koncu leta sem opazila, da leva in desna polovica venerinega grička še vedno nista povsem enaka. Pred operacijo je bil levi del precej večji, tako sem tudi posumila na kilo. Sedaj se mi spet zdi, da je občasno večji, a se ne zatipa nič.

Ali je možno, da se kila tako hitro ponovi ?

Spoštovana!
Verjetno leva in desna stran ne bosta popolnoma enaki po operaciji. Če se izboklina veča pri napenjanju, kihanju pa je potrebna kontrola pri kirurgu, saj je ponovitev seveda možna..

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

eno vprašanje imam:

ugotovili so mi kilo levo pod trebuhom pa me sedaj zanima, če ta kila nagaja pri prebavi da imam rahlo zatečen levi del trebuha, če mogoče kila kam pritiska ali je tu kaj drugega krivo, me pa včasih zvija,vetrovi, še posebej me to moti, ko sedim

hvala

Spoštovani!
Kila lahko vpliva na prebavo, največkrat pa ljudi moti zaradi bolečin pri aktivnostih. Priporoča se operacija..

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

Pozdravljeni!

Lani leta 2008 novembra sem bil operiran v eni izmed slo bolnišnic za dimeljsko kilo na desni strani. takoj po operaciji sem zaznal, da ne morem desnega moda dvignit k sebi, mislil sem, da je to vse samo po operaciji. še danes več kot pol leta ne morem desnega moda potegniti k sebi više gor. to me sedaj zelo moti, tudi estetsko je moteče. prosim, če mi lahko poveste, če je kakšna rešitev oz. verjetno so mi nekaj prerezali. operacija je bila izvedena z mrežico.

Hvala za odgovore že vnaprej.

Spoštovani!
Pri operaciji je včasih potrebno prerezati mišico kremaster, ki dviga testis, tako se lažje prikaže kilna vreča in lepše položi mrežica, žal vseh podrobnosti vaše operacije ne poznam…

************************************* Dr.Mark Mušič dr.med.spec splošne kirurgije

New Report

Close